روغن زیبایی و کاربرد آن در تقویت پوست و مو

در رشته آرایش، زیبایی و سلامتی، انواع روغن زیبایی وجود دارد که می‌تواند هر یک به نوبه خود کمک موثری در تقویت و لطافت پوست و مو داشته و انواع دیگر آن نیز تاثیری مفید در درمان بعضی از بیماری‌ها دارد. جنس این روغن‌ها گیاهی بوده و می توان عصاره آنها را از برگ‌ها یا دانه‌های مغذی و مفید گرفت. در این مقاله به دسته‌بندی انواع روغن زیبایی پرداخته و به اختصار درباره روش استفاده از این روغن‌ها صحبت خواهیم نمود.

روغن زیبایی
beauty oil

روغن زیبایی بر چند قسم می باشد؟

روغن زیبایی به چندین بخش تقسیم شده که در اینجا به 3 دسته بندی مهم از آن اشاره خواهیم داشت:

  1. دسته اول روغن زیبایی مربوط به روغن های تقویت کننده گیاهی می باشد که در تقویت پوست (مانند ویتامینه یا تغذیه پوست، رفع چروک های ریز و…) موثر بوده و در مورد موهای افراد نیز در دراز مدت می تواند باعث رشد مجدد یا قطع ریزش شود.
  2. دسته بعدی اختصاص به روغن های لطافت بخش دارد که در مورد پوست می تواند چربی و رطوبت از دست رفته را برگردانده و در مورد مو به رفع زبری و خشکی موها کمک نماید.
  3. دسته سوم از روغن زیبایی اختصاص به روغن های درمانگر دارد که در انواع ماساژهای مکمل پزشکی سنتی و یا مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و در تناسب با طبع درونی فرد انتخاب می شود.

هر یک از روغن های زیبایی در هر دسته بندی با توجه به خواص منحصر به فرد خود، کمک بسیار موثر و چشمگیری پس از استفاده از آن از خود بروز خواهد داد. برای آشنایی با این روغن ها و همچنین کاربرد آنها در موارد زیبایی، آسان طب از شما دعوت می کند ادامه این مقاله را با دقت مطالعه فرمائید.

روغن زیبایی تقویت کننده و لطافت دهنده

روغن های تقویت کننده بیشتر جنبه زیبایی داشته و به عنوان یک درمان مکمل خانگی جهت تقویت و حفظ زیبایی موضع مورد نظر، مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن ها به شکل موضعی در ناحیه مورد نظر که می تواند پوست صورت یا موهای سر باشد، مورد استفاده قرار گرفته و برای حصول بهترین و موثرترین نتیجه باید توسط لمس ملایم نوک انگشتان دست بر موضع، ماساژ انجام شود. مدت زمان این ماساژها معمولا بیش از چند دقیقه نمی باشد. انواع روغن زیبایی برای تقویت موها شامل، روغن زیبایی رزماری، روغن آووکادو، روغن بادام، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن کندش (بر وزن کندر)، روغن فندق و… می باشد. انواع روغن زیبایی برای تقویت پوست شامل روغن نارگیل، روغن بادام، روغن آرگان، روغن میوه گل رز، روغن جوجوبا، روغن کنجد و… می باشد.

روغن زیبایی درمانگر

روغن زیبایی درمانگر معمولا با توجه به عارضه موجود در بدن توسط پزشک مربوطه تجویز شده و طبق فرمولی دقیق با گیاهان دیگر ترکیب و در هنگام استحمام زیبایی و یا به وسیله ماساژ در نواحی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از ماساژ به دلیل اینکه رشته ای خاص در طب سنتی می باشد باید مطابق با نوع طبع اشخاص انتخاب شده و توسط ماساژور مخصوص در دفعاتی منظم و استاندارد انجام شود.

ایجاد فضایی مناسب جهت ماساژ

روغن زیبایی
beauty oil

در این مقاله قصد داریم تا روش استفاده از روغن زیبایی را در درمان های خانگی برای تقویت پوست و مو مورد بررسی قرار داده و درباره آداب فراهم کردن مقدمات و انجام این شیوه به تفصیل صحبت نمائیم. انواع ماساژ با روغن های زیبایی که به قصد حفظ جوانی و شادابی در پوست و موهای افراد مورد استفاده قرار می گیرد باید در محیطی آرام و ساکت انجام شده و یا با گوش سپردن به یک موسیقی آرام و ملایم انجام شود، این موضوع سبب رفع استرس و تنش های فکری در شخص شده و باعث تمدد اعصاب و تمرکزی عمیق در او خواهد شد. همین مسئله موجب تاثیری چندین برابر در موضع مورد نظر می شود، بد نیست ساعتی خاص از شبانه روز را در نظر گرفته و در طی آن به چنین روشی همت گمارید. همچنین استفاده از تزئینات زیبا در دکوراسیون اتاق ماساژ خانگی، روشن نمودن شمع های عطری و عودهای ملایم نیز می توانند تاثیری شگرف در ایجاد ریلکسی و آرامش در شما بگذارند.

قدم اول برای استفاده از روغن زیبایی

در قدم اول باید نوع روغن زیبایی را انتخاب نموده و از تاثیرات آن بر ناحیه آگاه شوید. به عنوان مثال باید بدانید که خواسته شما درباره پوست صورت چیست و کدام یک از این روغن ها را انتخاب خواهید کرد. مثلا افرادی که دچار خشکی پوست هستند می توانند به وسیله انتخاب روغن نارگیل و انجام ماساژ صورت ( که طی مقاله ای خاص در همین سایت به بررسی انواع آن پرداخته ایم) مسئله خشکی پوست را درمان نموده و لطافتی مثال زدنی در پوست صورت خود به وجود بیاورند. به عنوان مثالی دیگر افرادی که دچار ریزش مو در اثر عوامل مختلف شده اند باید بدانند که یکی از بهترین روغن های زیبایی برای رفع چنین مشکلی روغن رزماری و یا روغن کندش (بر وزن کندر) می باشد. همچنین افرادی که در اثر افراط در استفاده از رنگ مو دچار شکنندگی موها شده اند باید به وسیله ماساژ ساقه موها با روغن زیبایی زیتون یا بادام تا حدود زیادی این مشکل را رفع نمایند.

روغن زیبایی جهت تقویت مو

استفاده از روغن زیبایی می تواند برای رفع ریزش مو، تقویت و ترمیم ساقه و همچنین رشد مجدد موها (در صورت سالم بودن فولیکول) مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ماساژ پوست سر به وسیله روغن زیبایی می تواند جریان خون را در موضع افزایش داده، فولیکول موها را تحریک کرده و روشی موثر برای رفع مشکل ریزش مو در افراد باشد. همچنین در اثر مداومت در استفاده از آنها می تواند موجب رشد مجدد موهای ریخته شود.

روغن زیبایی در تقویت ابروها

یکی از روش ها برای مراقبت ابروها و تقویت آن استفاده از انواع روغن زیبایی است که در زمان ریزش شدید ابروها یا کم پشتی ابروها مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین زمان برای مراقبت ابرو و تقویت آنها با روغن زیبایی ساعتی قبل از خواب بوده و باید تمامی نواحی ریشه ابروها به وسیله این روغن ها چرب شوند. از طرفی باید مراقب بود که روغن زیبایی برای تقویت ابروها به داخل چشم وارد نشود.

روغن زیبایی در تقویت و لطافت پوست

روغن زیبایی
beauty oil

بخش مهمی از استفاده از روغن زیبایی، مربوط به ماساژهای متنوع پوست صورت است که به انواع روش های مختلف انجام می شود. این ماساژها در جوانسازی پوست صورت و همچنین کاهش چین و چروک های ریز پوستی کمک نموده و همچنین می تواند مواد مغذی برای تحریک کلاژن سازی در پوست را در اختیار آن قرار داده و به وسیله حرکت های افقی یا عمودی جریان خون را در این ناحیه افزایش دهد. این موضوع سبب بهبود گردش خون شده و پوست شاداب، سرحال و ویتامینه خواهد شد.

انواع روش های ماساژ صورت

  • ماساژ خطوط افقی و عمودی
  • ماساژ آلمانی
  • ماساژ ژاپنی
  • ماساژ با یخ
  • ماساژ جوانسازی
  • ماساژ ضد افتادگی

حال که مرور کاملی داشتیم به کاربرد انواع روغن زیبایی بد نیست سری به مقاله ماساژ صورت در همین سایت زده و با چگونگی انواع روش های ماساژ در این ناحیه آشنا شوید. این ماساژها در صورت مداومت و صبوری می توانند نقش موثری در حفظ زیبایی پوست صورت شما ایفا نمایند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا