آشنایی با سنجاب های خانگی جونده و نکاتی در مورد آنها

سنجاب (Skiouros) جونده ای است نیمه اهلی ،این حیوان در کشورهای اروپایی جزو حیوانات اهلی محسوب نمی گردد، اما چند سالی است که نگهداری آن در ایران رایج شده است. این حیوان در طبیعت با توجه به توانایی خود در بالا رفتن از درخت اغلب در جنگل ها و در سوراخ هایی که خود در درخت ایجاد کرده است، زندگی می کند.

آشنایی با سنجاب های خانگی جونده

آشنایی با سنجاب ها 

وزن سنجاب بالغ حدود 700 گرم و طول آن حداکثر به 32 سانتی متر و بلندی دم به 30 سانتی متر می رسد . دمای بدن او در شرایط عادی 38 و به هنگام خواب زمستانی کمی بیش از محیط زیست خود می باشد .

حداکثر عمر سنجاب نر در قفس 7 و ماده 4 سال می باشد. سنجاب دارای 4 دندان پیش 2 عدد در فک پایین و همین طور 2 عدد در فک بالا است که ضرورت دارد با جویدن آن ها را بسایند تا بلند نگردند.

سنجاب هم می تواند از غذای طبیعت و هم از غذایی که توسط انسانها درست شده است ، استفاده کند . سنجاب یک ژیمناستیک کار شگفت انگیز می باشد. دم بلند آن باعث می شود که او را از بقیه پستانداران روی زمین به راحتی بتوان تشخیص داد. فسیل های به دست آمده از آن ها در آمریکای شمالی نشان می دهد که قدمت سنجاب های طوسی به 50 میلیون سال می رسد .

اسم سنجاب (Skiouros) از دو اسم یونانی Skia به معنی سایه و همچنین ( Oura) به معنی دم تشکیل شده است . سنجاب موقع خواب بدن خود را جمع کرده و روی دم خود می خوابد، این ویژگی سنجاب باعث شده است که یونانیان باستان لقب (Skiouros) به سنجاب بدهند (به معنی کسی که زیر سایه دمش می نشیند).

قرن ها بعد از آن فرانسوی ها یک اسم به نام (esquirel) برای وصف این حیوان به وجود آوردند و هم اکنون او را (Squirrel) می شناسند. 365 نوع از سنجابها در سراسر دنیا وجود دارند.

آشنایی با سنجاب های خانگی جونده

خلق و خوی سنجاب ها

غده عرق سنجاب های درختی در زیر پاهایشان ، بین پهنه پا و روی پنجه ها بین انگشتان است. هنگامی که گرم هستند و یا تحرک دارند جای پای خود را روی سطوح خشک قرار می دهند. همچنین از این بو برای علامت گذاری درختان در قلمرو آن ها استفاده می گردد. اگر آشیانه سنجاب با هجوم کک ها یا مزاحم های دیگر مواجه گردد، سنجاب از آنجا می رود و آشیانه ای جدید می سازد.

به همین علت درمحوطه ای که آن ها زندگی می کنند تعداد آشیانه ها از سنجابها بیشتر است. سنجاب طوسی در بسیاری از جا های غیر عادی لانه می سازد. در اطاق زیر شیروانی بیش از باقی نقاط اقدام به این کار می کند، آن ها همچنین آشیانه های خود را در دودکش ها ، کباب پز ها ، اتومبیل ها و ایوان ها می سازند. هنگامی که سنجاب احساس خطر کند ، حس طبیعی او ایجاب می کند که در نقطه ای که است بدون حرکت بماند. اگر سنجابی روی زمین باشد به طرف نردیکرترین درخت یا سایر اشیایی که بتواند برای فرار از آن بالا برود، می رود . اگر بر روی درخت باشد با فشار محکم بدنش به پوست درخت به دور کنده درخت می چرخد.

آراستن سنجابهای نر درختی دو برابر آراستن ماده های آن ها می باشد، آن ها تمیز ترین حیوانات در گروه جوندگان هستند. دندان سنجابها مداوم در حال رشد می باشد. دندان های جلویی آن ها هر سال 15 سانتی متر رشد می کند ، اما به دلیل ساییده شدن منظم کوتاه می مانند.

آشنایی با سنجاب های خانگی جونده

تغذیه سنجابها

سنجابها در حالت طبیعی قادر هستند مواد مورد نیاز خود را پیدا کنند و نظم غذایی دارند ، اما هنگامی که سنجابی در قفس است ضروری است که مواد غذایی را به صورت کامل در اختیار حیوان قرار دهید. آب تازه باید همیشه در قفس باشد و شاخه های تازه برای جویدن و پیشگیری از رشد دندان ها پیشنهاد می شود. دانه های زیر را می توانید در تغذیه سنجاب استفاده کنید:

  • تخم آفتابگردان
  • دانه گندم
  • دانه های آماده پرندگان
  • ذرت
  • جو دو سر یا صحرایی غلاف دار
  • ارزن
  • دانه هایی از این دسته
  • گندم سیاه
  • تخم کتان

در کل می توان گفت سنجاب یک حیوان همه چیز خوار می باشد. اما در مورد سنجابها باید توجه داشته باشید که در ظرف غذایش باید انواع مختلفی از مغزها باشد (تنوع غذایی) که هر کدام را که مایل است بخورد.

آشنایی با سنجاب های خانگی جونده

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ می توان شیر به عنوان مکمل غذایی سنجابها استفاده کرد، حتی به جای شیر می توانید از مقدار ناچیزی بستنی استفاده کنید ( فقط باید قسمت روکش شکلاتی آن را بردارید ).

برای افرادی که از سنجاب نگهداری می کنند ، به خاطر داشته باشند که شربت کلسیم رو فراموش نکنند( حتی از غذای روزانه هم مهم تر است ). به هر صورت که امکان پذیر است این شربت را به حیوان بدهید (حتی به زور)! بیسکویت مادرهر روز باید ۵ سی سی کلسیم در وعده های غذاییش گنجانده شود. می توانید مغز ها را پوست کنده و به قطعات کوچک تقسیم کرده و درون ظرف غذای حیوان قرار دهید.

هنگامی که با دست به سنجابها غذا می دهید، یکی از بیشترین مواقعی که آن ها را متمایل به گاز گرفتن می کند .به هیچ عنوان غذا را بین انگشتانتان نگه ندارید ، زیرا امکان اینکه انگشتانتان گاز گرفته شود بسیار است. چشم های سنجابها همیشه به دنبال شکارچی است و آن ها بندرت بر روی چیزی که می خورند تمرکز دارند.

آشنایی با سنجاب های خانگی جونده

حمام کردن سنجابها 

سنجابها را می توانید هر ماه یک بار با کف حاصل از شامپوی مخصوص حیوانات (و نه ریختن مستقیم شامپو روی مو) با ملایمت شست و شو دهید. برای کاهش استرس بهتر است ابتدا شیر آب را با فشار بسیار کم باز کنید و اجازه بدهید سنجاب آزادانه با آب بازی کرده و سپس با مقداری کف و آب بدن سنجاب را بشویید و بیشتر اجازه دهید تا خودش هنگام آب تنی بدن خود را تمیز کند. فقط مواظب باشید که آب وارد دهان و بینی، چشم و گوش سنجاب نگردد. بعد از حمام، سنجاب را در محلی گرم قرار بدهید و در صورتی که نمی ترسد با باد ملایم سشوار با حفظ فاصله مناسب (به دلیل عدم سوختن پوست) خشک کنید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا