بیماری های مرغ عشق و درمان 6 نوع از این بیماریها

تمام بیماری های مرغ عشق ها ناشی از باکتری و میکروب نیست، هر چند اصلی ترین آن ها به دلیل ویروس ها، ایجاد می گردند اما اگر بخواهیم مهمترین عوامل ایجاد بیماری در پرنده ها را به صورت طبقه بندی شده بررسی کنیم، شاید ویروس عامل دوم باشد، اما در درجه اول بهداشت و تغذیه نامناسب می باشد. متاسفانه اغلب افراد تصور می کنند که قرار دادن سبزیجات و میوه در رژیم غذایی پرنده کافی است اما عملا این طور نمی باشد. بنابر این در ابتدا عوامل اصلی در پیدایش بیماری ها را مورد بررسی قرار داده و سپس در ادامه، درباره نحوه تشخیص بیماری ها و روش های درمانی برای آن ها صحبت خواهیم نمود. در این مطلب در می‌یابید که چگونه می توان از ظاهر حیوان و تغییراتی که بدنش رخ می دهد به نوع بیماری پی برد.

بیماری های مرغ عشق
بیماری های مرغ عشق

عوامل اصلی در پیدایش بیماری های مرغ عشق

اصلی ترین عامل بیماری ها ویروس ها هستند اما اگر بخواهیم مهمترین عوامل ایجاد بیماری در پرنده ها را نام ببریم ، شاید ویروس عامل دوم باشد، اما اولین آن بهداشت و تغذیه نامناسب می باشد. متاسفانه معمولا افراد تصور می کنند که دادن سبزیجات و میوه به پرنده، لازم بوده اما کافی نیست. علاوه بر ارزن و سبزیجاتی نظیر شوید، جعفری، هویج و انواع میوه جات ، پرنده شما به مولتی ویتامین و کلسیم دارویی نیز نیاز دارد (دو بار در هفته، هر بار 12 قطره شربت مولتی ویتامین و 10 قطره شربت کلسیم در یک ظرف آب استاندارد). اگر این نوع تغذیه رعایت گردد، بدن پرنده آنقدر قوی می شود که بیماری ها بر او سریعا اثر نمی کنند و حتی اگر به بیماری مبتلا گردد فورا بهبود خواهد یافت.

نکته دیگر رعایت بهداشت می باشد؛ بدین منظور پیشنهاد می شود هر هفته قفس را در یک محیط باز (بدون اینکه پرنده ها و لانه تخم خیس گردد)، با آب (بدون استفاده از مواد شوینده) و با برسی مانند مسواک، خوب بشویید و بگذارید کاملا خشک گردد.

کف قفس را ترجیحا با کاغذهای غیر چاپی نظیر کاغذ های خاص الگوی خیاطی که کاهی و بدون مواد چاپی هستند بپوشانید. روزنامه های رنگی به علت داشتن مواد چاپی در دراز مدت برای پرندگان کنجکاو و علاقمند به جویدن سمی هستند. حال اگر تمام این موارد را رعایت کرده و نگذارید پرنده مستقیما در معرض آفتاب طولانی، هوای سرد و باد قرار ندهید، و البته استرس نیز به هیچ عنوان نباید به او وارد گردد، احتمال مریضی بسیار کاهش می یابد.

روش معاینه برای بیماری های مرغ عشق

تا جایی که ممکن است از گرفتن پرنده پرهیز کنید، زیرا حالت ترسی که در پرنده در اثر گرفتن ایجاد می گردد امکان دارد باعث عدم شناخت صحیح بیماری گردد. در معاینات موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • حالت مدفوع پرنده چطور است؟
 • با چشمانی بسته بر روی میله نشسته و یا سرش رو درون پر ها فرو کرده است؟
 • پرنده شاداب می باشد و یا پف کرده و خواب آلود است؟
 • آیا پرنده در زمان دفع مدفوع به خودش فشار وارد می کند؟
 • با دقت بدن پرنده را نگاه کنید؛ آیا تغییری در رفتار و یا حالت بدن و آناتومی پرنده مشاهده می شود؟
 • دم مرغ عشق تکان (ریتمیک) می خورد؟
 • تنفس پرنده چطور است (معمولی است یا با سختی نفس می کشد)؟ آیا پرنده با نوک باز نفس می کشد؟ تنفس پرنده صدادار دارد؟

بیشتر بدانید: بیماری های شایع در مرغ عشق و معرفی 5 مورد

روش تشخیص بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق
روش تشخیص بیماری های مرغ عشق

منقار: بیماری انگلی باعث سوراخ شدن نوک می گردد.

پر ها: پر های برجسته در ناحیه ی نوک احتمالا به علت بیماری انگلی است؛ شکستگی و یا تیرگی قسمن انتهایی پر به علت وجود پارازیت ها و یا بیماری پر ها می باشد؛ کثیفی پر های قسمت سر و سینه نشانه استفراغ می باشد؛ کثیفی پر های نقطه مخرج نشان دهنده بروز اسهال است؛ پر هایی با کیفیت بد در قسمت زیرین بال ها نشان وجود میلبه است.

چشم: بیماری انگلی موجب ایجاد لایه های اسفنجی در اطراف چشم می گردد؛ مایعات ترشح شده از چشم و چرک علامت بیماری شدید چشمی می باشد.

چینه دان: چینه دان بسیار سخت و یا دارای مایع کف مانند، نشانه بروز بیماری می باشد (دقت کنید که با ورم غدد لنفاوی اشتباه گرفته نشود).

تکان خوردن (شدید) دم: نشانه ی یبوست و در مرغ عشق ماده امکان دارد به علت گرفتگی مجرای تخم باشد.

استخوان سینه: اگر کاملا بیرون زده و به آسانی قابل لمس باشد نشانه ی تغذیه غلط پرنده است.

پا ها: برجستگی های غیر طبیعی نشانه بیماری قارچی است.

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

زخم و عفونت آن: قفس پرنده زخمی را حتما تعویض کنید. از داروخانه یک شربت آموکسی سیلین و یا یک شربت آنتی بیوتیک دیگر تهیه کرده و در ظرف آبی بریزید و روزانه آب درون ظرف را عوض کنید.

ویتامین را از خاطر نبرید؛ سبزیجات (جعفری و شوید و هویج) و میوه‌جات (سیب) را حتما درون قفس بگذارید. پماد تتراسیکلین چشمی را هر 6 ساعت بسیار آرام و با احتیاط به محل زخم بمالید، به طوری که کاملا جذب گردد. نگذارید در این مدت (تا بهبودی کامل) به او استرسی وارد گردد.

سرماخوردگی: برای این که مرغ عشق شما سرما بخورد حتما هوای سرد لازم نیست. یکی از عواملی که موجب سرماخوردگی مرغ عشق می گردد ، جریان تند هوا است. بنابر این سعی کنید چه در تابستان و چه در زمستان، پرنده را در دمای متوسط و جایی نگهداری کنید که جریان هوا شدید نباشد.

خوانندگان مجله ی پزشکی آسان طب؛ سعی کنید از همان ابتدا که پرنده را خریداری می کنید ، قفس آن را در یک محل ثابت گذاشته و جابجا نکنید. هنگامی که پرنده سرما خورد در کمتر مواقعی بهبود پیدا می کند، بنابراین پیشگیری بهتر ازدرمان می باشد.

اما اگر سرما خورد آن را سریعا از قفس بیرون آورده و در یک قفس دیگر قرار دهید (تنها). قفس را به یک جای گرم انتقال دهید (این مکان نباید شلوغ و پر سر و صدا باشد). در این زمان نباید سبزی و میوه به پرنده ندهید. در ظرف آب پرنده بیمار، روزانه نصف قرص جوشان مولتی ویتامین ( یا 12 قطره از آن ) و یک چهارم قرص هم کلسیم جوشان (و یا 10 قطره) بریزید.

آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی مرغ عشق ضروری است؛ از داروخانه های دامپزشکی شربت آنتی بیوتیک مانند سولفادیمیدین سدیم تهیه کنید و اگر امکانش نبود از شربت های خوراکی آنتی بیوتیک انسانی ، 10 الی 12 قطره در ظرف آب بریزید. اما باید هر روز این کار را تجدید کنید. در صورت نبود شربت ، قرص اریترومایسین را کوبیده و با آب ولرم ترکیب کنید (هر روز نصف قرص) ،هنگامی که خوب رقیق شد ،با قطره چکان، 4 الی 5 قطره ای در دهان پرنده بیمار بچکانید.

گیر کردن تخم و راه درمان آن: محل اتصال دم به بدن پرنده از پشت برجسته شده، زیر شکمش متورم و دم آویزان می گردد، پرنده آنقدر بی حال می گردد که نمی تواند روی میله بنشیند و در کف قفس می نشیند.

جهت کمک های اولیه، کمی محل بیرون آمدن تخم را با استفاده از روغن مایع چرب کنید؛ کمی روغن را با انگشت به موضع زده و بسیار آرام و با ملایمت ماساژ بدهید. ضمن گرم نگه داشتن پرنده، فورا به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.

کمبود کلسیم و مواد معدنی علت گیر کردن تخم در بدن مرغ عشق و سایر پرندگان است، زیرا پوسته آهکی تخم نرم می ماند و به همین سبب پرنده نمی تواند با فشار معمول زایمان، تخمگذاری کند.

جهت پیشگیری از گیر کردن تخم رژیم غذایی پرنده باید سرشار از کلسیم (کف دریا) و ویتامین بعلاوه سبزیجات و میوه‌جات تازه باشد.

بیماری های مرغ عشق

نیوکاسل: از جمله بیماری های مرغ عشق می توان به نیوکاسل اشاره نمود. ویروس عامل بیماری از خانواده پارامیکسوویریده و جنس روبلاویروس می باشد. در دمای 56 و 60 درجه سانتی گراد به ترتیب در عرض سه ساعت و سی دقیقه غیرفعال می گردد. در pH اسیدی نیز ویروس دوام نمی آورد. از بین مواد شیمیایی نیز این ویروس به اتر حساس می باشد و توسط ضدعفونی کننده های فرمالین و فنل غیرفعال می شود. در دمای محیط و مخصوصا در مدفوع مدت زمان طولانی قادر به زنده ماندن است.

میزبان این بیماری تعداد زیادی از گونه های پرندگان اهلی و وحشی می باشند. میزان واگیری و مرگ و میر بیماری بسته به گونه پرنده و سویه ویروس متفاوت می باشد. جوجه ها از حساسیت بسیار زیادی برخوردار هستند، اما اردک و غاز در میان طیور از حساسیت کمی برخوردار می باشند. خانواده طوطی سانان و بعضی از پرندگان وحشی می توانند ناقل این ویروس باشند.

راه های انتقال بیماری شامل تماس مستقیم با ترشحات (مخصوصا مدفوع پرنده مبتلا) و همین طور تماس با غذا، آب و هر نوع وسایل آلوده می باشد.

منبع ویروس نیوکاسل:

 • تمام قسمت های لاشه
 • ترشحات تنفسی و مدفوع حیوان مبتلا
 • برخی از طوطی سانان بصورت منق
 • ویروس در طی دوره کمون و برای مدت زمانی محدود و کوتاه در طی دوره نقاهت دفع می گردد.

اسهال: نشانه بارز سرماخوردگی یا خوردن غذای فاسد می باشد پس پیشنهاد می شود که پرنده های سالم را از مریض جدا سازید. دادن هر گونه سبزی، میوه و گندم جوانه زده را قطع نمایید. مولتی ویتامین را به صورت قطره و یا قرص جوشان در برنامه غذایی پرنده قرار دهید.

بیماری های مرغ عشق

اگر نشانه ای از آب ریزش بینی نیز می بینید، می توانید مطمئن باشید که سرما خورده است در این حالت یک کپسول آموکسی سیلین را باز نموده و پودرش را در نصف لیوان آب ولرم حل کرده و به همراه ویتامین ها در ظرف آب پرنده مبتلا بریزید.

عطسه: اگر علائمی نظیر بی حالی، لرزش و چشم های بی حال و مدفوع آبکی نداشته باشد عطسه مشکل ساز نخواهد بود.

رشد بیش‌ از اندازه ناخن‌ ها و منقار: در صورت‌ بروز این‌ مشکل باید از محلی‌ که‌ فاقد عروق‌ خونی‌ هستند کوتاه‌ گردند.

 

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫4/5 ‫(4 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫30 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید وقت بخیر میخاستم بگم چند وقتی هستش که داخل دهان جوجه مرع عشقم یه دانه سیاه زده روی زبونش که چسبیده به زبونش هستش…. از همون اوایل این دونه ی سیاه رنگ به نوک زبونش چسبیده نمیتونه غذا بخوره…. میخاستم ببینم اون دونه ی سیاهی که روی زبونش هستش دلیلی داره یا خودش خوب میشه یا نه؟ چیکار باید بکنم آقای دکتر ممننون میشم راهنماییم کنیین… مرسی🙏🙏

 2. ترخدا کمک کنید یه مرغ عشق 3 ماهه دارم فک کردم ساقه بابونه شویته برداشدادم خورد الان بی حاله چی کار کنم انگار چیزی تو گلوش گیر کرده از دهنش آب میاد🥺😰😰😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 3. سلام وقتتون بخیر
  دوتا مرغ عشق داشتم یکیشون و دیدم دیگه خیلی کم میخونه هی خودشم میخارونه رفتیم دکتر گفت قارچه ولی نمیمیره پماد داد زدم ولی چند روز بعد مرد
  الانم این یکی گرفته اونم خودشو خیلی میخارونه و اولای نوکشم داره سفید میشه مثل اون یکی ک مرد داره میشه… چیکار کنم؟بیماریش چیه؟

 4. یه مرغی دارم ۵۵ روزه بود من خریدم الان حدود ۳ماهه دسته کنه ولی پراش بلند نمیشه و نمیتونه پرواز کنه،دم هم ندارم
  موقع خرید فروشنده گفت کوچیکه ولی هی منتظر شدیم دم دربیاره ولی همون مدلی مونده .
  لطفاً منو راهنمایی کنید ببینم بزرگ میشه اصلا یا نه ؟
  یا کلا مریضی داره ؟
  یاچه مشکلی داره اگه راه حلی داره بگید مشکلشو برطرف کنیم

  1. سلام مرغ عشق ماده من کسل هست وقتی میریم نزدیک اول می‌ترسه چشمش کامل باز میشه ولی بعد یواش یواش میبنده و بدنش شل میشه سرکه سیب داخل آب میدم بهشون،، از قطره AD3Eهم استفاده میکنم

 5. با سلام و خسته نباشید،
  و تشکر از سایت خوبتون
  یک سوال داشتم
  من یک جفت مرغ عشق دارم که
  هر دوشون مریض شدن ،
  درواقع از ترس مریض شدن
  و یکیشون هم تقریبا یک ماه میشه که
  گردنشو رو به پایین نگه می داره
  و یک روز پیشم هم دوبار سکته کرده
  میخواستم اگه میشه منو راهنمایی کنید
  که آیا راه درمانی داره یا نه
  ممنون .💮

 6. سلام
  مرغ عشق ماده ای دارم که یه مدنیه متوجه شدم قسمتی از بینی که به نوک رسیده تغییر حالت داده و پوست کنار نوکش هم خشک هست .این علایم چی می‌تونه باشه

 7. سلام مرغ عشق من ماده ست چند روزه چشمش باد کرده و پرای دورش بهم ریخته و دایم چشمشو میماله به قفس و میخارونه برای چی اینطوری شده؟

  1. سلام
   من مرغ عشقی از کسی گرفتم که یکسال پیش بال ش میشکنه و باعث ایجاد یک زائده گوشتی میشه که در حال حاضر از یک نخود بزرگتر هست.‌‌‌آیا راهی برای از بین بردن این زائده وجود داره؟؟

 8. باسلام خواهش میکنم جواب منو بدین
  یه مرغ عشق نر شش ساله دستی دارم یکباره بیحال شده جفتش رو تخم خوابیده انقدر نره بیحاله که میره تولونه کنار اون میخوابه به صدازدن واکنش نشون نمیده و استفراغ میکنه و سرش رو چند ثانیه یکبار میلرزونه علتش چیه پشتش هم کثیف شده .وقتی توی دست گرفتمش متوجه شدم پرریزی هم داره علت چیه و چکار باید کرد

 9. سلام.چرا جفت نر مرغ عشق من،وقتی رو تخمهاش میشینه انقدر تکون میخوره.تقریبا شب تا صبح همش از لونه صدا میاد که داره تخمهارو زیر و رو میکنه یا روی تخمها جابجا میشه…الان چند روزه اینجوری شده

  1. سلام وجود انگل خارجی و داشتن کنه از علایم بیقراری پرنده مخصوصا در شب که فعالیت کنه ها در شب بیشتر است

  2. سلام. این طبیعیه. مرغ عشق منم همیشه موقع تخم گذاری همین کارو میکرد. ظاهرا تخم ها را می چرخونه که حرارت به همه ی قسمتها برسه.

 10. سلام من یه مرغ عشق نر دارم که داره از نوک منقار پوست ریزی میکنه ایا این پوست ریزی طبیعی هست یا بیماره ؟؟؟

 11. سلام من 2تا مرغ عشق دارم ک خواهرو برادرن بعد فکر کنم باهم جفت شده بودن چون ماده چندباری رفت توی لونه اما الان جداشون کردم برای مادم ی جفت دیگه خریدم یک هفتست گذاشتمشون کنار هم اما دعوا میکنن و تلاشی برای جفت گیری نمیکنن بعد نوک مرغ عشقم از 2قسمت پوسته پوسته شده علتش چیه و بگید مرغ عشق مادم با نر جدید جفت میشه یا نه؟
  مرسی

  1. سلام.چرا جفت نر مرغ عشق من،وقتی رو تخمهاش میشینه انقدر تکون میخوره.تقریبا شب تا صبح همش از لونه صدا میاد که داره تخمهارو زیر و رو میکنه یا روی تخمها جابجا میشه…الان چند روزه اینجوری شده

 12. سلام
  پرندتو به قفسی منتقل کن که چوبش نزدیک به کفی باشه و دونش با ابش رو هم بیار پایین (تکش کن)
  در اب پرندت هم مقدار قابل توجهی مولتی ویتامین حیوانی بریز
  سیب زمینی بهش بده و از دادن سبزی و تخم مرغ زیاد (فقط باید سفیدشو بدی به پرنده ) هم پرهیز کن

  1. سلام مرغ عشق من ماده ست چند روزه چشمش باد کرده و پرای دورش بهم ریخته و دایم چشمشو میماله به قفس و میخارونه برای چی اینطوری شده؟

 13. سلام از مرغ عشق من در محل مدفوع خون به بیرون اومد و او تقریبا یکی دو ماهشه و پس از تولد در قفسی که دو مرغ عشق دیگر در ان قرار داشتن اما ان ها هم شاید شش ماه بزرگتر بودن و با هم خواهر براد بودن قرار دادم
  غذای او ارزن و بذر کتان و گاهی اوقات شاید هفته ای سه بار دو پر کاهو در قفسی که هر سه داخلشند می اندازم به خاطر این که دو مرغ دیگر جفت گیری میکردند او همیشه یک گوشه کز میکرد به همین دلیل گاهی اوقات بیرون می اوردمش و نازش میکردم شاید حدود ی هفته‌ و روزی ۴ بار که تاگهان امروز خونریزی کرد ایا خیلی وضعش خرابه؟😭😭😭😭😭😭😭😭

 14. سلام من دوتا مرغ عشق دارم یه مادش تلف شد یکی دیگه گرفتم پیش این نر انداختم یه ماهه کنارهم هستن ولی خیلی همدیگر رو میزنن الان هم خیلی بی حالن هرچی هویج و سیب براشون میزارم نمیخورن مولتی ویتامین تو ابشون میریزم احساس میکنم سر حال نیستن با هم کنار نمیان نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام من یه مرغ عشق دارم که چند وقته خیلی خیلی تنبل شده و خیلی هم بی حوصله حتا بیرون از قفس هم بی حوصله هست و بیشتر اوقات خوابه
   چی کار کنم بنظرتون
   لطفا سریع تر جوابم رو بدید

 15. سلام مرغ عشق من الان ۲ روزه که تعادل نداره روی چوب وایسه و به شدت بدنش میلرزه و با زحمت از میله های قفس میاد بالا که اب و دانه بخوره .از دوستان عزیر و بزرگان صاحب نظر عاجزانه خواهش میکنم که اگه راهی به نظرتون میرسه برای درمانش بهم بگید.

  1. سلام دوست عزیز اولین اقدام جدا کردن قفسش هس بعد گرم نگه داشتن محیط و نهایتا دارو که یه کپسول اموکسی سیلین به همراه مولتی ویتامین یا قرص ب کام پلکس رو کوبیده و در اب قاطی کن و روزانه مرتب بهش بده موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا