هر آنچه باید از خواص هل در طب سنتی بدانیم

هل یکی از پرمصرف ترین دانه‌های غذایی محسوب می‌شود که از درختی به همین نام به دست می‌آید. این درخت جزو خانواده زنجبیل‎‌ها محسوب می‌شود و بیشتر در مناطق کوهستانی و سرد رشد می‌کند. هل به دلیل بوی بسیار خوبش، به عنوان چاشنی در بسیاری از غذاها، نان‌ها و شیرینی‌ها استفاده می‌شود. خواص هل، یکی از مواردی بود که پزشکان طب سنتی به آن توجه می‌کردند و در درمان‌های خود از آن استفاده می‌کردند. تاکنون تحقیقات زیادی در مود خواص هل، انجام شده است که هر کدام به خوبی مزایای این دانه خوراکی را آشکار می‌کند.

خواص هل

خواص هل

در ادامه به بررسی 6 مورد از خاصیت های مختلف هل، می‌پردازیم:

  1. رفع بوی دهان
  2. سلامت دهان و کشتن باکتری‌ها
  3. مبارزه با سرطان بهترین خواص هل
  4. کاهش فشار خون
  5. مفید برای دیابت
  6. درمان آسم

رفع بوی دهان

هل، یک درمان بسیار موثر در برابر مشکلی رایج به نام هالیتوز یا بوی بد دهان است. شما می توانید به راحتی با جوییدن دانه های این گیاه از شر هر گونه بوی بدی خلاص شوید، در بسیاری از آدامس ها از این دانه ها به عنوان عنصر اصلی استفاده می شود. به تازگی، تحقیقی توسط گروه میکروبشناسی در دانشگاه کوکوشترا در هند انجام شد، که بررسی خواص هل، بر روی دهان پرداخته بود. نتایج نشان داد که این دانه ها علیه باکتری های بیماری زائی دهان مانند استرپتوکوک موتانس و کاندیدا آلبیکنز موثر بوده و آنها را از بین می برند.

سلامت دهان و کشتن باکتری‌ها

نه تنها هل می تواند به کشتن باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند کمک کند، بلکه از بوجود آمدن حفره های دهانی نیز جلوگیری می کند. شما می توانید با جوییدن هل سلامت دهان خود را تضمین کنید. نتایج یک آزمایش که در سال 2012 در دانشگاه پزشکی دهلی انجام شده، نشان می دهد که استفاده روزانه از هل می تواند بیماری های دهانی را تا 85 درصد کاهش دهد. همچنین به دلیل طعم خوب و دلپذیرش، سطح بزاق نیز در دهان افزایش پیدا می کند.

مبارزه با سرطان بهترین خواص هل

یکی دیگر از بهترین خواص هل، مبارزه با سرطان است. آزمایشات حیوانی نشان می دهد که مصرف این دانه ها تاثیری درست مانند شیمی درمانی دارد که می تواند از رشد سلول های سرطانی و بزرگ شدن تومور ها جلوگیری کند. یک مطالعه که در سال 2012 در نشریه مجله غذایی منتشر شد، ادعا کرد که هل تاثیرات مثبتی بر روی سلامت پوست دارد. محققان دریافتند که میزان و تعداد تومورها با استفاده از خوراک هل کاهش چشمگیری دارد. این مطالعه اثبات می کند که هل، یک عامل حلوگیری کننده از سرطان پوست است.

کاهش فشار خون

هل ممکن است به شما کمک کند فشار خون خود را پایین بیاورید، که کلیدی برای حفظ سلامت قلب و کلیه است. یک مطالعه که توسط مرکز تحقیقات مواد مخدر در دانشکده پزشکی کالج پزشکی RNT در هند انجام شده و در مجله بیوشیمی و بیوفیزیک متشر شده است، به افرادی که دچار بیماری فشار خون مبتلا شده اند، دانه های هل تجویز کرد. نتایج نشان داد که دانه هل نه تنها باعث کاهش فشار خون سیستولیک، دیاستولیک شد، بلکه در پایان سه ماه نیز میزان کل آنتی اکسیدانی را 90 درصد افزایش داد.

خواص هل

مفید برای دیابت

محتوای منگنز بالا در این ادویه آن را انتخاب خوبی برای بیماران دیابتی و هر کسی که با مسائل مربوط به قند خون مبارزه می کند، تبدیل کرده است. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت دارای سطوح پایین خون منگنز مواد معدنی هستند. اضافه کردن منگنز اضافی به رژیم غذایی یک ایده هوشمند برای بیماران دیابتی است، به همین دلیل شما باید از این ادویه به عنوان بخشی از برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید.یک مطالعه بالینی نشان داد افرادی که دارای دیابت بودند و سطح بالای منگنز داشتند، نسبت به کلسترول بد یا LDL از مصونیت بیشتری برخوردار بودند.

درمان آسم

خواص هل همچنین می تواند برای افرادی که با مسائل تنفسی مثل آسم مبارزه می کنند، مفید باشد. یک مطالعه حیوانی که در سال 2018 انجام شده است، نشان می دهد که هل، دارای اثرات برونکودیلاتوری می باشد. این بدان معنی است که مصرف هل می تواند برونش ها و برونشیل ها را گسترش، انسداد در راه های تنفسی را کاهش و جریان هوا به ریه ها را راحت تر کند. بررسی کتب طبی گذشته مانند قانون ابوعلی سینا و رازی الشفا نشان می دهد که از دیرباز هل، یک داروی موثر برای درمان بیماری های تنفسی بوده است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا