نگهداری از بچه همستر های کوتوله و رعایت 5 مورد

آغاز تشکیل خانواده همتسر کوتوله به معنای وجود مسئولیت و شروع سختی هایی جدی برای صاحب این همستر ها می باشد. اگر شما برنامه ریزی کرده اید یک خانواده همستر کوتوله داشته باشد باید مطمئن شوید که برای این کار آماده می باشید. البته این آمادگی هم باید از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی باشد. همستر های ماده از یک ماهگی می توانند بچه‌دار گردند، اما برای جلوگیری از عوارض و بروز هر نوع خطراتی بهتر است تا 2 ماهگی همستر ماده باردار نشود. آگاهی از نحوه نگهداری از بچه همستر های کوتوله نیازمند دانستن مواردی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

نگهداری از بچه همستر های کوتوله

جفتگیری همستر ها و آغاز نگهداری از بچه همستر

هنگامی که همستر های کوتوله شما به سن کافی یعنی سن بلوغ می رسند شما می توانید آن ها را برای جفت گیری بیندازید. این نوع همستر ها در صورتیکه جفت یکدیگر باشند بدون دردسر و استرس جفت گیری می کنند. دوره بارداری برای همستر ماده حدود 20 روز می باشد و در هر دوره همستر ماده بین 1 الی 10 بچه به دنیا خواهد آورد. اگر شما همستر های خود را برای جفت گیری انداخته باشید به زودی شاهد تولد بچه هسمتر های خود خواهید بود و در این مقاله تعدادی نکته ذکر شده است که باعث می گردد شما همستر های سالمی داشته باشید و از هر نوع خطرات احتمالی جلوگیری نمایید. 

نگهداری از بچه همستر های کوتوله

مورد اول: اولین نکته این است که شما باید مطمئن گردید قفس از میله ساخته نشده باشد، زیرا بچه های همستر کوتوله بسیار کوچک می باشند و می توانند به آسانی خود را از میله ها به بیرون انداخته و یا در میله ها گیر کنند. قطعا شما نمی خواهید یک بچه همستر کوتوله از قفس بیرون بیفتد.

مورد دوم: در ده روز اول فقط اجازه بدهید همستر مادر از بچه های خود مراقبت و حمایت نماید. شما در این مدت نباید به هیچ عنوان به بچه همستر ها دست بزنید. این کار شما ممکن است موجب عصبانیت مادر و اتفاقات بعد از آن که ناخوشایند است گردد. 

البته ممکن است این کار شما فقط باعث عصبانیت نشود و باعث شود همستر هایی که لمس کرده اید بوی دست شما را بگیرند و این مسئله همستر مادر را گیج کرده و شاید موجب این گردد که همستر مادر فکر کند این ها بچه های او نیستند. این طرز فکر مادر شاید موجب شود که دیگر از بچه های خود درست در اوج نیاز به مراقبت، مواظبت نکند و این بسیار نامطلوب است زیرا همستر ها نیاز ویژه ای به نگهداری توسط مادر خودشان دارند. 

نگهداری از بچه همستر های کوتوله

مورد سوم: بعد از 10 روز شما می توانید پیشرفت کرده و قفس همستر خود را هفته ای یک بار تمیز کنید، فقط به خاطر داشته باشید پیش از آن اگر قفس را تمیز کنید می توانید مشکلات زیادی ایجاد کنید. اگر همستر مادر زیاد حساس نیست شما می توانید برای مدت کوتاهی بچه همستر ها را لمس نمایید، شما نباید این کار را در طولانی مدت انجام بدهید. در این زمان شما می توانید به بچه همستر های خود غذا هایی از قبیل جو دو سر، ارد جو، دانه پرنده، حلقه های باریک خیار، سیب و جوانه گندم دهید. 

همستر ها در این سن نمی توانند اب مورد نیاز خود را تامین کنند و به اب نیاز دارند، توصیه آسان طب؛ این است که در این سن به علت این که تکه های کوچک سیب و خیار می توانند اب مورد نیاز بدن این موجودات را در این سن تامین کنند از آن ها استفاده کنید. دلیل عدم توانایی آن ها شاید این باشد که نمی توانند به بطری ابی که برایشان قرار داده اید برسند، دلیل این مسئله هم می تواند قد و جثه بسیار کوچک آن ها باشد و هم این که چشم هایشان خوب نمی بیند. اگر همستر ها در این سن اب بدنشان خشک گردد ممکن است در معرض خطرات جدی قرار بگیرند.

مورد چهارم: شما می توانید کف قفس همستر خود را پر از تراشه های چوب کنید اما باید به خاطر داشته باشید همستر ها در سن 4 هفتگی بسیار حساس می باشند و اگر تراشه ها دارای روغن باشند می توانند برای بچه همستر های شما بسیار خطرناک باشند. به هر حال شما باید مطمئن گردید تراشه چوبی که استفاده می کنید از تراشه چوب های خطرناک مضر و یا دارای روغن و شیره خطرناکی نباشد.

مورد پنجم: شما باید هنگامی که همستر های شما 20 روزه می شوند آن ها از مادرشان جدا کرده و در قفسی مجزا قرار دهید. اما شما باید مطمئن گردید از لحاظ جنسیتی همستر های خود را جدا نموده اید، بدین معنا که باید قفس ماده ها و نر ها از یکدیگر و مادرشان جدا نمایید. همستر های ماده از یک ماهگی می توانند باردار گردند و این برای آن ها خطرناک است و شما باید 15 الی 30 روز دیگر صبر کنید.

مطالعه بفرمایید: در دست گرفتن همستر بعلاوه باید ها و نباید ها

فروش برای نگهداری از بچه همستر

در پایان باید اضافه کنیم که فراموش نکنید به هیچ عنوان نباید همستر های خود را قبل از 4 هفتگی به فروش برسانید و یا به کسی هدیه کنید. این کار برای بچه همستر های کوتوله ی شما ممکن است بسیار خطرناک باشد.

 

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫4.3/5 ‏‫(8 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون از توضیحات خوبتون .فقط اسنکه من اصاا اطلاعاتی در این زمینه نداشتم و به بچه هاش دست زدم و اون شروع کرد همه رو خوردن و یکیشون زنده موند و اونو از مادرش جدا کردم و بهش شیر گاو با سرنگ‌میدم و جای گرم نگهش داشتم نمیدونم زنده بمونه یا نه ولی خیلی ناراحتم

 2. سلام ببخشید . من امروز صبح متوجه شدم همسترم زایمان کرده.بعد از اینکه متوجه شدم قفسش رو بردم توی اتاق آروم و همستر نر هم فورا جدا کردم. این جابجایی قفس همسترم امکان داره باعث استرس بشه یا یه وقت بچه هاش رو بخوره؟ اگر کسی می دونه ممنون میشم که بگه.

 3. با عرض سلام و ادب خدمت شما گرامی بچه همسترهای نروماده حداقل باید سی روز از هم جدا باشند حداکثر چهل و پنچ روز. بعد میتوانید آنها را در یک جا نگهداری کنید.

  1. سلام
   همستر من تازه زایمان کرده و فقط یکی از بچه هاش باقی مونده و بقیه رو فکر میکنم خورده الان س روزه گذشته و من نمیتونم تشخیص بدم ک ب این بچه شیر میده یا نه از کجا باید بفهمم؟!لونش رو هم زیر از قبل پنبه گذاشتمو میترسم بجش توی پنبه ها گم بشه از طرفی هم میترسم دست بزنم مبادا بوی دستمو بگیره و این یه دونه هم از بین بره لطفا کمکم کنید از کجا بدونم ب این شیر میده یا نه؟!

   1. پنبه ها رو باید بردارید زیرشون فقط نرمه چوب بریزید و دستتون به بچه اش نخوره وگرنه مرده،قفسشون رو جای تاریک و ساکت بزارید،هورقت غذا هاشون تموم شد براشون غذا بزارید و غذا رو هم آب بگیرید تا هم سرد باشه و هم آب به بدن بچه همستر برسه

 4. سلام من دوتا همستر روسی دارم دیروز ماده ۷ تا بچه اورد الان هم رفته پیش نر و بچهاشو ول کرده
  البته من فقط خانه های داخل قفس رو دوتاکردم تا تر از ماده جدا بشه که بچهارو نخوره بعد هم که ماده رفت پیش نر چیکارکنم این ۷ تا بچرو من

 5. سلام همستره ماده زایمان کرد همین امروز همه چی هم فراهمه براش اما هی بی قراری میکنه و با ظرفه اب ورمیره یجوری که انگار میخواد بیاد بیرون هی خودشو میکشه چیکار باید بکنم؟؟

 6. سلام من ٢ تا همستر روبروفسکی دارم خیلی خوبن باهم الانم مادش حاملست فک کنم ٣/۴ روز دیگه به دنیا بیاد نرو ماده باهم خیلی خیلی خوبن نرو جدا نکنم بهتره؟

  1. نه عزیزم باید از هم جدا شون کنی مگر نه نر موقع زایمان بچه هاشو میخوره
   بعد اونموقع گریه نکنی هااا کلا باید از هم جداشون کنی اگر نر بفهمه اینا بچشن می خورتشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا