با مزایا و معایب ورزش بدنسازی آشنا شوید

ورزش بدنسازی برای سلامتی فواید و مضرات زیادی دارد. البته این مضرات در صورتی است که اصول بدنسازی به صورت صحیح رعایت نشود. از مزایای بدنسازی میتوان به سلامت قلب، تناسب اندام و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد. یکی از معایب بدنسازی کم آبی بدن است. اگر به اندازه کافی آب بنوشید این مشکل براحتی حل می شود. اما در غیر این صورت سلامت شما به شدت به خطر افتاده و دچار ضعف و سرگیجه شدید خواهید شد. در این بخش مهمترین مزایا و معایب ورزش بدنسازی را به شما معرفی می کنیم.

مزایا و معایب ورزش بدنسازی
مزایا و معایب ورزش بدنسازی

مزایا و معایب ورزش بدنسازی

ورزش بدنسازی بطور کلی از سه استراتژی اصلی شامل به حداکثر رساندن قدرت از طریق وزنه‌ها یا تجهیزات مقاومتی، تاکید بر تغذیه تخصصی و استراحت دادن کافی به بدن، به عضله سازی و تناسب اندام شما کمک می کند. ما به شما ورزش بدنسازی را پیشنهاد می کنیم، اما به شرطی که اصول صحیح بدنسازی را رعایت کنید تا به مشکل بر نخورید.

مزایا و معایب ورزش بدنسازی
مزایا و معایب ورزش بدنسازی

مزایای ورزش بدنسازی

+ به گزارش مجله پزشکی آسان طب تناسب اندام و کاهش چربی بدن یکی از مهمترین مزایای ورزش بدنسازی است. با تحرک اضافی و انجام حرکات صحیح، چربی سوزی شما افزایش یافته و چربی های بدن تان کم می شود. همچنین شما در کنار ورزش باید رژیم غذایی را هم رعایت کنید. در نتیجه مجبورید کم بخورید و به تناسب اندام خواهید رسید.

+ یکی دیگر از مزایای بدنسازی نظم و انضباط است. چون این ورزش یک روتین شخصی برای هر فرد ایجاد می‌کند که باید به آن عمل کند. مثلا شما باید هر روز به باشگاه بروید. بنابراین باید به زندگی شخصی و باشگاه تان نظم و مقررات خاصی بدهید تا بتوانید به نحو احسنت به هر دوی آنها برسید.

+ یکی دیگر از فواید بدنسازی سلامتی شماست. ورزش بدنسازی، یکی از فعالیت‌های فیزیکی جامع است که می‌توان آنرا برای سالم و فعال ماندن عضلات، انجام داد. این تمرینات هزینه‌ پزشکی شما را کاهش داده و به کنترل بیماری هایی مثل چاقی، فشار خون بالا و … کمک می کند.

+ نگرش مثبت و انگیزه از دیگر مزایای ورزش بدنسازی است. این تمرینات به ما انگیزه می‌دهد کارهای متعدد داخل خانه یا بیرون خانه را بدرستی انجام دهیم، بدون آنکه براحتی خسته شویم.

+ ورزش بدنسازی به افزایش اعتماد بنفس شما کمک می کند. وقتی شما سلامت باشید و در کنار آن عضلات زیبا و قوی داشته باشید، مسلما اعتماد به نفس تان هم افزایش خواهد یافت. وقتی دائما خانواده و اطرافیان، شما را تشویق می کنند، عزت نفس شما بیشتر می شود.

+ درمان اختلال خواب و مشکلات بی خوابی از دیگر فواید بدنسازی است. چون عضلات شما بعد از تمرینات شدید، خسته و فرسوده می شود و شما نیاز جدی به خواب پیدا می کنید. در نتیجه به موقع می خوابید.

+ از دیگر مزایای بدنسازی میتوان به سلامت قلب و عروق، ایجاد هماهنگی و نرمی اعضاء و افزایش و درک و احساس مغزی  اشاره کرد.

+ به گزارش مجله پزشکی آسان طب ساختن توده عضلانی هرچه زودتر صورت بگیرد می تواند به کند شدن روند طبیعی از دست رفتن عضلات کمک کند و قدرت فرد را برای مدت زمان طولانی تر حفظ کند. پس سعی کنید از همین الان به سراغ بدنسازی بروید و آن را برای سنین بالاتر نگذارید.

سلامت استخوان ها یکی دیگر از مزایای بدنسازی است. انجام تمرینات مقاومتی مرتبط با بدنسازی به استخوان های شما فشار آورده و آنها را مجبور به سازگاری با این شرایط و در نتیجه قدرتمندتر و متراکم تر شدن می کند. در نتیجه بدنسازی احتمال پوکی استخوان و  شکستگی و ترک خوردگی استخوان را کاهش خواهد داد.

مزایا و معایب ورزش بدنسازی
مزایا و معایب ورزش بدنسازی

فواید ورزش بدنسازی

 • قدرت عضلات را زیاد می کند.
 • دوام ماهیچه ها را طولانی می کند.
 • اندام را متناسب می سازد.
 • قدرت تارهای ماهیچه ای و استخوانی را افزایش می دهد.
 • به بدن سلامتی و زیبایی می بخشد.
 • اجرای حرکات ورزشی را توسعه می دهد.
 • انعطاف پذیری را زیاد می کند.
 • قدرت و سرعت بدن را افزایش می دهد.
 • فشارهای عصبی ناشی از کارهای روزانه را کاهش می دهد.
 • قلب را قوی کرده و سوخت و ساز بدن را بالا می برد.
 • فشار خون را تنظیم می کند.
 • عمر را زیاد کرده و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.
 • یک فرم عالی نوسازی برای عضلات و مفاصل افراد معلول یا ضعیف به حساب می آید.
 • ثابت کردن کلسترول خون و ازدیاد هموگلوبین و سلولهای قرمز خون.
 • و هزاران اثر کاربردی و مفید دیگر.
مزایا و معایب ورزش بدنسازی
مزایا و معایب ورزش بدنسازی

معایب ورزش بدنسازی

خیلی ها برای ساخت عضلات خود تصور می کنند باید مصرف پروتئین‌ را بطور قابل توجهی افزایش دهند. اما این طرز تفکر اشتباه است و مصرف بیش از حد پروتئین برای سلامتی شما مضر می باشد. پروتئین اضافه می‌تواند فشار زیادی بر بخش های مختلف بدن تان مخصوصا کلیه‌ها وارد کند. پس مراقب میزان پروتئین مصرفی تان باشید.

یکی دیگر از معایب ورزش بدنسازی کم آبی بدن است. عرق کردن در حین ورزش آب زیادی از بدن شما می گیرد. شما باید حتما این کمبود آب را جبران کنید. در غیر این صورت کم آبی موجب خواهد شد شما الکترولیت از دست بدهید و در نهایت مشکلاتی مثل ضعف، سرگیجه و گاهی اوقات آریتمی قلب به سراغ شما بیاید.

در استفاده صحیح از وسایل بدنسازی باید دقت زیادی داشته باشید. به عنوان مثال باید سعی کنید تمرین با وزنه را تنهایی انجام ندهید. همچنین آن را درست انجام دهید تا به بدن تان آسیب نرسد. یا اینکه دقت کنید هنگام استفاده از‌ هالتر، اگر بعلت وزن سنگین آن قادر به تکرار یک نوسان رو به بالا نباشید، ممکنست زیر آن گیر بیفتید. کلا در هنگام ورزش بدنسازی باید از وزنه های کم شروع کنید. شما باید قادر به حفظ تعادل وزنه‌های سنگین باشید. اگر نمی‌توانید کنترل کامل بدنتان را درهنگام تمرین کردن حفظ کنید، موجب سایش شدید و پارگی عضلات بدنتان می‌شوید. پس دقت کنید که به هر قیمتی نباید تمرینات را انجام دهید.

تمرینات شدید و سنگین با وزنه مثل برداشتن وزنی بیش از نصف وزن بدن،‌‌‌‌‌‌‌ می تواند شخص را در معرض خطر پارگی آئورت – یک جراحت قلبی اغلب کشنده – قرار دهد.

شما در هنگام انجام تمرینات بدنسازی نباید از هر مکملی استفاده کنید. خیلی از مکمل ها عوارضی مانند بیمارى هاى خطرناک عصبى، قلبى و عروقى، جنسى و حتى در مواردى، مرگ ناگهانى و … را همراه دارد.

مزایا و معایب ورزش بدنسازی
مزایا و معایب ورزش بدنسازی

2 باور غلط درباره ورزش بدنسازی

1- خیلی ها معتقدند که بدنسازی در سنین پائین باعث کوتاهی قد می شود. ولی این طرز فکر اشتباه است.  چون کار با وزنه باعث تحریک بدن به ترشح هورمون رشد و تراکم استخوانها میشود.

2- یک طرز فکر اشتباه دیگر درباره ورزش بدنسازی آنست که خانمها اگر بدنسازی و تمرین با وزنه انجام دهند، دارای اندام عضلانی و مردانه می شوند. اما اصلا اینطور نیست. هورمونهای عضله ساز به میزان بسیار کم در بدن خانمها ترشح می شود و هورمونهای غالب مردانه هستند. در نتیجه تمرین با وزنه برای زنان موجب فرم دهی مناسب بدن و تراکم استخوانها و بالابردن متابولیسم و چربی سوزی آنها خواهد شد و اندام شان هرگز شبیه مردها نمی شود.

مزایا و معایب ورزش بدنسازی
مزایا و معایب ورزش بدنسازی

منبع : https://mag.asanteb.com

 

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

 1. تو ورزش بدنسازی خودن مکمل و استراحت و تغذیه و زمان یه طرف
  علم و علمی ورزش کردن هم یه طرف
  اینکه نری همش الکی زور بزنی بهتره؟
  با با علم و اصول تمرین کنی؟
  ادمی ک علمی و اصولی تمیرین کنه هم تضمین سلامتیش بیشتره

  دوستان بدنساز عزیزم موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52