روش کاشت گیاهان آکواریومی برای ماهیان زینتی خانگی

کاشت گیاه آکواریومی به دو روش کاشت در گلدان و کاشت در داخل آکواریوم انجام می شود. گیاهان آکواریومی به همان آب و دمایی نیاز دارند که ماهیان زینتی به آن ها احتیاج دارند. احتمالا شما هم آکواریوم های پر از گیاهان زیبا و جذاب را مشاهده کرده اید که با گونههای مختلف این گیاهان تزئیین گشته اند. آکواریوم های گیاهی امروزه بسیار پرطرفدار هستند و همین طور بسیاری از افراد به آن ها علاقه مند می باشند و داشتن این نوع آکواریوم را نسبت به آکواریوم های ساده ترجیح می دهند. در ادامه این مقاله شما را با روش کاشت گیاهان آکواریومی ، نوع گیاهان ، بستر کاشت مناسب و شرایط نگهداری از آن ها آشنا خواهیم کرد ، بنابر این برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با آسان طب همراه باشید.
کاشت گیاهان آکواریومی

کاشت گیاهان آکواریومی

برای داشتن آکواریوم گیاهی نیاز به برخی تجهیزات می باشد تا بتوانید بستر و شرایط مناسب برای رشد و توسعه این گونه از گیاهان آبزی را فراهم آورید. تجهیزات مورد نیاز برای کاشت گیاهان آکواریومی عبارتند از:

 • فیلتر و مواد فیلتری مناسب
 • آکواریوم
 • لامپ آکواریوم
 • بخاری و چیلر
 • سیستم گاز دی اکسید کربن
 • کود مخصوص گیاهان آبزی
 • بستر کاشت مناسب
 • محلولهای مورد نیاز ضد جلبک و غیره.
 • سایر لوازم مورد نیاز همانند رابط، شلنگ، دستگاه سختی سنج آب، پ هاش (PH) متر و غیره.

کاشت گیاهان آکواریومی

روش کاشت گیاه آکواریومی

برای داشتن یک آکواریوم گیاهی دو روش اصلی وجود دارد:

 • روش اول ( کاشت گیاه آکواریومی در داخل گلدان هایی کوچک ) : در این روش ابتدا ظروفی کوچک همانند تشت و یا گلدان را انتخاب نمایید و آن را با بستر مناسبی (کوکوپیت) پر کنید. بذر گیاه آکواریومی را بر روی بستر پاشیده و دوباره به آرامی آب دهید .درب گلدان را با نایلون شفاف به طور کامل ببندید تا رطوبت و گرمای محیط حفظ گردد. گلدان را در محلی با دمای بالای 18 درجه سانتی گراد بگذارید و تا جوانه زدن بذرها نایلون را از روی آن بر ندارید. در این مدت ضروری است که سطح خاک خشک نگردد و هنگامی که جوانه ها کمی بزرگ شدند می توانید آن ها را به داخل آکواریوم خود منتقل کنید.
 • روش دوم ( کاشت گیاه آکواریومی در داخل آکواریوم ) : در این روش باید کل کف آکواریوم را با بستر مناسب پوشانده شود و سپس گیاه در داخل آن کاشته شود. با توجه به اینکه گیاهان آبزی که به این منظور استفاده می گردند، عمق متفاوتی از ریشه ها را دارند، ضروری است که در این روش، عمق بستر در یک طرف آکواریوم زیاد باشد و به تدریج به طرف دیگر شیب پیدا کند و عمق آن کمتر گردد. بنابر این در هنگام کاشت، گیاهانی که ریشه عمیق دارند، در قسمت عمیق بستر کشت می گردند و گیاهانی که ریشه کوچک دارند در قسمت کم عمق کاشته می گردند.

کاشت گیاهان آکواریومی

نکات مهم در زمینه نگهداری و کاشت گیاهان آکواریومی

 • لازم است پیش از کاشت گیاه آکواریومی ماسه های بستر کاشت به طور کامل شسته شوند.
 • زمان کاشت کاشت بذر گیاه آکواریومی فصل خاصی ندارد و شما می توانید در هر زمانی از سال این بذر ها را بکارید.
 • در موقع کاشت گیاهان آکواریومی بهتر است ابتدا گیاهان بزرگتر و در انتها کوچکترین گیاهان را بکارید . همچنین دقت داشته باشید که گیاهان بزرگتر در قسمت عقب و گیاهان کوچکتر در قسمت جلوی آکواریوم بکارید، به این علت که در چنین وضعیتی گیاهان بزرگتر جلوی تابش نور به گیاهان کوچکتر را نمی گیرند .
 • همراهان مجله پزشکی آسان طب توجه داشته باشید، هنگام آبگیری آکواریوم به منظور جلوگیری از بهم نخوردن شیب ماسه ها و جابجا شدن آن ها یک بشقاب یا سینی روی آن ها قرار بدهید.
 • یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه نگهداری آکواریومی گیاهی، ضد عفونی کردن آن می باشد. به این منظور ابتدا ماهی های داخل آکواریوم را خارج کرده و به ازای هر لیتر آب آکواریوم 15 میلی گرم پر منگنات پتاسیم محلول به آب اضافه نمایید. پس از گذشت دو ساعت باید آب محتوی پرمنگنات تخلیه و به جای آن آب تمیز به آکواریوم اضافه گردد.
 • در صورت تمایل می توانید از سنگ ها و مرجان های تزئینی برای آکواریوم خود استفاده نمایید، لازم است پیش از کاشت گیاهان آن ها را جایگزاری کنید.
 • دقت کنید تا فضای کافی برای حرکت ماهی باقی بگزارید لذا از پر کردن تمام بستر اکواریوم با گیاهان خودداری کنید.

گیاهان مناسب برای کاشت در آکواریوم 

برخی از انواع گیاهان آبزی کوچک برای این منظور مناسب می باشند. این گیاهان به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • زیر آبی
 • میان آبی 
 • رو آبی 

برخی از مهمترین گونه های گیاهان آکواریومی پرطاووسی سنبله‌ای، خزه کریسمس، علف ستارهای، کرفسی، کابومبا سبز، علف مویی،دم گربه‌ای، آزولا و غیره هستند.

کاشت گیاهان آکواریومی

شرایط نگهداری از گیاهان آکواریومی

گیاهان آکواریومی به همان آب و دمایی احتیاج دارند که ماهیان زینتی (ماهیان آب گرم و شیرین) به آن ها احتیاج دارند . دمای 22 الی 27 درجه و پ هاش (PH) خنثی برای نگهداری این گیاهان مناسبترین شرایط می باشد، همچنین دریافت نور طبیعی مناسب تر از نور مهتابی خواهد بود و گیاه در شرایط طبیعی به رشد مطلوب خواهد رسید.

کاشت گیاهان آکواریومی

بستر مناسب برای کاشت گیاه آکواریومی 

بهترین بستر برای کاشت گیاهان آکواریومی ترکیب شن و ماسه شسته شده با سنگریزه می باشد. کاربرد شن و ماسه به تنهایی موجب تهویه کم بستر و کمبود اکسیژن گیاه می گردد، از این رو وجود سنگریزه ضروری می باشد. به یاد داشته باشید که چک کنید سنگریزه ها بزرگ و با زاویه‌ های خشن نباشند، به این دلیل که باعث پارگی ریشه گیاه می گردند. کاربرد خاک علی رغم مواد مغذی بیشتر آن نسبت به ماسه، توصیه نمی گردد ، به این علت که موجب گل آلوده شدن آکواریوم و مرگ ماهی ها می گردد.

کاشت گیاهان آکواریومی

در انتها پیشنهاد می کنیم در موقع انتخاب گیاهان آکواریومی و کاشت آن ها، در مورد آن ها مطالعه کرده و از طبیعت گیاه اطلاع حاصل نمایید و برای شروع از افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا