13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان

اساسا طوطی ها پرندگان بسیار مقاوم در برابر بیماری ها می باشند و به جز چند بیماری ، در شرایط خاص هم ممکن است بیمار نگردند و اگر مریض شوند، عمدتا بیماری طوطی سانان ناشی از سوء تغذیه یا مسمومیت های غذایی ممکن است بیمار گردند. در ادامه درباره ی بیماری های شایع طوطی سانان صحبت خواهیم کرد.
 
13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان
13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان
 

بیماری های شایع طوطی سانان

شمع های معطر ،اسپری ، عود، خوش بو کننده هوا و انواع عطر جان طوطی سانان را به خظر می اندازند. همراهان مجله ی پزشکی آسان طب به یاد داشته باشید که محصولات ذکر شده می توانند برای طوطی شما بسیار خطرناک باشد و حتی موجب مرگ آن ها گردد.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که در رژیم غذایی طوطی خاکستری باید کلسیم و ویتامین و بتاکاروتن قرار دهید، بنابر این باید مواد غذایی و سبزیجاتی که دارای موارد فوق می باشند را به طور روزانه در رژیم غذایی آن ها قرار داد. همچنین پرنده شما به مواد معدنی نیازمند است، در نتیجه از دادن آب مقطر به آن جدداً خودداری نمایید. اغلب بیماری های که در ادامه ذکر شده در صورت تشخیص به موقع و استفاده از آنتی بیوتیک مناسب و مکمل های ویتامینی درمان می گردند.

اسهال در طوطی سانان

اسهال (Diarrhea ) یکی از بیماری های شایع در طوطی سانان می باشد. اگر پرنده تازه خریداری شده در یک الی دو روز اول به علت استرس دچار آن گردد که نگران کننده نخواهد بود و طبیعی است. اما اگر بیش از این زمان طول کشید باید احتمال بیماری را بدهید و سریعا درمان را شروع کنید.

همچنین پرنده پس از استحمام دادن ممکن است دچار این بیماری گردد که آن هم مهم نخواهد بود و بر اثر استرس است یا حتی اگر پرنده بر اثر سرما خوردگی دچار آن شود مشکل حادی نیست و با درمان سرما خوردگی آن هم بهبود خواهد یافت. البته بیماری اسهال ویروسی است که با آنتی بیوتیکی زیر نظر دامپزشک درمان می گردد.

سرما خوردگی یا ذات الریه در طوطی سانان

سرما خوردگی یا ذات الریه در طوطی سانان (Pneumonia and cold ) در مواردی ایجاد می گردد که دمای محل نگهداری پرنده پایین و سرد باشد یا اینکه پرنده در کنار در و پنجره و یا کولر و در معرض جریان هوا قرار گرفته باشد.

از نشانه های این بیماری می توان به چرت زدن بیش از حد ، گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی ، آبریزش چشم ، بستن مداوم یک چشم، صدای خس خس در هنگام تنفس ، کم شدن محسوس اشتها و ضعف و اسهال اشاره نمود.

برای درمان سرما خوردگی و ذات الریه در طوطی سانان با دامپزشک مشورت نمایید و یا می توانید از کپسول آبی رنگ داکسی سایکلین در ظرف آب پرنده به میزان نصف کپسول و به مدت سه الی پنج روز استفاده کنید. چند قطره مولتی ویتامین نیز به آب اضافه نمایید.

13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان

همچنین ببینید : دستی کردن طوطی ها یا اهلی و رام کردن آنها در 9 مرحله

پرکنی در طوطی سانان

پرکنی در طوطی سانان (کاسکو Casco) بیماری است که در آن پرنده شروع به کندن پرهای خود می کند که چهره پرنده را نا زیبا کرده و ارزش آن را به شدت کاهش خواهد داد.
عوامل موثر در بیماری پر کنی :

  • تنش جنسی در اثر ورود طوطی ها به سن بلوغ و جفت خواهی (هفت سالگی به بعد)
  • تنش تغذیه ای مثل تغذیه نا کافی یا تغذیه نادرست و ایجاد کمبود یا زیاد بود یک یا چند ماده غذایی در آن ها
  • تنش ترس یا ترس مرضی یا بیماری ترس
  • خشونت مثل خشونت های زمان صید
  • ناسازگاری با محیط یا صاحب جدید
  • حمل و نقل ، مثل حمل ونقل نامناسب
  • تنها ماندن یا بی توجهی صاحب
  • حسادت در اثر وارد کردن یک کاسکو یا پرنده یا سایر حیوانات به خانه

رایجت رین نوع پرکنی ، بین کاسکوهای بالغ بیش از 7سال سن وجود دارد که علت آن تنش جنسی می باشد و راه حل آن فراهم کردن جفت خواهد بود. به جز پرکنی با علت تغذیه ای ، انواع دیگر پرکنی در کاسکو ها ریشه روانی دارد ، که جهت درمان عوامل بیماری باید آن را باید برطرف نمود.

درمان :

در طول روز بسیار باید به کاسکو نزدیک باشید و اجازه بدهید از قفس بیرون بیاید و اسباب بازی را برایش بیرون از قفس فراهم سازید. کاسکو را در جای گرمی مانند کنار بخاری قرار دهید و یک روز در میان روی پر هایش با آب پاش خیس کنید، اما در خیس کردنش زیاده روی نکنید( فقط به قدری که پر هایش از حالت خشکی در بیاید کافی است ).
یکی از دلایل پرکنی کاسکو نرسیدن مواد مورد نیاز و ضروری برای بدن است که آن ها را در طبیعت پیدا کرده و می خورند. اکنون شما باید این غذا های تقویتی که بسیار سریع پر های طوطی شما را از حالت خشکی در می آورد و باعث خوشرنگ شدن و نرم شدن و سریعتر رشد کردن پر و بال می گردند را تهیه کنید.
خریدن اسباب بازی ها و غذا های تقویتی باعث کاهش افسردگی و کمتر شدن عصبی بودن کاسکو یا هر طوطی پرکن دیگری نظیر کاکادو یا غیره می گردد.

13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان
13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان

پروستاریکولی از بیماری های شایع طوطی سانان

بیماری پروستاریکولی ( Proventricular Dilatation Disease ) یکی از اختلالات مختل کننده ی فیزیولوژی بدن طوطی ها می باشد که با عنوان PDD معروف است و انتقال آن از یک پرنده به پرنده دیگر هنوز نا شناخته می باشد . نشانه های PDD شامل از دست دادن وزن ، استفراغ ، تغییر در مدفوع طوطی و تورم است و این بیماری به عنوان یک نوع سندرم در طوطی ها شناخته می شود.

تب طوطی از بیماری های شایع طوطی سانان

تب طوطی ( Psittacosis ) نتیجه تاثیر باکتری کلامیدیا روی طوطی می باشد ، هم چنین قابل ذکر است که این بیماری بسیار مسری می باشد و از پرنده به پرنده ، سایر جانوران و حتی انسان منتقل می شود. علائم تب طوطی شامل اشکال در تنفس ، عفونت و التهاب چشم ، آبکی شدن مدفوع و بی حالی عمومی هستند.

درمان :

عفونت با آنتی بیوتیک درمان می گردد. تتراسایکلین و کلرامفنیکل دارو های انتخابی برای درمان psittacosis هستند. اغلب اشخاص به درمان های خوراکی مانند داکسی سایکلین، تتراسیکلین هیدروکلراید، کلرامفنیکل پالمیتات پاسخ می دهند. برای درمان اولیه بیماران به شدت بد حال، امکان دارد doxycycline hyclate به صورت وریدی تجویز گردد.

علائم بهبود معمولا در مدت 48 الی 72 ساعت آشکار می گردد. با این حال مریضی می تواند مجددا عود کند ، به همین علت باید درمان حداقل 10 الی 14 روز بعد از فروکش کردن تب، ادامه اشته باشد. برای کسانی که تتراسایکلین برای آن ها منع شده است (به طور مثال کودکان کمتر از 9سال یا زنان باردار)، اریترومایسین احتمالا بهترین جایگزین خواهد بود ( هر چند هنوز اثر مثبت آن به طور کامل ثابت نشده ).

غیر طبیعی شدن منقار طوطی 

غیر طبیعی شدن منقار طوطی ( Psittacine Beak and Feather Disease ) یا PBFD یک بیماری جدی در میان تمام خانواده های طوطی سانان می باشد که اگرچه بیشتر طوطی های زیر ۲ سال آلوده می گردند، اما تمام طوطی ها را آلوده می کند . علائم این بیماری شامل از دست دادن پر ، رشد غیر طبیعی پر و اختلالات منقار می باشد.

پولیما ویروس در بین طوطی سانان

بیماری پولیما ویروس در بین طوطی سانان (Polyomavirus ) ویروسی می باشد که باعث اختلال در پرهای پروازی و رشد غیر طبیعی می گردد . علائم آن شامل از دست دادن اشتها ، بزرگ شدن شکم ، فلج شدن و همین طور اسهال می باشد .

13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان
13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان

مشکلات تنفسی در طوطی سانان

علائم بیماری تنفسی در طوطی سانان (Respiratory problems ) خس خس کردن سینه و یا سر و صدا هنگام تنفس می باشد.

عدم تعادل در طوطی سانان 

نداشتن تعادل و افتادن ( Imbalance in the parrot ) از روی چوب قفس برای چندین مرتبه در روز نشان دهنده ی بیماری عدم تعادل در پرنده می باشد.

بیماری های پا 

از علائم بیماری های پا ( Foot disorders in parrots ) می توان به پوسته پوسته شدن پای طوطی و ریختن پرهای ران ، زخم کف پا اشاره نمود.

بیماری های چشم

ظاهر طوطی کسل است و چشم ها متورم می گردد و همچنین قرمزی و تورم و یا از دست دادن پرهای اطراف چشم طوطی و همچنین مات شدن و از بین رفتن شفافیت چشم و ترشحات در اطراف آن قابل مشاهده خواهد بود .

بیماری های سر

تکان دادن بیش از حد سر طوطی در طول روز از نشانه های وجود بیماری های سر می باشد.

13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان
13 نوع از بیماری های شایع طوطی سانان

بیماری کاندیدا از بیماری های شایع طوطی سانان

عامل بیماری کاندیدا یا دستگاه گوارشی (Candida ) مخمر کاندیدا می باشد که در دستگاه گوارش طوطی اختلال ایجاد می کند. علائم آن شامل ضایعات در دهان و گلو ، استفراغ و از دست دادن اشتها هستند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

  1. طلام‌خسته نباشید ببخشید جوجه ملنگومن که حدود۲هفتس خریدمش خیلی کسله ۲روزه امروزم اصلاازقفسش نیومده بزرون همش میخابه غیر نرماله فک کنم مسموم شده چیکارکنم من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35