بابلیس مو و 10 روش برای فر کردن موها

می‌دانیم که بهترین و سریعترین روش برای فر کردن موها استفاده از بابلیس مو است که می‌تواند در مدت زمانی بسیار کوتاه حجم زیادی از موها را فر دار کرده و آرایشی موج دار و براق در موها برایمان به ارمغان بیاورد. برای استفاده از بابلیس مو نیاز به فراهم کردن مقدماتی است که اولا زمینه مناسب جهت فر کردن مو را فراهم سازد و در قدم بعدی تضمین کننده دوام فرها و موج‌های مو حداقل برای 12 ساعت از روز باشد. برای ایجاد چنین شرایطی لازم است انواع بابلیس مو را شناخته و زمینه‌سازی استفاده از آن را فرا بگیریم.

بابلیس مو
hair bablys

قبل از بابلیس مو چه باید کرد؟

می دانیم که ایجاد هرگونه حالت و آرایشی در موها مستلزم این است که موها تمیز و پاکیزه و فاقد چربی بیش از حد باشد. بنابراین در قدم اول، شستشوی موها می باشد. باید بدانید که در صورت چرب و کثیف بودن موها، ایجاد هرگونه حالت، مدل و آرایشی بر روی آن بی فایده و حتی در مواردی غیر ممکن می باشد. از طرفی دوام حالت موها و مخصوصا حالت فر و مواج در موها بسیار کم خواهد بود. بنابراین پس از شستشوی موها و خشک کردن نسبی آن اقدام به فر کردن مو به وسیله بابلیس مو می نمائیم. از طرفی باید به یاد داشت که اگر موها دارای حالتی وز، ضخیم و یا فر طبیعی بود باید قبل از شروع کار براشینگ صاف و حرفه ای انجام شود تا هیچگونه گره ای در موها وجود نداشته باشد. به همین منظور است که در سالن های آرایش و زیبایی قبل از استفاده از بابلیس مو یک براشینگ حرفه ای و بی حالت انجام می شود. نکته بعدی این است که هیچگاه دسته بزرگی از موها را به یکباره به دور بابلیس نپیچید چرا که نتیجه کار بسیار کم دوام و نازیبا از آب در می آید. آسان طب به شما توصیه می کند قبل از شروع کار، تمام موها را با کلیپس پروانه ای در بالای سر جمع کرده و سپس لایه لایه موها را جدا کرده و شروع به کار نمائید.

مواد نگه دارنده قبل از بابلیس مو

اگر می خواهید در منزل به فر کردن موها بپردازید معمولا لزومی به استفاده از مواد نگه دارنده و مواد فرم دهنده مو و… نمی باشد اما در سالن های آرایش معمولا برای ایجاد حالت ماندگار برای فرهای مو قبل از شروع کار و پس از براشینگ در زمان جدا کردن لایه لایه موها از اندکی ژل هارد یا چسب مو به شکلی بسیار جزئی استفاده می شود و پس از پیچیدن موها به دور بابلیس مو از اسپری فیکساتور جهت فیکس کردن موها استفاده خواهد شد. اما باید بدانید که استفاده از مواد نگه دارنده بر روی موها حالتی سخت و خشک و گاه بیش از حد براق در موها ایجاد می کند که مورد علاقه بسیاری از خانم ها نیست.

روش نگه داشتن دستگاه بابلیس

بابلیس مو
hair bablys

در زمان استفاده از بابلیس معمولا دست باید بدون حرکت بوده و جهت میله بابلیس به حالت افقی یا عمودی باشد. زمانی که دست در حالت افقی می باشد فرها یا موج های حاصله بسیار پهن و با فاصله از یکدیگر خواهد بود و در صورت نگه داشتن عمودی میله بابلیس مو، موج ها یا فرهای ایجاد شده ریز و بسیار نزدیک به هم از آب در خواهد آمد. از طرفی باید بدانید که هر چقدر که میله بابلیس به ریشه موها نزدیک تر باشد ماندگاری فرهای مو بیشتر خواهد بود. دو نکته نهایی در استفاده از بابلیس مو این است که اولا برای استفاده از آن از دستکش کاموایی استفاده نمائید تا انگشتان شما دچار سوختگی نشود و دوما دو سانت از انتهای موها را که از مسن ترین موهای شما هستند در پروسه بابلیس موها شرکت ندهید و به صورت صاف نگه دارید.

انواع دستگاه بابلیس مو

بسیاری از خانم ها تصور می کنند که بابلیس مو تنها یک حالت دارد و روش استفاده از آن به یک صورت می باشد، این تصور تا حدودی درست است اما اگر بخواهیم به شکلی تخصصی به این موضوع نگاه کنیم دستگاه بابلیس حداقل 8 نوع مختلف دارد که فرها یا موج های حاصله از آن در حالت حرفه ای متفاوت از یکدیگر بوده و بنابراین کاربرد این دستگاه ها در موقعیت های مختلف مانند تفاوت نوع و ضخامت موها با یکدیگر دارای فرق های اساسی می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این 8 نوع مختلف از بابلیس مو پرداخته و درباره استفاده بهینه از آنها صحبت کنیم. این موارد شامل:

 1. بابلیس مو کلاسیک
 2. بابلیس مو بسیار پهن
 3. بابلیس مو نسبتاً پهن
 4. بابلیس مو باریک
 5. بابلیس مو مخروطی شماره یک
 6. بابلیس مخروطی شماره دو
 7. بابلیس مو مخروطی باریک
 8. بابلیس مو مرواریدی

1. بابلیس مو کلاسیک

بابلیس مو کلاسیک دارای قطری معمولی در حدود 2 سانت بوده و این قطر در تمام طول میله بابلیس یکسان می باشد. این دستگاه برای ایجاد فرهای سیم تلفنی در موها با فاصله یکسان و حلقه های یک اندازه مورد استفاده قرار می گیرد، لایه های جدا شده مو باید در حدود 2 سانت در 1 سانت باشد. طول این بابلیس مو در زمان های قدیم در حدود 15 الی 20 سانتیمتر بود که امروزه اندکی بیشتر و مدرن تر شده است. بدنه این دستگاه بابلیس از جنس های مختلف می باشد اما بهترین و با کیفیت ترین آن از جنس سرامیک، آلومینیوم و یا در مواردی خاص و حرفه ای از طلا می باشد که دارای بالاترین خاصیت رسانایی در میان فلزات است.

2. بابلیس مو بسیار پهن

این بابلیس مو دارای پهنایی قابل توجه نسبت به انواع کلاسیک است و قطری بیشتر از 3 سانت دارد. این بابلیس مو در موارد تخصصی و یا شینیون باز و بسته در انواع مدل های عربی یا اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد و این قابلیت را دارد که در مدت زمان کوتاهی موج هایی فوق العاده جذاب و چشمگیر و البته حلقه هایی پهن در موها ایجاد نماید، لایه های جدا شده مو باید در حدود 5 الی 6 سانت در 1 سانت باشد.

3. بابلیس مو نسبتاً پهن

بابلیس مو
hair bablys

این نوع از بابلیس مو از مشتقات مورد قبلی است اما به منظور استفاده خانگی طراحی شده و خانم ها می توانند از آن برای فر کردن مو با حلقه هایی درشت و پهن استفاده نمایند. سرعت عمل این دستگاه به میزان قابل توجهی از بابلیس کلاسیک بیشتر بوده و استفاده از آن راحت تر خواهد بود. جنس بدنه این بابلیس مو نیز از جنس سرامیک و… می باشد. لایه های جدا شده مو باید در حدود 3 سانت در 1 سانت باشد.

4. بابلیس مو باریک

این نوع از بابلیس مو مخصوص ایجاد فرهای بسیار ریز و در هم است و جلوه ای بسیار پر حجم و شلوغ به موها خواهد داد، قطر این دستگاه در حدود 1 سانت بوده، بدنه آن از جنس سرامیک و… و دارای قابلیت ایجاد حالت S در موهاست. لایه های مو باید در حدود 1 سانت در 1 سانت باشد.

5. بابلیس مخروطی شماره یک

این بابلیس مو همانطور که از اسمش پیداست حالتی مخروطی شکل داشته و نوک بالایی آن از پایه در قسمت پایین بسیار نازک تر است. این بابلیس قابلیت ایجاد همزمان حلقه هایی ریز و درشت در موها را داراست. به این ترتیب که حلقه ها یا فرهای مو در نزدیکی ریشه موها باریک بوده و در قسمت میانه ساقه و نوک موها پهن و درشت می شود.

6. بابلیس مخروطی شماره دو

این نوع از بابلیس مو دارای صفاتی بر عکس نوع قبلی است، یعنی پایه آن باریک و نوک آن پهن می باشد و فرهای حاصله از آن در موها در قسمت نزدیک ریشه ها دارای پهنای بیشتری از نوک انتهایی موهاست.

7. بابلیس مخروطی باریک

این بابلیس مو از نوع شماره یک است اما فرهای حاصل از آن بسیار ریز و در هم می باشد، جدا کردن لایه موها نیز باید در حدود 1 سانت در 1 سانت باشد. پس از استفاده از این بابلیس، فرهای مو حالتی بسیار پر حجم و شلوغ به موها خواهد داد.

8. بابلیس مو مرواریدی

بابلیس مو
hair bablys

این نوع از بابلیس دارای حباب هایی در سراسر طول میله بابلیس می باشد و این قابلیت را دارد که حلقه ها یا فرهایی ریز شبیه به لوله که دارای قطر و حجم می باشد در موها ایجاد نماید. به این ترتیب که رشته ای 1 در 1 از موها را جدا کرده و آن را به دور خود می تابانیم. سپس این رشته موها را به دور میله بابلیس در فواصل بین حباب ها می پیچانیم. به این ترتیب پس از مدت زمان کوتاهی رشته مو حالتی لوله ای شکل با فرهایی یک اندازه و ریز که دارای حجم می باشد به خود خواهد گرفت.

9. موج دار کردن مو

یک روش ساده برای موج دار کردن موها به این ترتیب است که پس از فراهم آوردن مقدمات کار و بابلیس کردن موها، در انتها موها را مرتب کرده و با استفاده از مقداری جزئی از سرم مو در قسمت نوک انتهایی ساقه ها، جلوه ای براق و شاداب در موها ایجاد می کنیم. با انگشتان دست در موها حرکت کرده و فرهای مو را به شکل نسبی از هم باز می کنیم، به این ترتیب فرهای مو از حالت خشک و منظم خارج شده و حالتی مواج و زیبا به خود خواهد گرفت و در نهایت به وسیله اسپری کردن فیکساتور از فاصله 20 سانتی این موج ها را فیکس و ماندگار می کنیم.

10. فر کردن مو به وسیله اتوی مو

حال که مرور کاملی داشتیم به روش استفاده از انواع بابلیس مو بد نیست روش جالب دیگری را برای فر کردن موها امتحان کنید. یعنی ایجاد فرهای زیبا در موها با استفاده از اتوی مو. دقت کنید که برای انجام چنین روشی موها باید به طور کامل فاقد چربی باشند در غیر اینصورت اصلا فر و موجی در موها ایجاد نخواهد شد. لایه ای از موها را در حدود 1 سانت در 2 سانت جدا کرده و گره ها را به وسیله شانه ریز باز کنید. سپس موها را به وسیله اتوی مو از فاصله 2 سانتی ریشه گرفته و طی حرکتی چرخشی و با مکث های 2 ثانیه ای کل طول موها را اتو بکشید، برای انجام این شیوه 3 نکته را باید در نظر بگیرید:

 1. لایه ای نازک از موها را در ابعاد 1 سانت در 2 سانت جدا نمائید.
 2. حرکت دست باید چرخشی و نرم باشد نه صاف و خشک.
 3. در هر بار توقف بیش از 2 ثانیه روی موها مکث نکنید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫3.5/5 ‏‫(8 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا