طوطی کاکادو ، روش نگهداری از آن و نحوه تغذیه صحیح

طوطی کاکادو (Cockatoo) از طوطی سانان می باشد و زیبایی خاص و کاکل او همه را مجذوب خود می‌کند. طوطی کاکادو یا کاکاتو در ایران با نام باراتا نیز معروف می باشد. در ادامه این مقاله بیشتر با این نژاد از طوطی ها و روش نگهداری از آن ها آشنا خواهید شد.

طوطی کاکادو
معرفی طوطی کاکادو 

طوطی کاکادو (Cockatoo) از راسته طوطی سانان است و به دلیل زیبایی خاص خود هر علاقه مندی را به خود جذب می‌ کند. کاکادو یا کاکاتو با نام رایج آن در ایران یعنی باراتا دارای یک ویژگی منحصر به فرد می باشد که در اکثر یا بهتر بگوییم در تمامی آن‌ ها این ویژگی وجود دارد و آن تاج یا کاکل روی سر است که به هنگام تحریک شدن اعم از خوشحالی، ترس، جلب توجه و غیره آن را برافراشته می کند و جلوه زیبایی دارد. لازم به ذکر می باشد که نوعی کاکادو به نام کاکادوی صورتی هم وجود دارد که نام آن (pink Cockatoo) است.
طوطی کاکادو

نگهداری از طوطی کاکادو

کاکادو به علت هوش فوق العاده و طبیعت فعال و شادابی که دارد، یکی از محبوبترین پرندگان زینتی به شمار می رود. بارز ترین نشانه‌ ی یک کاکادو تاج یا کاکل روی سر آن است که گاهی آن را برافراشته می‌ کند و در انواع مختلف آن‌ ها این کاکل در اشکال مختلف وجود دارد. منقار قوی، جثه تقریبا بزرگ نسبت به سایر طوطی‌ ها و روابط صمیمی آن‌ ها از دیگر مشخصات بارز کاکادو ها است.

طوطی کاکادو به گونه‌ای استثنایی می باشد و آکروباتیک بودنش جذاب تر از سخن گفتنش است. البته در بعضی از انواع آن‌ ها سخنگو های با استعداد هم یافت می‌ گردد. آن‌ ها معمولا سفید با کاکل زرد نمی باشند و انواع آن‌ ها با رنگ و شکل و شمایل مختلف پیدا می‌ شوند و حتی برخی از گونه‌ ها در خطر انقراض قرار دارند و محافظت شده می باشند.

با توجه به صدای ناهنجار، جثه بزرگ و منقار قوی، آن‌ ها می‌ توانند به وسایل مختلف آسیب وارد سازند. بنابر این نگهداری از طوطی کاکادو آسان نمی باشد. با وجود این در صورتی که توجه کافی به این نوع طوطی داشته باشید ، به شما علاقه زیادی نشان می‌ دهد و به پرنده‌ای بسیار رام و اهلی تبدیل می‌گردد و وابستگی شدیدی به صاحبش پیدا می کند.

در نوع صورتی کاکادو اگر به این پرنده توجه کافی نگردد به عارضه کندن پرها دچار می‌ شود و در صورت بروز این حالت، برطرف کردن آن بسیار دشوار می باشد. کاکادو ها در همه حال چه خوشحالی و چه ناراحتی و یا برای جلب توجه کردن همیشه جیغ‌ های وحشتناکی می‌ زنند که همین جیغ‌ ها طرفداران آن‌ ها را کم می کند.
همراهانن مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در کل اگر شما وقت کافی برای سپری کردن با پرنده دارید اقدام به خرید آن نمایید ، در غیر این صورت یا شما از دست پرنده کلافه می شوید و یا پرنده از دست شما کلافه خواهد ش و قاعدتا این رفتار عاقبت خوشی ندارد. به هر حال در صورتی که وقت کافی ندارید و تمایل به نگهداری این پرنده دارید بهترین کار نگهداری جفت می باشد که شامل هزینه سنگینی می شود. پرندگان ماده کاکادو بالغ از روی عنبیه قرمز خود قابل تشخیص می باشند و نر ها دارای چشمانی سیاه هستند.
طوطی کاکادوهمچنین ببینید : 18 نوع مختلف طوطی‌ سخنگو در تمام جهان

روش تغذیه طوطی کاکادو

تخمه و دانه‌ های دیگر همانند بادام و پسته همراه با میوه و سبزیجات غذای این گونه طوطی ها می باشد. اگر از کاکادو های بزرگ نگهداری می‌ کنید دادن گردو و بادام سخت به صورت درسته هم مانعی ندارد. در کل جیره آن‌ ها همان دانه‌ های مختلف نظیر بادام، تخمه، بادام زمینی و حتی برخی از دانه‌ های ریز مانند تخم کتان و ارزن است که حتی کاکادو های بزرگ هم قادر به پوست کردن و خوردن این دانه‌ های کوچک می باشند.

در رژیم آن‌ ها حتما از میوه و سبزیجاتی همانند سیب و کاهو استفاده نمایید و برخی حبوبات پخته هم گاهی در اختیار آن ها قرار دهید تا در صورت تمایل از آن‌ ها نیز استفاده کنند. راز موفقیت در جلا ی پرهای کاکادو ها تامین کلسیم و مواد معدنی و ویتامین‌ ها می باشد که در همان میوه و سبزیجات وجود دارد اما با این وجود، استفاده مکمل‌ های تغذیه و حتی سپیا برای کاکادو ها مانعی ندارد و در صورت نیاز می‌ توانید آن‌ ها را نیز تهیه نمایید.

طوطی کاکادو

اکثر کاکادو های اهلی سر میز با شما غذا می خورند و می‌توانید هر چیزی را به آن‌ ها بدهید ( به غیر از خوراکی هایی که دستگاه گوارش طوطی‌ ها را دچار اختلال می‌کند نظیر نمک، پنیر، ادویه جات و غیره ).

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4.7/5 ‫(3 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا