تغذیه سگ در دوران بارداری تا اوج دوران شیردهی

پیش از جفتگیری سگ ها باید کمی غذای آن ها را تقویت نمایید. اما پس از جفتگیری باید تغذیه به حالت قبلی برگردد، این روند تا هفته سوم ادامه دارد. پس از گذشت این مدت رژیم غذایی سگ باردار تغییر خواهد کرد. تغذیه روزانه مراحل اخر ابستنی را باید تا زمان اوج شیردهی افزایش بدهید. جهت حفظ سلامتی حیوان، این قسمت را به موضوع تغذیه سگ در دوران بارداری یا شیردهی اختصاص داده و در انتها به صحبت درباره تغذیه حیوان در زمان شیردهی پرداختیم.

تغذیه سگ در دوران بارداری یا شیردهی

تغذیه سگ در دوران بارداری

پیش از جفتگیری باید کمی غذای حیوان را تقویت نمود. یک راه خوب برای این کار افزودن مقدار کمی مکمل پروتئینی مانند تخم مرغ یا شیر به غذای روزانه سگ مورد نظر  است. پس از جفتگیری حتما جیره سگ به حالت قبل بازگردد. سگی که از لحاظ بدنی شرایط مناسبی داشته باشد قادر است در خلال ابستنی از جیره عادی خود بهره مند شود. بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های اولیه در دوران بارداری پیش از زایمان در سگ ها به مقاله ای تحت عنوان همین نام، در بخش حیوانات خانگی مجله ی پزشکی آسان طب مراجعه کنید.

تغذیه سگ در دوران بارداری از هفته سوم

از هفته سوم و چهارم وزن سگ شروع به افزایش کرده و در این زمان باید مقدار غذا را به تدریج افزایش دهید و این عمل باید به طوری باشد که حیوان در زمان زایمان 35 الی 50 درصد بیش از غذای قبلی و عادی تغذیه کند.

برخی از پرورش دهندگان سگ اعتقاد دارند که در این زمان حتما باید از مکمل های غذایی مخصوص، به خصوص مکمل پروتئینی طبیعی مانند شیر، تخم مرغ، گوشت و کبد استفاده نمود. البته مصرف این مکمل ها باید بیش از 10درصد غذای روزانه باشد. با افزایش وزن حیوان و تغذیه ان باید که دفعات غذا دادن را بیشتر نمود و فواصل بین ان ها را کاهش داد. این دوران اهمیت بیشتری دارد زیرا از عوارض پرخوری پیشگیری می شود (بخصوص در سگ های کوچک). تغذیه روز مره یک سوم اخر ابستنی را باید تا اوج شیردهی نیز افزایش دهید. 

تغذیه سگ در دوران بارداری و شیردهی

برخی از سگ های ماده در یک یا دو روز اول بعد از زایمان غذای کمی می خورند، اما بعد از این دوره اشتها و نیاز به تمام عناصر غذایی به شدت افزایش یافته و در عرض 3 هفته به حداکثر خود خواهد رسید.

طی این مدت مقادیر کافی از کلسیم، فسفر و ویتامین D باید در اختیار مادر قرار بگیرد تا از بروز (اکلامپسی eclampsia) در ان ها پیشگیری شود. پس از زایمان سگ باید به وزن اولیه پیش از جفتگیری و یا حداکثر 5 الی 10 درصد سنگین تر از قبل برسد. حیوان در 3 هفته اول بعد از زایمان سگ به 2 الی 3 برابر غذای عادی در روز نیازمند است که باید در 3 الی 4 نوبت در اختیار او بگذارید. ترکیبات غذا نیز همان چیزی است که در یک سوم اخر ابستنی، سگ دریافت می کرد و فقط مقدار ان باید افزایش یابد.

تغذیه سگ در دوران بارداری یا شیردهیتغذیه سگ در دوران بارداری و توله هایش

به توله های نوزاد باید اجازه دهید که پس از راه افتادن به مقدار کمی از غذای مادر بخورند.با کم شدن شیر مادر می بایست غذای مادر را نیز محدود تر نمود.بدین نحو که در روز اول هیچ غذایی نباید به مادر داد.اما در روز دوم یک چهارم از غذا کاسته شود و به همین ترتیب روز سوم یک دوم و روز چهارم سه چهارم از غذای حیوان کم می شود و پس از ان همان مقدار غذایی که قبل از جفتگیری دریافت می نمود در اختیارش قرار خواهد گرفت. این روند به کاهش تولید شیر و اجتناب از مشکلات پستان ها کمک می کند. در هر صورت به مقدار کافی اب باید در اختیار حیوان باشد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا