واکسیناسون در حیوانات خانگی و صدور شناسنامه

علاقه مندان به نگهداری از حیوانات خانگی باید علاوه بر تقویت ارتباط عاطفی بین خود و حیوان، به مراقبت های ویژه بهداشتی که از جمله مهم ترین آن ها میتوان به واکسیناسیون و شناسنامه دار کردن حیوانات اشاره نمود دقت بیشتری داشته باشند تا از بروز احتمالی مشکلات بهداشتی پیشگیری کنند. در این مبحث به صورت خلاصه به واکسیناسون در حیوانات خانگی و نحوه صدور شناسنامه بهداشتی اشاره می گردد.

واکسیناسون در حیوانات خانگی و صدور شناسنامه

واکسیناسون در حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی که امروزه در سراسر جهان گسترش یافته است و در کشور ایران نیز هر روز بر علاقه مندان آن افزوده می شود. اما باید به بهداشت حیوانات نیز توجه کافی شود، حیوان باید تحت نظر دامپزشک باشد. همچنین باید مسئله واکسیناسون در حیوانات خانگی را مد نظر قرار دهید که در جلوگیری از بیماری ها نقش مهمی ایفا می کند.

خرگوش، سنجاب و همستر

در حال حاضر در کشور ما هیچ نوع واکسنی برای این حیوانات عرضه نشده و وجود ندارد، اما با توجه به شرایط و محل نگهداری آن ها می توانید نسبت به تزریق واکسن هاری اقدام نمایید.

واکسیناسون در حیوانات خانگی از جمله سگ

واکسیناسون در حیوانات خانگی و صدور شناسنامه

بهترین زمان تزریق واکسن های پلی والان یا چندگانه برای سگ ها از 45 روزگی تا 60 روزگی می باشد که در این مرحله باید این واکسن توسط دامپزشک تزریق شود. واکسن های پلی والان برای سگ ها بیشتر شامل بیماری های دیستمپر، لپتوسپیروز، پاروا ویروس، پارا آنفلوانزا، آدنو ویروس و هپاتیت می باشد.

همراهان مجله ی آسان طب، لازم به ذکر است که بهترین زمان تزریق واکسن هاری برای سگ ها در سن سه ماهگی است. حتی اپر مادر واکسینه باشد توله ها تا سه ماهگی نسبت به بیماری هاری در امان خواهند بود.

واکسیناسون در حیوانات خانگی از جمله گربه ها

بهترین زمان برای واکسیناسون چندگانه گربه ها نیز سن دو ماهگی است که معمولاً شامل بیماری های کلسی ویروس، پن لوکوپنی و رینوتراکئید می باشد. در گربه ها نیز بهترین زمان تزریق واکسن هاری در سن سه ماهگی می باشد که علت آن هم همان ایمنی انتقالی از مادر است (در صورت واکسینه بودن مادر توله ها).

صدور شناسنامه بهداشتی

واکسیناسون در حیوانات خانگی و صدور شناسنامه

صدور شناسنامه بعد از تزریق اولین واکسن و یا درمان انگلی توسط دکتر دامپزشک امکان پذیر می باشد. دامپزشک با کامل کردن مشخصات حیوان در شناسنامه و چسباندن بر چسب مخصوص واکسن بر روی محل مندرج و ثبت علامت درمان انگلی در شناسنامه و همین طور تشکیل پرونده نزد خود به صدور و همین طور مهر و امضا آن اقدام می کند. همچنین می توانید در مقاله ی سلامت حیوانات خانگی و اهمیت حفظ آن توسط صاحبان، در مجله ی پزشکی آسان طب اطلاعات بیشتری در زمینه ی نیاز های حیوانات خانگی کسب کنید.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا