9 مورد از دلایل عصبانی شدن سگ ها و رفتار خشونت آمیز

همه شما می دانید که تماس چشمی چقدر قدرتمند می باشد. تماس چشمی بسیار مهم است و همانطور که اعتماد و تمرکز را نشان می دهد ، احساس عصبی بودن ، نارضایتی و ناراحتی را نیز نشان می دهد. در ادامه در مورد دلایل رایج برای عصبانی شدن سگ که عمر آن ها را کوتاه تر ساخته و موجب چیره شدن برخی بیماری ها در آن ها می گردد ، صحبت خواهیم کرد.

عصبانی شدن سگ

عصبانی شدن سگ

هنگامی که یک غریبه بدون پلک زدن به شما خیره گردد، شما خواهید ترسید. در بیشتر گونه ها ، تماس چشمی قسمت مهمی از احساسات را بیان می کند و در انسانها ما می توانیم کوچکترین انقباض ها و انبساط های ماهیچه های اطراف چشم و دهان را مشاهده کنیم و بفهمیم آن نگاه دوستانه است یا خیر . بسیاری مسائل ممکن است موجب عصبانی شدن هر شخصی گردد ، در رابطه با سگ ها نیز دلایلی برای عصبانی شدن سگ وجود دارد.

زل زدن به سگ غریبه یکی از دلایل عصبانی شدن سگ

هنگامی یک غریبه به شما زل بزند ، احساس راحتی نمی کنید ، سگ ها نیز همین احساس را دارند . زمانی که به یک سگ غریبه زل می زنید ، حتی اگر لبخند زده و سعی کنید با او گرم بگیرید ، سگ این نگاه شما را نشانه ای از تهاجم و عصبانیت می داند . آن ها ممکن است عکس العمل هایی مثل نگاه کردن به اطراف ، دم تکان دادن ، چرخیدن و یا عقب رفتن و پارس کردن از خود بروز دهند .
اگر میخواهید با یک سگ جدید آشنا گردید ، شانه هایتان را مقابل سگ قرار ندهید و تلاش کنید به آرامی در چشمهایش نگاه کرده و با صدایی آرام با او صحبت کنید ، این رفتار ها نشانه های یک رابطه دوستانه می باشند.

عصبانی شدن سگ

این مقالعه را نیز مطالعه بفرمایید: 3 مورد از دلایل عصبی شدن سگ ها

بی قانونی موجب عصبانی شدن سگ

سگ ها از قوانین را خوششان می آید . ممکن است فکر کنید که قوانین سرسخت ، زندگی سگ ها را کسل کننده و ناخوشایند می کند ، اما سگ ها واقعا دوست دارند بدانند که صاحبشان چه خواسته ای از آن ها دارد .
اگر دقت کرده باشید بچه هایی که با قانون بزرگ می گردند ، رفتار بهتری نسبت به آن هایی که آزادند همه کاری را انجام دهند دارند . در مورد سگ ها نیز همین قانون وجود دارد . قوانین موجب می شوند که زندگی سگ ها گیج کننده و پر استرس نباشد.
سگ ها متوجه قوانین استثنا نمی گردند ، مثلا نمی فهمند که اجازه ندارند وقتی لباس رسمی پوشیده اید روی شما بپرند ، اما هنگامی که لباس کار می پوشید می توانند اینکار را انجام بدهند و یا نمی فهمند هنگامی که از خاک بازی می آیند اجازه ندارند روی مبل بیایند اما وقتی از حمام می آیند می توانند اینکار را انجام بدهند .
بعلاوه زمانی که به یک سگ « نه » می گویید ، نه تنها اجباری در کار وجود ندارد ، بلکه بعنوان یک رهبر ، یک رابطه بر پایه اعتماد را می سازید و شرایط را برای داشتن یک سگ شاد آماده می کنید.

اجبار سگ به ارتباط برقرار کردن با سایر سگها و افراد

درست مثل بقیه گونه های اجتماعی ، سگ ها نیز دوست و دشمن دارند . تشخیص دادن افرادی که سگ تمایل به ارتباط برقرار کردن با آن ها را دارد کاری آسان است ، با این حال بعضی از صاحبان سگ ها ، به عکس العمل های آن ها توجه نمی کنند و متوجه این موضوع نمی گردند .
اینکه صاحبان سگها ، آنها را مجبور می کنند که در محیط های اجتماعی قرار گرفته و یا به یک غریبه اجازه می دهند که سگشان را نوازش کند ، یک مسئله رایج می باشد .
باید کم کم آن ها را ترغیب کنید که از لاک خود بیرون آمده و در ازای رفتارهای اجتماعی مناسب به آن ها جایزه دهید . هنگامی که سگتان را مجبور می کنید که در یک محیط اجتماعی قرار بگیرد ، احتمال حمله و گاز گرفتن بیشتری وجود خواهد داشت .
در این شرایط ابتدا با حرکاتشان به شما نشانه هایی می دهند ، سپس از ارتباط برقرار کردن خودداری می کنند ، یا غر غر می کنند و در نهایت شما را گاز می گیرند و از همه بدتر اینکه اعتمادشان به نسبت به شما از دست می دهند .

عصبانی شدن سگ
عصبانی شدن سگ به قدم زدن بدون اجازه فضولی و بو کشیدن

این مسئله مهم است که وقتی سگ را برای قدم زدن به بیرون می برید ، به او اجازه فضولی دهید. انسان ها با استفاده از قدرت بینایی جهان اطراف خود را شناسایی می کنند، اما سگ ها با بینی شان اینکار را انجام می دهند. بو کردن یک تنه درخت برای سگ ها مثل تماشای غروب زیبای خورشید برای یک انسان است !
به سگتان لطفی کنید و یکی از قدم زدن های روزانه اش را به بو کردن اختصاص دهید . آهسته قدم زده و به او اجازه دهید جهان را با بینی اش اکتشاف کند . به مکان ها و محله های جدید بروید ، به او اجازه دهید هرچقدر که خواست بو بکشد و بعد به حرکتش ادامه دهد . برای اینکه سگتان تفاوت بین پیاده روی هایی که باید کنار شما بماند و از شما اطاعت کند و پیاده روی هایی که می تواند فضولی و اکتشاف کند بفهمد ، می توانید یک کوله پشتی و یا یک قلاده ویژه برای اینکار انتخاب کنید. این کوله پشتی یا قلاده باید آنقدر با بقیه تفاوت داشته باشد که سگ بتواند این تفاوت را احساس کرده و تشخیص دهد . این کارها زندگی را برای سگ شما جالب تر می کند.

عصبانی شدن سگ
محکم کردن قلاده از دیگر دلایل عصبانی شدن سگ

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ سگ ها توانایی فوق العاده ای در خواندن حرکات انسان دارند . هنگامی که قلاده سگتان را محکم می کنید ، در او استرس و هیجان ایجاد خواهید کرد . حتما اکنون با خود می گویید : من نمی خواهم قلاده اش را محکم کنم ، اما مجبورم زیرا سگم آن را میکشد !
اما مسئله مهم این است که باید به سگ خود آموزش دهید که چطور با شما قدم بزند . میزان قابل توجهی انرژی توسط قلاده بین شما و سگتان منتقل می گردد . هنگامی که قلاده را شل می کنید ، به سگ خود می فهمانید که همه چیز رو به راه است و دلیلی برای نگرانی و تنش وجود ندارد ، به او می فهمانید که همه چیز تحت کنترل می باشد و بدین شکل او به آرامش می رسد .
سگ هایی که قلاده شان را محکم می بندند بیشتر پارس کرده و به شرایط پاسخی منفی می دهند . یک پیاده روی خوشایند به آرامش سگ شما کمک شایانی خواهد کرد .

عصبی بودن صاحب دلیل عصبانی شدن سگ

سگ ها نشانه های عصبی بودن شما را می فهمند . زمانی که شما عصبی و پر استرس هستید این احساس را به سگتان منتقل می کنید و سگ ها این احساس را دوست ندارند . دفعه بعدی که سگتان را عصبی دیدید به خودتان نگاهی بیندازید ، آیا در چند روز یا چند ساعت گذشته عصبی بوده اید و یا عصبی شده اید ؟!
سگ ها درست مانند آینه شما عمل می کنند ، پس آرامش خود را حفظ کنید تا عمق آرامش را در او مشاده کنید .

عصبانی شدن سگ بدلیل کسل کننده بودن 

فکر کنید در مکانی نشسته و حق حرکت ندارید و بلعکس زمانیکه  آزادی حرکت دارید ، می توانید بدوید و با کسی باشید که تنهاییتان از بین ببرد . هنگانمی که از سر کار به خانه می آیید چند کار هایی مانند غذا پختن ، دراز کشیدن و استراحت کردن و غیره انجام می دهید، اما اینها کسل کننده ترین کارهایی است که می توانید در مقابل کسی که از صبح به انتظار شما نشسته تا با او بازی کنید انجام بدهید .
در صورتیکه سگتان دردسر درست می کند ، داخل جعبه ها و یا کمد رفته یا کفشهایتان را پاره می کند و یا پایه های میز را می جود ، می خواهد به شما نشان دهد که حوصله اش سر رفته است . خوشبختانه یک راه حل سریع و آسان برای این مشکل ، یعنی بازی های آموزشی سگ وجود دارد.
به سگ خود حقه های جدید آموزش بدهید ، روی حقه های قدیمی او کار کنید. اسباب بازی مورد علاقه اش را قایم کرده و از او بخواهید آنرا پیدا کند ، او را به پیاده روی ببرید تا حس مسیر یابی اش تقویت شود .
یک ساعت آموزش مفید نسبت به ساعت ها بازی های کسل کننده ارزشمند است. همانقدر که فعالیت های بدنی برای سگ شما لازم است ، فعالیت های ذهنی نیز مهم است . روزانه 15 الی 30 دقیقه فعالیت ذهنی برای سگ شما ضروری می باشد.

عصبانی شدن سگ

موارد بسیاری در عصبانی شدن سگ های شما تاثیر گذارند . برخی از آن ها عبارتند از :

اذیت کردن : پرخاش به سگ ها ، کشیدن دم سگ ها و غیره.
اعتماد کردن به سگ(حذف قلاده) : اگر می ترسید که سگتان به شخصی حمله کند، او را به جایی ببرید که هیچیکس نباشد و بگذارید آزادانه تاب بخورد، کم کم او یاد می گیرد که اگر به هر کسی حمله نکند قلاده لازم نمی شود و سگ یاد می گیرد در کنار شما و با فاصله کم از شما قدم بردارد.
حتی زمانی که با شخصی روبه رو می گردید قلداده سگ خود را سفت نگه می دارید، سگ عصبی شده و حمله ور می شود و یا زمانی که شما مهمان دارید سگ خود را می بندید این کار کاملا اشتباه می باشد، زیرا سگ دوست دارد با بو کشیدن او را بشناسد . به هیچ عنوان سگ را از بو کشیدن منع نکنید، زیرا باعث عصبانی شدن سگ خواهد شد .

منبع : https://mag.asanteb.com

‫2.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا