رعایت 6 نکته حیاتی در نگهداری از بچه گربه کوچک

برای اینکه همه بدانند چه نوع رفتاری با گربه‌ ها داشته باشند و اگر قصد مراقبت از آن ها را داشته باشند، باید اطلاعات دقیقی هم داشته باشند. در ادامه ی این مطلب نکات و مسائلی که برای نگهداری از بچه گربه کوچک لازم است را با هم مرور خواهیم کرد.

نگهداری از بچه گربه کوچک
نگهداری از بچه گربه کوچک

دفع در بچه گربه کوچک

بچه گربه های نوزاد بدون کمک شما یا مادرشان قادر به انجام عمل دفع نخواهند بود. مادر بچه گربه‌ ها با لیسیدن مقعد آن ها به مدفوع کردنشان کمک می‌ کند. شما باید با استفاده از یک پارچه مرطوب شکم و مقعد بچه گربه را مالش بدهید تا او بتوانند مدفوع کنند. به یاد داشته باشید که بچه گربه نوزاد قادر به استفاده از ظرف خاک نمی باشد و شما باید پس از ادرار کردن او زمین را تمیز کنید. 

سن و دستشویی بچه گربه

برای دفع کردن حتما باید برای گربه خود یک جعبه پر از شن و ماسه یا خاک فراهم کنید. روزی چند بار، هر وقت احساس می کنید دستشویی دارد (مثلا هر وقت آلت تناسلیش را لیس می زند و یا مثلا یک ساعت بعد از غذا) در جعبه قرار بدهید تا کارش را انجام بدهد. بعد از گذشت یک هفته محل دستشویی را خودش یاد می گیرد. حدودا هر 3 الی 4 روز یکبار باید خاک را تعویض کنید. در صورتی که خاک آلوده باشد گربه دفع را انجام نمی‌ دهد و یا در گوشه اتاق این کار را انجام خواهد داد.

تنها بیماری مهمی که از طریق مدفوع گربه انتقال پیدا می‌کند، توکسوپلاسموز می باشد که از طریق خوردن مدفوع گربه منتقل می‌ شود ، پس احتمال بیماری انسان تقریبا صفر است. اما بهتر هست در سن 6 ماهگی واکسن توکسوپلاسموز تزریق گردد تا خیالتان آسوده شود.

بازی و فعالیت برای نگهداری از بچه گربه کوچک

هفته های اول برای کنترل رفتار بچه گربه تان بهترین موقع می باشد.اگر گربه در کنار مادر و خواهر و برادرانش باشد با آن ها بازی می کند و رفتار اجتماعی را یاد می‌گیرد.

در صورتی که بچه گربه شما تنها باشد شما باید ساعاتی از روز را به در آغوش گرفتن و نوازش کردن او اختصاص دهید تا به شما علاقه مند گردد. بچه گربه از 2 الی 3 هفتگی می‌ تواند بایستد و راه برود و از 3 الی 4 هفتگی شروع به بازی خواهد کرد.

نگهداری از بچه گربه کوچک

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید : نگهداری از بچه گربه تا 3 هفتگی و غذای مورد نیاز آنها

نگهداری از بچه گربه کوچک و تعیین سن 

اگر گربه شما تا بحال در خانه ادرار و مدفوع نکرده است به این معنی است که سنش کمتر از 2 هفته می باشد. زیرا گربه‌ ها تا دو هفته اول زندگی قادر به ادرار و مدفوع کردن نمی باشند.

پس در دو هفته اول این امر بسیار مهم است که وقتی بچه گربه ای را دستی بزرگ می کنید، غذا دادن تنها کافی نیست و باید ناحیه تناسلی و ناحیه خلفی بدن با پارچه نرم و مرطوب ماساژ بدهید تا ادرار کردن و مدفوع کردن تحریک گردد.

گربه‌ ها اولین بار در سن 3 الی 4 هفتگی غذای جامد را می‌ خورند. بنابر این اگر گربه شما مثلا کمی گوشت چرخ کرده یا تن ماهی را مزه کرد (به جز شیر که غذای روزانه هست) سنش در این حدود می باشد.

بچه گربه‌ ها در 3 هفتگی شروع به بازی کردن می‌ کنند، بنابر این اگر گربه شما مثلا با نخ کاموا یا یه چیز دیگری مثل توپ علاقه به بازی کردن نشان می دهتد تقریبا در این سن می باشد. مطالب بالا نسبی هستند و بهترین راه تعیین سن از راه دندان ها می باشد.

مسئله شستن در نگهداری از بچه گربه کوچک

گربه‌ ها اصولا حیوانات بسیار تمیز و وسواسی می باشند و یک گربه ی بالغ ساعت‌ ها از وقت بیکاری خود را صرف لیسیدن و تمیز کردن خود می‌ کند. گربه خانگی و محبوب شما با لیسیدن بلافاصله ی جای تماس دست یا لب های شما ممکن است توی ذوق بزند، به این علت که هیچ بوی بیگانه ای را روی مو های خود تحمل‌ نمی‌ کنند.

این اخلاق و وسواس از ابتدا در ذات گربه‌ ها وجود دارد و از آن جایی که بچه گربه های کوچک در هنگام دستشویی کردن تعادل ندارند یا امکان دارد دچار اسهال مختصری که در سنین پایین بسیار رایج است گردند.

معمولا گربه ها خودشان را کثیف می کنند ( اگر چند تا در کنار هم باشند همدیگر را کثیف می‌کنند ) و باز به خاطر همان عدم تعادل نوزادی قادر به لیسیدن خود نمی باشند. گربه های ماده به طور مداوم بچه‌ها را می‌لیسند و تمیز می‌ کنند، اما بچه گربه های بی مادر از این نعمت محروم می باشند و از کثیف شدن خود به شدت عصبی می‌ گردند. 

نگهداری از بچه گربه کوچک

بیشتر بدانید : نکات مراقبت از گربه در خانه

بنابر این اگر شما چند بچه گربه ی خیلی کوچک را در یک جعبه ی بزرگ نگه داری کنید هم در حال گرسنگی و هم در مواقعی که یکی از آن‌ ها دستشویی کرده باشد، جیغ و فریادشان بلند می‌ گردد.

حمام کردن بچه گربه ای که هنوز آن قدر کوچک است که قادر به لیسیدن خود نمی باشد کاری ضروری و همین طور بسیار دقیق و حساس می باشد. در محیط گرم و با آب گرم ( لازم به توضیح نیست که نه داغ و نه سرد) با شامپو بچه خارجی بچه گربه را شست و شو دهید. بهترین حالت همکاری دو نفر می باشد. یک نفر بچه گربه را در دست بگیرد و دیگری با شلنگ یا زیر شیر و با درست کردن کف او را شست و شو دهد. اما توجه کنید کف یا آب به چشمها و گوشها وارد نگردد. کف را کاملا از پوست و مویش بشویید و در حوله ی نرم به آرامی ماساژ بدهید.

موی گربه آب زیادی به خود می‌گیرد، بنابراین خشک کردن با حرارت ملایم سشوار ضروری می باشد (مواظب گوش ها و چشم های حیوان باشید). بعد از خشک شدن با یک شانه نرم و کوچک مو ها را از هم جدا و پف دهید.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ فراموش نکنید که کل این جریان به هیچ وجه برای بچه گربه مطلوب نمی باشد، اما در نهایت باعث آرامشش می‌ گردد و در اولین سنی که قدرت بدنش اجازه این استبداد را به شما ندهد آن را متوقف می کند و البته اگر از خانه بیرون نرود یک گربه بالغ به هیچ وجه احتیاج به حمام نخواهد داشت.

بسته شدن چشم بچه گربه

گربه های مادر چشم بچه‌ ها را تمیز می‌ کنند و آب دهان گربه مادر دارای مایع ضد عفونی کننده می باشد که باعث می‌ شود چشم بچه گربه در اثر رفتن میکروب به داخل چشم دچار عفونت نشود.

حالا که شما وظیفه مادر بچه گربه را به عهده دارید شما نیز باید چشم او را تمیز کنید. در اولین فرصت نزد دکتر بروید تا قطره چشم را در چشم گربه بریزد و تا آن زمان می‌ توانید چشمانش را با چای خنک شست و شو بدهید. با یک سرنگ مقداری از چای خنک شده را داخل چشم حیوان بریزید. چای خنک عفونت را از بین خواهد برد و بعد از یک روز چشمش باز می‌ گردد.

نگهداری از بچه گربه کوچک
نگهداری از بچه گربه کوچک

واکسن های ضروری برای نگهداری از بچه گربه کوچک

شما می‌ توانید از سن یک ماه و نیم بچه گربه ی خود را برای اولین واکسن سالانه آن یعنی آر.سی.پی اقدام نمایید و واکسن هاری آن را نیز 15 روز بعد از آن بزنید ( برای این کار به دامپزشک مراجعه کنید ).

البته ممکن است در همین بین نیز قرص های انگل را برای بچه گربه شما تجویز گردد. توصیه می‌ شود تا پیش از زمان واکسیناسیون اولیه و حتی دو دوز نشدن آن با گربه های بالغ و به خصوص گربه های بیرون در تماس نباشد تا ایمنی بدن آن به بالاترین حد رسیده و در مقابل بیماری ها مقاوم شوند. بهترین توصیه برای سال اول نیز سه دوز واکسن است که در سال های بعد به یک واکسن تقلیل پیدا خواهد کرد.

برای حمام آن ها نیز زیاد سخت نگیرید. گربه اصولا حیوان تمیزی می باشد، چنانچه گربه شما اکنون بچه است و می‌ خواهید آن را حمام کنید بهتر است از شامپو های خشک و پودری استفاده کنید که نیازی به آب ندارند و کاملا تمیز کننده می باشند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫4.1/5 ‫(7 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام. ۴ بچه گربه حدودا ۲ ماهه در حیاط ما هستن. ۱۰ روزه که مادرشون رو از دست دادن ما گردن و بال مرغ پختیم و بهشون میدیم. اوایل میخوردن اما الان هیچ تمایلی ندارن. همه ضعیف شدن. غذای خشک گربه هم نخوردن. کثیف هم شدن. چیکار کنم؟

 2. سلام یک ماه میشه که چهارتا بچه گربه تو حیاطمون اومدن و سنشون رو دقیق نمیدونم. چند روز پیش یکیشون از ارتفاع 1و نیم متری افتاد و از اون روز خوب راه نمیره و چند بار هم بالا اورد و اب زیاد میخوره. یک ضرف اب پیشش میزارم که اب بخوره و میره سمت شیر اب؟ و اینکه غذا هم نمیخوره بقیه بچه گربه ها شیر گاو بهشون میدم خوب میخورن و این یکی نه. ضربه مغزی شده؟ چیکار کنم

  1. اولا در مورد ضربه مغزی اطلاعی ندارم و لطفا به دامپزشکی مراجعه کنید اما اینکه می‌ره سمت شیر آب یه چیز طبیعیه چونکه گربه آب ساکن رو دوست ندارن و دوما شیر گاو برای گربه ها خوب نیست باعث اسهال و نفخ میشه براشون شیر بدون لاکتوز یا شیر خشک مخصوص گربه رو تهیه کنید

 3. من یه بچع گربرو اوردم خونه جاشو درست کردم ک نرم و گرم باشه ،‌ خیلی‌میترسم بمیره ، بنظر میرسه ۲ هفتش باشه ، چ چیزهایی لازمه ک انجام بدم تا جون بگیره؟

  1. سلام باید شیر خشک مخصوص بچه گربه بگیرید و یک شیشه بچه گربه یا سرنگ اَنسولین که بهش شیر بدید نصبت شیر خشک به آب یک به سه باید باشد و بعد از هر بار شیر دادن با دستمال نم دار مقعد و آلت تناسلی حیوان را تحریک کنید تا چیش کند این کار را هر دو ساعت یک بار تکرار کنید

 4. یه خانمی داشت چند بچه گربه رو رها می‌کرد من گرفتمشون فکر کنم کمتر از یک هفته عمر داشته باشن نمیدونم برای غذا چی باید بدم بهشون و اینکه خیلی سرو صدا میکنه و وول میخوره بعد یهو خسته میشه می‌خوابه این عادیه؟
  اون خانم گفت همشون واکسن زده شدن از کجا باید بفهمیم راست گفتند

   1. نیازی به بردن در پناهگاه نیست ، پیج های حمایت از حیوانات زیادن که میتونید بهشون بگید آگهی کنن تا یک‌ سرپرست خوب پیدا بشه که مثل شما نباشه که وقتی میبینید شرایط نگهداری از این بچه رو‌ندارید قبولش میکنید

 5. سلام
  بچه گربع من دوهفته‌ بیشتر نداره و وقتی خودشو کثیف میکنه با دستمال مرطوب تمیزش میکنم مشکلی نداره اگ با شامپو بچه بشورمش؟ چون دوهفتشه میپرسم.!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا