تشویقی همستر ، خواص و دلایل استفاده از انواع آنها

همستر ها برخی از غذا ها مانند تخم مرغ ، شیر ، گوشت و غیره را به عنوان جایزه حساب می کنند که این مواد از ارزش غذایی بسیار بالایی نیز برخوردار می باشند. در ادامه به معرفی انواع تشویقی همستر و خواص آن ها خواهیم پرداخت.

تشویقی همستر
تشویقی همستر

تشویقی همستر ها

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب به خاطر داشته باشید که همستر ها بعضی از غذا ها را به عنوان جایزه حساب می کنند که البته این مواد از ارزش غذایی بسیار خوبی نیز برخوردار هستند. 

انواع غذا و تشویقی همستر

تخم مرغ : همستر ها به شدت به تخم مرغ کاملا آب پز شده علاقمند می باشند و این غذا حاوی پروتئین بسیار نیز می باشد. تخم مرغ غذای مناسبی برای همستر های ماده آبستن و نیز بچه همستر ها خواد بود.

با این وجود تخم مرغ را باید گاه و بی گاه به همستر دهید و نباید بخشی از غذای روزانه همستر ها را تشکیل بدهد . به خاطر داشته باشید که باقی مانده ی خورده نشده تخم مرغ باید حداکثر 24 ساعت پس از در اختیار قرار دادن، پیش از آنکه فاسد گردد از قفس برداشته شود.

شیر : بزرگترین مشکل در مورد شیر آن است که باید آن را در داخل ظرفی در اختیار همستر قرار بدهید و ممکن است همستر ها آن را به اطراف بریزند. همچنین باید توجه داشته باشید که شیر در هوای گرم به سرعت فاسد می گردد. به علت این مشکلات به ندرت به جز همستر های ماده آبستن و بچه های بیمار و ضعیف، به همستر ها شیر می دهند.همواره مطمئن شوید که پیش از ترشیدن شیر آن را از قفس خارج کرده اید و حواستان باشد که ظرف غذا را به خوبی بشویید.

روغن کبد ماهی : این ماده غذایی غنی از ویتانین های A و D است. شما می توانید یک بار در هفته چند قطره روغن کبد ماهی را بر روی دانه های خوراکی روزانه همستر بچکانید. همچنین می توانید از غذای مخصوص توله سگ ها که حاوی روغن کبد ماهی نیز می باشد  استفاده کنید که استفاده از آن ساده تر است.

پلت های غذایی مخصوص سایر حیوانات مانند پلت های خرگوش : اگر این پلت ها از کیفیت خوبی برخوردار باشند حاوی مجموعه ای کامل از مواد غذایی مورد نیاز برای همستر شما هستند.

این پلت ها اغلب حاوی ذرت، دانه گندم، تخم مرغ کامل، مخمر جو، پروتئین های مختلف و غیره می باشند. مانند سایر غذاهای تشویقی پیشنهاد می شود که این غذا ها را نیز بیش از یک بار در هفته به همستر ندهید. این پلت ها همانند بیسکوئیت های مخصوص سگ و گربه به ساییده شدن دندان های همستر ها نیز کمک خواهند کرد.

گوشت : مسئله دادن گوشت به همستر سال ها است مورد بحث می باشد. برخی از افراد معتقد هستند که دادن گوشت به همستر ها کانی بالیسم (cannibalism) یا هم نوع خواری و روحیه وحشی را در این حیوانات تقویت خواهد کرد.

تشویقی همستر
تشویقی همستر : گوشت

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : روش اصولی و صحیح تغذیه همستر ها و نکات آموزشی

با این حال گزارشاتی از بسیاری از پرورش دهندگان همستر وجود دارد که به طور مرتب از گوشت برای همستر ها استفاده می کنند و هیچ گاه با پدیده هم جنس خواری نا معمولی نیز مواجه نگشته اند.

گوشت را می توانید به صورت تکه هایی از گوشت گاو و یا گوسفند در اختیار همستر خود قرار بدهید. هم‌چنین کنسرو های غذای سگ و یا کنسرو لارو حشرات که همستر ها علاقه زیادی به آن دارند نیز قابل استفاده می باشند.

مخلوط دانه های پرندگان : یکی از بهترین مکمل های غذایی برای همستر ها دانه هایی می باشد که به عنوان غذای پرنده در بازار وجود دارند. مخصوصا دانه های مخصوص قناری و طوطی های استرالیایی (که در بازار به مرغ عشق معروف می باشند) که می توانید آن ها را با غذای روزمره همستر ترکیب کنید و یا هفته ای یک بار یک قاشق چای‌خوری از آن را در اختیار همستر بگذارید.

تشویقی همستر
تشویقی همستر

مخمر : مخمر ها از نظر ویتامین های گروه ب غنی می باشند و در بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش استرس حیوانات نیز بسیار موثر هستند (استرس منشاء بسیاری از بیماری های همستر به ویژه بیماری دم مرطوب می باشد).

خوراندن هفته ای یک بار مخمر در کاهش بسیاری از بیماری های همستر ها اهمیت بالایی دارد. یک سر انگشت مخمر خوراکی هر هفته یک بار برای هر همستر کافی می باشد.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که مخمر های خوراکی که در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی و یا داروخانه های دامی و انسانی در دسترس می باشند و از نظر طعم تلخ هستند و همچنین بسیار مطلوب تر از مخمر های مخصوص تهیه نان می باشند. همستر ها نیز تمایلی به مصرف مخمر مخصوص نان و شیرینی پزی ندارند در حالی که از خوردن مخمر های خوراکی بسیار لذت خواهند برد.

شما می توانید یک نصف قرص مخمر مخصوص سگ و گربه که در داروخانه های دامپزشکی در دسترس می باشد را نیز به عنوان جایگزین مخمر خوراکی استفاده کنید. در صورتی که از این گونه قرص های مخمر استفاده می کنید دقت داشته باشید که از نوعی از این قرص ها که حاوی سیر می باشند استفاده نکنید، زیرا سیر به کلیه همستر ها صدمه وارد خواهد کرد.

تشویقی همستر
تشویقی همستر

تحت هیچ شرایطی و به هیچ عنوان به همستر خود آب نبات، شکلات و یا شیرینی ندهید. زیرا نه تنها ارزش غذایی ندارند، بلکه امکان دارد در جیب های داخل دهان همستر بچسبند و آسیب های جدی و گاهی غیر قابل جبرانی ( غیر قابل درمانی ) به آن ها وارد سازند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا