بیماری معده درد در سگ ها ، دلایل و علائم آن

معده درد در سگ ها حالتی عادی است و علت های بسیاری دارد که از مهم ترین آن ها می توان به خوردن مواد خطرناک و یا غیر قابل هضم اشاره کرد ، اما معده درد گاهی ممکن است جدی و کشنده باشد. در ادامه ی این مقاله درباره بیماری معده درد ، علائم و همین طور روش های درمان آن صحبت خواهیم کرد.

بیماری معده درد در سگ ها ، دلایل و علائم آن

 معده درد در سگ

معده درد در سگ ها حالتی عادی است و علت های بسیاری دارد که از مهم ترین آن ها می توان به خوردن مواد خطرناک و یا غیر قابل هضم اشاره کرد . در اکثر موارد این حالت پس از یک الی دو روز با نگهداری و داروی مناسب رفع خواهد شد ، اما در برخی اوقات معده درد می تواند جدی و کشنده باشد .

نشانه های معده درد در سگ ها

علائم معده درد در سگ ها عباتند از : 

  • ترشح بیش از حد بزاق
  • حالت تهوع
  • کاهش اشتها
  • اسهال
  • درد در نواحی سینه و شکم
  • تب
  • تشنگی
  • بیحالی
  • خستگی

دلایل معده درد در سگ ها

معده درد علل بسیاری همانند تورم کیسه صفرا ، یبوست ، سوء هاضمه ، سنگ کلیه ، بیماری های کبدی ، زخم معده ، مسومیت های غذایی ، تورم لوزالمعده ، سوزش در هنگام ادرار ( UTI ) و نفخ دارد .
یکی از دلایل بروز حالتی مانند زخم معده آسیب به غشاء مخاطی معده می باشد . زخم معده ممکن است بر اثر خوردن آنتی بیوتیک ها ، عفونت های باکتریایی ، بیماری های کلیوی یا کبدی ، بیماری های قلبی و یا حتی مشکل فشار خون به وجود بیاید . البته سگی که دچار تورم لوز المعده می باشد نیز دارای درد در ناحیه معده و شکم خواهد بود .

سموم مختلف نیز می توانند موجب معده درد حاد گردند و تنها راه رفع این حالت دادن داروی تهوع آور به سگ می باشد. خوردن بعضی مواد خارجی غیز قابل هضم نیز موجب معده درد می گردند و در صورتی که مطمئن هستید سگ شما ماده ای خارجی را خورده است باید او را به نزد دامپزشک انتقال دهید .

بیماری معده درد در سگ ها ، دلایل و علائم آن

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : 6 نوع از بیماری های غذایی در سگ های خانگی

تشخیص معده درد در سگ

یک معاینه فیزیکی ، مطالعه پرونده پزشکی و انجام آزمایش هایی برای آگاهی از میزان کلسترول ، گلبول های سفید در خون و میزان لیپاز به دامپزشک برای تشخیص علت معده درد کمک خواهد کرد . دامپزشک درباره نوع غذایی که پت شما در این چند روز مصرف کرده نیز سوالاتی می پرسد .

روش درمان معده درد در سگ ها

شما باید به همراه غذای سگتان به او مقداری ماست بدهید، به این دلیل باکتری های موجود در ماست به هضم غذای مصرف شده کمک می کنند . در هنگام غذا خوردن به سگ خود نگاه کنید و مطمئن گردید که غذا را خیلی سریع مصرف نمی کند . دادن دارو هایی مانند Pepto Bismol نیز به تسکین درد کمک خواهد کرد .
به غیر از این آرام بخش هایی همانند Benadryl نیز درد را موقتا تسکین می دهند . یکی دیگر از راه های درمان این است که یک روز کامل به سگتان غذایی ندهید و فقط برای او آب تازه قرار دهید .

بیماری معده درد در سگ ها ، دلایل و علائم آن همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در صورتی که پس از دو روز سگ شما بهبود نیافت بهتر است به نزد دامپزشک بروید تا مطمئن گردید که سگتان به بیماری خطرناکی مبتلا نمی باشد . بیش از حد غذا خوردن ، مصرف گوشت گندیده و خوردن اجسام خارجی موجب بروز معده درد در سگ می گردند و شما باید به محض اینکه علائم معده درد را در سگ خود مشاهده می کنید او را به نزد دامپزشک ببرید تا حیوان سلامتی خود را به دست بیاورد .

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا