علائم و روشهای درمان تب خال چیست‌؟

تب خال یک بیماری ویروسی است که میتواند از طرق مختلفی مخصوصا بوسه انتقال یابد. برای درمان تب خال روشهای مختلفی مثل کرم و قرص وجود دارد که میتوانید از داروخانه آن را تهیه کنید. شما نباید به این تب خال دست بزنید. چون وضعیتش بدتر می شود. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره علایم تبخال و درمان تبخال اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

درمان تب خال

تب خال چیست ؟

عامل تب خال ویروس هرپس می باشد. عفونت با ویروس هرپس از طریق مخاط دهانی و معمولا اولین بار در دوره کودکی و معمولا به دنبال روبوسی افراد مبتلا به تب خال با کودک ایجاد می گردد. عفونت اولیه اغلب بی علامت است.

تب-خال تب خال چیست

سپس ویروس وارد غلاف عصبی که منطقه ورودش به دهان را عصب دهی می کند، شده و برای تمام عمر در آن مخفی می ماند. در اغلب موارد ویروس برای همیشه غیر فعال در داخل عصب باقی می ماند و علامتی ایجاد نمی کند. ولی در برخی افراد ویروس هر چند وقت یکبار فعال می شود. زمانیکه ویروس فعال می شود مسیر عصب را پایین می رود و در اطراف دهان و یا لب ها تاول های ریز و کوچکی ایجاد می کند. هنوز مشخص نیست که چه چیز منجر به فعال شدن ویروس می گردد. با این حال علل زیر برای فعالیت ویروس در برخی افراد مطرح می گردد.

بیماری: بسیاری اوقات تب خال به دنبال بیماری های تب دار مانند آنفولانزا ایجاد می شود.

قاعدگی: برخی از زنان تب خال را نزدیک به زمان قاعدگی تجربه می کنند.

استرس: اضطراب و فشار روحی می تواند منجر به فعال شدن ویروس و بروز تب خال گردد.

نور خورشید: نور مستقیم آفتاب محرکی برای بروز تب خال می باشد.

درمان تب خال

علائم تب خال

ممکن است چند ساعت تا چند روز پیش از بروز تاول ها احساس گزگز مورمور و یا خارش در محل بروز تب خال، داشته باشید. تاول ها حاوی مایع بوده و پس از مدتی می ترکند و می توانند بسیار دردناک باشند. مایع تاول های تب خال بسیار عفونی و واگیر دار است و می تواند به بقیه سرایت کند. تب خال معمولا پس از یک هفته بدون گذاشتن اثر و اسکار روی پوست از بین می رود. تعدادی از ویروس ها داخل غلاف عصبی به منظور ایجاد تب خال بعدی در آینده، باقی می مانند.

توجه: زمانیکه ضایعه تب خالی دارید به هیچ عنوان با دیگران، خصوصا نوزادان و کسانی که ایمنی ضعیف دارند، روبوسی نکنید و نگذارید کسی به ضایعات تب خالی شما دست بزند. ضعف سیستم ایمنی معمولا در افراد مبتلا به ایدز، افراد مبتلا به سرطانی که شیمی درمانی می شوند و یا افرادی که به دنبال پیوند کلیه و یا بیماریهای خود ایمنی کورتون مصرف می کنند، دیده می شود. همچنین از رابطه جنسی دهانی تا زمانیکه ضایعات بهبود نیافته، بپرهیزید.

توصیه های بهداشتی تب خال

سعی کنید به تاول ها دست نزنید مگر زمانیکه می خواهید به آنها کرم بزنید.

کرم های موضعی برای تب خال را بهتر است به جای مالیدن، روی ضایعه قرار دهید. بدین ترتیب تاول های کمتری پاره می شوند و درد کمتری احساس خواهید کرد.

پس از دست زدن به تب خال و یا قرار دادن کرم روی ضایعات، حتما دست ها را با آب و صابون خوب بشویید.

چنانچه بروز تب خال شما با نور مستقیم آفتاب ارتباط دارد، پیش از بیرون رفتن روی لب ها ضد آفتاب با SPF15  بزنید. همچنین ضد آفتاب شخصی و  لوازم آرایشی مخصوص به خود را داشته باشید

و از لوازم دیگران استفاده نکنید.

برای بهبود درد تب خال از استامینوفن و ایبوبروفن می توانید استفاده کنید.

چنانچه از لنز استفاده می کنید، احتمال عفونت هرپسی چشم، در صورت آلوده شدن لنز وجود دارد. پیشنهاد می شود در زمان تب خال از عینک استفاده کنید و در صورت شک به آلودگی لنز ها آن را دور بیندازید چراکه عفونت هرپسی قرنیه چشم ممکن تا کوری پیش رود.

درمان دارویی تب خال

کرم ضد ویروس درمان تب خال

کرم موضعی آسیکلوویر، یکی از داروهای  پیشنهادی برای تب خال می باشد. البته این کرم ویروس را از بین نمی برد ولی می تواند از تکثیر آن جلوگیری کند. از طرفی بیشترین تاثیر این کرم پیش از بروز ضایعات تاولی است و پیشنهاد می شود افراد با سابقه تب خال، در زمانیکه احساس گزگزمورمور و یا خارش در اطراف لب ها دارند، از این کرم استفاده نمایند تا از بروز ضایعات جلوگیری کرده و یا تعداد تاول ها را به حداقل برسانند. البته استفاده از کرم موضعی روی ضایعات تاولی زیاد مفید نخواهد بود و تنها از بدتر شدن آن جلوگیری خواهد کرد.

کرم آسیکلوویر بایستی 5 بار در روز و به مدت 5 روز مورد استفاده قرار گیرد.

قرص ضد ویروس درمان تب خال

آسیکلوویر بصورت قرص نیز وجود دارد، هرچند که استفاده از آن بصورت قرص در تب خال معمول نمی باشد. از قرص آسیکلوویر در نوزادانی که مبتلا به عفونت هرپس شده اند و یا در افراد با نقص ایمنی نیز استفاده می گردد. مانند کرم آسیکلوویر، قرص آسیکلوویر نیز روی ضایعات تاولی ایجاد شده تاثیر ندارد ولی می تواند مانع از گسترش و شدت بیشتر آن شود. عفونت هرپسی شدید در افراد با نقص ایمنی می تواند بسیار خطرناک باشد.

توجه: چنانچه ضایعه تب خالی پس از یک هفته بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید.

تب خال چیست

تب خال به دلایل مختلفی میتواند اتفاق بیفتد. یکی از رایج ترین این دلایل ترس است. مثلا بسیاری از ما وقتی خواب بد میبینیم فردا صبح که از خواب بلند می شویم میبینیم که تبخال زدیم.

یادتان باشد که تبخال یک بیماری مسری است . پس یک فرد تب خالی نباید با کسی روبوسی کند تا زمانی که بهبود یابد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا