8 علامت منحصر به فرد ام اس در بیماران مختلف

در این مقاله برخی از علائم بیماری ام اس را همراه با شما مرور خواهیم کرد، بیماری ام اس به دلیل اینکه سیستم عصبی را درگیر می‌کند داری علائمی غیر قابل پیش بینی بوده و جالب است بدانید علائم این بیماری در افراد مبتلا، مانند اثر انگشت منحصر به فرد است، ولی در ادامه به شایع‌ترین علائم بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس اشاره خواهیم کرد.

علائم بیماری ام اس

بررسی 8 علائم بیماری ام اس

وقتی ساز و کاری که در بدن مسئول حفظ سلامتی و مقابله با عوامل بیرونی مثل میکروب‌ها و ویروس‌ها می‌باشد به اشتباه سلول‌های روکش اعصاب معروف به میلین را به عنوان عامل خارجی و مزاحم شناسایی کرده و به آنها حمله کند یک سری عوارض را ایجاد می‌کند که تحت عنوان بیماری ام اس شناخته می‌شود.

بیشتر افراد مبتلا به بیماری ام اس را افرادی تشکیل می‌دهند که علائم شدیدی را از خود بروز نمی‌دهند، علائمی همچون خستگی و یا انواعی از بی‌حسی را دارا هستند اما در حدود 25 درصد از بیماران که دچار انواع پیشرفته‌ی این نوع بیماری هستند علائم شدیدتری را از خود نشان می‌دهند.

1. علائم بیماری ام اس: مشکلات بینایی

مشکلات بینایی یکی از شایع‌ترین علائم بیماری ام اس (MS) را تشکیل می‌دهد، این مشکلات ناشی از به وجود آمدن التهاب در اعصاب بینایی هستند. التهاب اعصاب بینایی باعث اختلال در دید فرد شده و عوارضی همچون تاری دید، دو بینی و یا از دست دادن موقت بینایی را به وجود می‌آورد. این نوع علائم، در بیشتر مواقع به صورت یک طرفه رخ می‌دهد.

فردی که دچار مشکلات بینایی ناشی از بیماری ام اس شده، ممکن است در ابتدا به علت روند آهسته‌ی بیماری متوجه این مشکلات نشود. امروزه راه‌های مختلف درمانی برای مقابله با اثرات ام اس بر بینایی وجود دارد. برای آشنایی بیشتر جهت مشکلات بینایی به این مقاله رجوع کنید↵ مشکلات بینایی در ام اس

2. علائم بیماری ام اس:  گزگز یا بی‌حسی نقاطی از بدن

علائم بیماری ام اس

بیماری ام اس مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهد، قسمت‌هایی که مرکز پیام رسانی بدن هستند. وقتی در پیام رسانی سلول‌های عصبی اختلالی ایجاد شود گاهی اوقات ممکن است پیام‌های اشتباه ارسال شود و در برخی مواقع ممکن است هیچ پیامی ارسال نشود.

یکی از شایعترین علائمی که ممکن است پزشک را به بیماری ام اس مشکوک کند، گزگز یا بی‌حسی در اعضای خاصی از بدن فرد مراجعه کننده است مثل گزگز یا بی‌حسی در صورت، بازوها، پاها و انگشتان دست که از شایع‌ترین علائم بیماری ام اس می‌باشد. گزگز همان حس مورچه راه رفتن در بدن می‌باشد که برای درمان آن عموما پزشک، گاباپنتین یا پرگابالین تجویز می‌کند.

3. علائم بیماری ام اس: گرفتگی یا اسپاسم عضلات

گرفتگی ناخواسته‌ی عضلات که ممکن است دردناک نیز باشد در ام اس رایج است. به گزارش مجله‌ی پزشکی آسان طب تحقیقات نشان داده است که نیمی از بیماران ام اس، اسپاسم و یا درد ناشی از اسپاسم را تجربه کرده‌اند، ممکن است عضلات و یا مفاصل سفت شوند و در برخی موارد حرکات ناخوشایند اندام‌ها نیز گزارش شده است، این موارد اخیر بیشتر در پاها مشاهده می‌شود اما کمر درد ناشی از گرفتگی عضلات نیز در بین بیماران شایع می‌باشد.

4. علائم بیماری ام اس: خستگی و ضعف

خستگی و ضعف حدود 80 درصد از بیماران مبتلا به بیماری ام اس را درگیر کرده است، احساس خستگی ممکن است تا حدی ناشی از عوارض دارویی باشد اما به طور معمول یکی از عوارض شایع بیماری ام اس، خستگی است.

5. علائم بیماری ام اس: عدم تعادل و سرگیجه

اغلب بیماران ام اس دارای مشکلاتی در حفظ تعادل خود هستند، مشکلات تعادل بیشتر ناشی از فعالیت بیماری در مخچه است. سرگیجه نیز رایج می‌باشد، ممکن است فرد احساس کند محیط اطراف در حال چرخش به دور او است. اغلب مشکلات تعادل و سرگیجه در حالت ایستاده احساس می‌شوند.

6. علائم بیماری ام اس: اختلال عملکرد روده

اکثر بیماران ام اس در دوران ابتلای خود به این نوع بیماری، مشکلات مثانه را تجربه کرده‌اند. مشکلات مثانه می‌تواند شامل تکرر و یا بی‌اختیاری ادرار و همچنین احتباس ادرار باشد. مشکلات مثانه اکثرا قابل کنترل هستند و به صورت رفت و برگشتی می‌باشد، یعنی برای مدتی به صورت ناگهانی ظاهر شده و به صورت ناگهانی نیز ناپدید می‌شوند. مشکلات در عملکرد روده اغلب بصورت یبوست و اسهال نیز بروز می‌کند.

7. علائم بیماری ام اس: مشکلات جنسی

علائم بیماری ام اس

افراد مبتلا به بیماری ام اس در هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند، برای مثال در خانم‌های مبتلا، احساس درد هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی یکی از عوارض شایع است، همچنین در مردان مبتلا به ام اس، بیشتر مشکلاتی که رخ می‌دهد شامل اختلال در نعوظ می‌باشد. برای حل اینگونه مشکلات تمرینات عضله‌ی کگل می‌تواند کمک کننده باشد و در موارد شدید لازم است از درمان‌های دارویی کمک گرفته شود.

8. علائم بیماری ام اس: مشکلات شناختی در بیماری ام اس

حدود نیمی از بیماران ام اس است علائم شناختی که جزو علائم بیماری ام اس هستند را تجربه کرده‌اند. چند مورد از علائم شناختی عبارتند از:

  • مشکلات حافظه
  • عدم تمرکز
  • مشکلات در تکلم و زبان
  • افسردگی و سایر مشکلات عاطفی

در مقاله‌ای جدا در مورد افسردگی در بیماری ام اس به تفصیل شرح داده‌ایم↵ افسردگی در ام اس

آیا بیماری ام اس ارثی است؟

ام اس ارثی نیست اما خطر ابتلا در افرادی که نزدیکان آن‌ها مبتلا به ام اس هستند می‌تواند 2 و نیم تا 5 درصد بیشتر باشد. وراثت عامل ام اس نیست اما خطر ابتلا را افزایش می‌دهد برای مثال در دوقلو‌های یکسان اگر یکی از آن‌ها مبتلا به بیماری ام اس شد خطر ابتلای قل دیگر به بیماری ام اس 25 درصد خواهد بود.

علائم بیماری ام اس مختص این بیماری نیست!

اگر هر یک از نشانه‌هایی که در این مقاله ذکر شد را در خود مشاهده کردید، این را در نظر داشته باشید هیچ یک از این علائم، خود به تنهایی نمی‌تواند دلیل بر وجود بیماری ام اس باشد بلکه تشخیص نهایی را یک پزشک متخصص داخلی مغز و اعصاب انجام خواهد داد. علائم بیماری ام اس خود به تنهایی نمی‌توانند تشخیص بیماری را ممکن سازد بلکه تشخیص قطعی نیازمند گزینه‌های دیگر با انجام آزمایشات است، زیرا هر یک از این علائم ممکن است در اثر سایر بیماری‌ها نیز به وجود آید، برای مثال انجام عکس برداری و ام آر ای برای تشخیص بیماری ام اس ضروری است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا