شجره نامه سگ ، اطلاعات ثبت شده در 3 الی 4 نسل

اگر قصد خرید یک سگ برای خود داشته باشید، یا حتی در کار خرید و فروش و معامله سگ باشید، حتماً با اصطلاح شجره نامه برای سگ ها آشنا هستید و حتماً از اطرافیان خود در مورد اهمیت شجره نامه چیزهایی به گوشتان رسیده است. حتی برخی از افراد سگ شجره دار را به معنی اصالت و کیفیت بالای آن سگ می دانند و آن را یک مدرک مستحکم برای اثبات اصالت نژاد به حساب می آورند. در ادامه ی این مطلب در مورد شجره نامه سگ و موارد مربوط به آن صحبت خواهیم کرد.

شجره نامه سگ

شجره نامه سگ

شجره یا شجره نامه در واقع یک برگه یا یک سند می باشد (امکان دارد فیزیکی یا الکترونیکی باشد) که در آن اطلاعات هویتی خود سگ و اجداد او تا 3 الی 4 نسل پیش در آن ثبت می شود. این سند اصولاً باید شامل نام سگ، شماره ثبت (یا شماره شناسنامه) و سایر اطلاعات مربوط به پدر و مادر، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و به طور کلی نیاکان آن سگ باشد.

البته در صورتی که انتظار دارید رگ و ریشه کامل تمام اجداد یک سگ ثبت گشته باشد (سگ خود را ثبت کنید)، بیش از حد ایده آل گرا می باشید ، زیرا چنین چیزی ممکن نیست. در حقیقت شجره نامه ها اطلاعات بسیار خلاصه و کمی را از رگ و ریشه حیوان در اختیار شما می گذارند، هر چند که در برخی موارد ( به خصوص در مورد سگ های اصیل ) گاهی اطلاعات ثبت شده مربوط به چندین نسل قبل با جزئیات زیاد نیز موجود می باشد. اطلاعات موجود در شجره در این موارد معمولاً شامل شماره ثبت، نام سگ، جنسیت، تاریخ تولد، پرورش دهنده، افتخارات سگ، رنگ و خصوصیات ظاهری و غیره است.

شجره نامه سگ

کاربرد شجره نامه سگ

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ اطلاعاتی که در مورد یک حیوان ثبت می گردند هنگام پرورش و ایجاد نسل جدید آن حیوان اهمیت بسیاری پیدا می کنند. اگر شما از جمله افرادی می باشید که به فرآیند ترکیب نژاد های مختلف با یکدیگر علاقه داشته و به ایجاد نسل جدیدی از سگ ها با خصوصیات متفاوت اهمیت می دهید (و حتی شاید این کار را خود هم انجام داده باشید)، حتماً میزان اهمیت اطلاعات نسل های پیشین یک سگ که همان شجره نامه باشد را درک می کنید. در واقع یک پرورش دهنده سگ، انتخاب سگ های نر و ماده برای جفت گیری را با توجه به اطلاعاتی که در مورد اجداد هر کدام از آن سگ ها دارد، انجام می دهد. این اطلاعات می توانند به او بگویند که آیا سگی که در آینده متولد می گردد سالم و بدون اشکال می گردد یا آن که مشکلات ژنتیکی زندگی او را تحت تأثیر قرار می دهند.

شاید از جهاتی دانستن ریشه خانوادگی سگ، حتی برای کسی که می خواهد صاحب یک توله گردد نیز بسیار مهم باشد. به این علت که به کمک آگاهی از سوابق نسل گذشته یک توله سگ می توانید به پیش بینی خوبی از آینده ای که انتظار آن را می کشد، برسید. در حقیقت به طور کلی با دانستن اطلاعات ژنتیکی سگ که از پدر و مادر خود به ارث می برد، پیش بینی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی یا مشکلات سلامتی ، میسر می گردد.

شجره نامه سگ

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : بیماری لیم در سگ های خانگی و نحوه پیشگیری از آن

شجره دار کردن سگ ها

برای این که سگ خود را دارای شجره نامه کنید، ابتدا باید او را در یک مرجع رسمی که معمولاً از سوی باشگاه های سگ کشور معرفی می گردند، ثبت کنید . در بسیاری از مواقع به صورت عامیانه بحث ثبت شدن سگ به صورت رسمی با بحث شجره دار بودن او اشتباه  می گیرند. در حقیقت شجره نامه به نسل های قبلی و ریشه خانوادگی سگ اشاره دارد که این اطلاعات را می توان از طریق ژنتیک او به طور دقیق مشخص کرد. نکته قابل توجه در مورد ثبت رسمی و شجره نامه سگ آن است که این کار هیچ نیازی به تأیید سلامتی، کیفیت، رفتار و غیره ندارد. یعنی این که وجود نام یک سگ در پایگاه داده های رسمی به هیچ وجه دلیلی بر با کیفیت بودن آن نخواهد بود.

شجره نامه سگ

شرط مهم برای ایجاد شجره نامه، آن است که نسل های قبلی سگ حتماً شناخته شده و ثبت شده باشند، زیرا در غیر این صورت هیچ شجره نامه ای نمی توانید تشکیل داد. یک شجره نامه کامل تمام اسامی و اطلاعات نسل های گذشته را دارد. در صورت عدم وجود اطلاع از برخی از اعضای خانواده، باز هم شجره نامه قابل قبول می باشد و امکان ایجاد شجره وجود خواهد داشت. نژاد های خالص معمولاً باید دارای شجره نامه کامل باشند و نسل های قبلی آن ها به طور کامل ثبت شده باشد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا