روش تکثیر و تولید مثل در ماهی های پرت دو رگه

ماهی های پرت ( parrot ) یا طوطی ماهی (Parrot Cichlid) نوعی از ماهی های دو رگه می باشند که پس از بالغ شدن تقریباً هر دو الی سه هفته یکبار اقدام به جفت گیری می کند ، در ادامه ی این مطلب در مورد جفت گیری و روند تولید مثل آن ها صحبت خواهیم کرد.

روش تکثیر و تولید مثل در ماهی های پرت دو رگه

تکثیر ماهی های پرت

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در مورد تکثیر ماهی های پرت نظریه هایی وجود دارد یکی از آن ها به شرح زیر می باشد :
به دلیل این که پرت یک ماهی هیبرید یا دو رگه می باشد همانند قاطر عقیم است و قادر به تولید مثل نمی باشد یا این که اگر هم این اتفاق یبفتد به ندرت خواهد بود.

روش تکثیر و تولید مثل در ماهی های پرت دو رگه
نحوه ی تشخیص جنسیت ماهی های پرت

ماهی های پرت نر دارای کمری نوک تیز ( غوز دار ) می باشند که در ماده ها این غوز کروی است . اما این نمی تواند ملاک خوبی برای تشخیص جنسیت آن ها باشد ، به این علت که بعضی ماده ماهی ها نیز دارای چنین خصوصیاتی هستند . اما مشخصه ی اصلی که نر ها را از ماده ها متمایز کرده است باله های کوچک تر آن ها نسبت به ماده ها می باشد که در اکثریت آن ها صادق است .

روش تکثیر و تولید مثل در ماهی های پرت دو رگه

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : پرت فیش های دو رگه ساخت دست انسانها

روند تولید مثل در ماهی های پرت

پس از بالغ شدن ماهی های پرت تقریباً هر دو الی سه هفته یکبار اقدام به جفت گیری می کنند ، بدین ترتیب که فک ها را در هم قفل می کنند و در گوشه ای از آکواریوم شن ها را حفر کرده و اجازه ی نزدیک شدن به سایر ماهی ها نمی دهند .
پس از مشاهده ی چنین وضعیتی شما باید پرت های جفت خورده را به یک آکواریوم حداقل 50 لیتری منتقل کنید و شرایط اساسی آن ها از جمله دما و PH مناسب را فراهم سازید . هم چنین شن های ریز درون آکواریوم بریزید و بهتر است چند سنگ صاف نیز در آکواریوم قرار دهید و چندین گیاه برگ بلند همانند سیوی در آکواریوم قرار بدهید .

روش تکثیر و تولید مثل در ماهی های پرت دو رگه
در آب تانک هم به ازای هر 4 لیتر یک قطره ضدعفونی بریزید تا تخم ها به انگل و سایر بیماری ها مبتلا نگردند . پس از انتقال ؛ ماهی های پرت اقدام به تخم ریزی می کنند و به شدت از تخم ها نگهداری می کنند . اما در بیش تر موارد تخم ها به ماهی تبدیل نمی گردند و یا به یک بیماری نظیر قارچ مبتلا می شوند و والدین پس از مشاهده ی لکه های سفید روی تخم ها آن ها را خواهند خورد .

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا