آشنایی با اختلال پوستی آکانتوز نیگریکانس

آکانتوز نیگریکانس (acanthosis nigricans) نوعی وضعیت پوستی بوده که موجب ضخیم شدن و تیرگی پوست می‌شود. این شرایط اغلب در ناحیه گردن، کشاله ران و زیر بغل ظاهر شده و علائمی مانند خارش و بوی نامطبوع را نیز با خود به همراه دارند. آکانتوز نیگریکانس با چاقی و دیابت مرتبط بوده و درمان آن شامل رفع اختلال اساسی می‌باشد. در موارد نادر، نوع بدخیمی از آکانتوز نیگریکانس در افراد مبتلا به سرطان خاص وجود دارد. ما در این مقاله به علل و علائم آکانتوز نیگریکانس پرداخته و روش‌های درمانی آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آکانتوز نیگریکانس

معرفی علائم مرتبط با آکانتوز نیگریکانس

علائم اصلی این اختلال به شرح ذیل می‌باشند:

√ هیپرپیگمانتاسیون: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که مناطق خاصی از پوست تیره‌تر بوده و رنگدانه بیشتری داشته باشند. هیپرپیگمانتاسیون می‌تواند رنگ پوست را به خاکستری، سیاه و یا قهوه‌ای تبدیل کند.

√ هیپرکراتوز: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که نواحی از پوست ضخیم‌تر شده و ظاهری مخمل نما داشته باشند. هیپرکراتوز به تدریج موجب عمیق‌تر و قابل توجه‌تر شدن خطوط پوست شده و می‌تواند با ظاهری شبیه زگیل رشد کند.

سایر علائم نیز در زیر آورده شده است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • خشکی پوست
 • زبری بیش از حد
 • خارش
 • بوی غیرطبیعی و نامطبوع

آکانتوز نیگریکانس بدخیم به نسبت نوع خوش خیم آن می‌تواند باعث تغییرات شدید و گسترده شود. برخی افراد این تغییرات پوستی را تنها در یک طرف بدن خود تجربه می‌کنند و این وضعیت به عنوان آکانتوز نیگریکانس یک جانبه شناخته می‌شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب تغییرات پوستی معمولا به آرامی انجام می‌شوند، البته گاهی ممکن است از زمان تولد ظاهر شوند اما معمولا در دوران کودکی یا بزرگسالی ظاهر می‌گردند. آن‌ها می‌توانند در هر قسمتی از بدن رخ دهند اما معمولا بر روی اندام‌های زیر به وجود می‌آیند:

 • زیر بغل
 • مقعد
 • اندام تناسلی
 • کشاله ران
 • پشت و گردن

عوامل ایجاد این وضعیت در افراد

آکانتوز نیگریکانس به خودی خود یک بیماری نیست، اما نشانه‌ای از یک اختلال زمینه‌ای محسوب می‌شود. عوامل نامبرده شده زیر می‌توانند باعث ایجاد این اختلال گردند:

◊ مقاومت به انسولین: آکانتوز نیگریکانس معمولا در افراد مبتلا به چاقی و مقاوم به انسولین (وضعیتی که بدن نمی‌تواند به طور موثر از انسولین استفاده کند) تاثیر می‌گذارد. مقاومت به انسولین در نهایت منجر به دیابت نوع 2 می‌شود.

◊ تغییرات هورمونی: افراد مبتلا به اختلالات هورمونی، مانند بیماری آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا کم کاری تیروئید ممکن است به این وضعیت دچار شوند.

◊ ژنتیک: آکانتوز نیگریکانس در برخی مواقع ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد، اما در اکثر مواقع در دوران کودکی یا بزرگسالی رخ خواهد داد.

◊ مصرف برخی داروها: مصرف داروهایی مانند قرص‌های ضد بارداری، کورتیکواستروئیدها و یا دوزهای بالای نیاسین می‌توانند منجر به ایجاد این اختلال شوند. برخی از مکمل‌های بدن سازی نیز ممکن است باعث ایجاد این وضعیت پوستی شوند.

◊ سرطان: در موارد نادر، آکانتوز نیگریکانس بدخیم می‌تواند در افراد مبتلا به نوع خاصی از سرطان معده از جمله آدنوکارسینومای معده و همچنین سایر کارسینوم‌ها و لنفوم‌ها رخ دهد.

معرفی و بررسی عوامل خطرساز

آکانتوز نیگریکانس

عوامل خطرساز مرتبط با این اختلال پوستی عبارتند از:

¤ چاقی: احتمال ابتلا به دیابت و مقاومت به انسولین در افرادی که دارای اضافه وزن هستند، بیشتر است. تحقیقات نشان می‌دهد که 74 درصد از افراد چاق ممکن است دچار این شرایط باشند. بهتر است بدانید که آکانتوز نیگریکانس مرتبط با چاقی معمولا در زنان بیشتر است.

¤ قومیت: طبق اعلام آکادمی پوست آمریکا، این اختلال در افرادی با قومیت آفریقایی، اسپانیایی، کارائیب و نسل بومی آمریکایی رواج بیشتری دارد.

¤ ژنتیک: افرادی که در اعضای خانواده خود شاهد این اختلال می‌باشند، احتمال ابتلای آن‌ها بیشتر است.

¤ اختلال هورمونی: افراد دارای اختلالات هورمونی، بیشتر از سایرین آکانتوز نیگریکانس را دریافت می‌کنند.

¤ مصرف برخی از داروها یا مکمل‌ها: مصرف برخی داروها مانند قرص‌های ضد بارداری و استروئیدها، خطر ابتلا به این اختلال پوستی را افزایش خواهند داد.

ارزیابی درمان‌ها و روش‌های خانگی

پزشکان به طور معمول، درمان را با کنترل بیماری زمینه‌ای شروع می‌کنند. زمانی که شرایط زمینه‌ای درمان شود، تغییرات پوستی اغلب از بین خواهند رفت. اگر هدف از درمان، زیبایی باشد، درمان‌های آرایشی می‌توانند ظاهر پوست را بهبود بخشند. درمان‌ها بسته به علت اصلی متفاوت بوده و شامل موارد زیر می‌گردند:

√ کاهش وزن: افرادی که به آکانتوز نیگریکانس چاقی یا مقاومت به انسولین مبتلا هستند، ممکن است پوست آن‌ها پس از کاهش وزن، بهبود یابد. کاهش وزن احتمال دارد بافت پوست را درمان کند اما تغییر رنگ معمولا باقی خواهد ماند.

√ تثبیت هورمون‌ها: آکانتوز نیگریکانس در افراد مبتلا به اختلالات هورمونی، ممکن است از طریق کنترل داروها، تغییرات شیوه زندگی و درمان‌های دیگر از بین برود.

√ مدیریت دیابت: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است نیاز به دارو داشته باشند، از این رو باید سطح قند خون، تغذیه و تغییر سبک زندگی آنان به طور مرتب بررسی شود. هنگامی که سطح انسولین پایدار باشد، علائم این اختلال ممکن است از بین بروند.

√ اجتناب از مصرف داروهای خاص: اگر داروهای خاص یا مکمل‌ها باعث ایجاد آکانتوز نیگریکانس شوند، پزشک ممکن است اجتناب یا جایگزین کردن آن‌ها را به فرد توصیه کند. در بیشتر موارد، پوست پس از قطع دارو به حالت عادی باز خواهد گشت.

√ درمان سرطان: آکانتوز نیگریکانس بدخیم ممکن است پس از جراحی و حذف تومور سرطانی، بهبود یابد. درمان‌های دیگر سرطان شامل شیمی درمانی و پرتو درمانی می‌گردند.

زمان مراجعه به پزشک و روش‌های تشخیص

آکانتوز نیگریکانس

افرادی که به تیرگی، ضخیم شدن و یا تغییرات پوستی دیگر دچار می‌شوند، باید به پزشک مراجعه نمایند. این تغییرات در اغلب مواقع بی‌ضرر هستند اما می‌توانند نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشند، که در این صورت نیاز به درمان دارند. پزشک در اغلب مواقع آکانتوز نیگریکانس را تنها با نگاه کردن به پوست تشخیص می‌دهد. با این وجود، ممکن است گاهی نیاز به انجام برخی آزمایشات برای تعیین علت اصلی آن باشد. آزمایشات تشخیصی به شرح ذیل می‌باشند:

 • بیوپسی
 • آزمایش خون
 • اشعه ایکس

نگرش کلی بر مقاله آکانتوز نیگریکانس

آکانتوز نیگریکانس یک اختلال پوستی نسبتا شایع است که با تیرگی و ضخیم شدن پوست مشخص می‌شود. آکانتوز نیگریکانس به طور معمول یک بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا یک اختلال هورمونی را نشان می‌دهد. افرادی که متوجه تغییرات پوستی می‌شوند، باید جهت تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35