خاصیت درمانی انواع سبزیجات

خواص سبزیجات برای سلامتی بسیار است. شاید هزار بار شنیده اید که میوه و سبزی به شدت برای بدن مفید است و در برابر بیماری ها از بدن محافظت می کنند. یکی از مهمترین خواص سبزیجات فیبر موجود در آن هاست که به هضم غذا، درمان یبوست، لاغری، جلوگیری از کم آبی بدن و … کمک می کند. در این بخش مهمترین خواص سبزیجات مختلف را به شما معرفی می کنیم.

خواص سبزیجات چیست ؟

در این بخش از مجله پزشکی اسان طب برخی از خواص سبزیجات را در اختیارتان می گذاریم. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.

خواص سبزیجات خواص کنگر

در این گیاه، کوفی تول موجود دارویی موثر و تنظیم کننده اعمال کبدی و کیسه صفرا و به خصوص دارویی است که از تجمع چربی در کبد جلوگیری می نماید .

عصاره ی آبی ساقه ی آن برای بیماران مبتلا به یرقان و بیماری های مزمن کبد و نارسایی های ان بسیار موثر است . کوفی تول موجود در کنگر باعث کم شدن کلسترول خون می شود و نیز سرگیجه و احساس صدا کردن در گوش، سردردها ، اضطراب و مورمور شدن بدن را درمان می نماید. بهترین داروی مدر و موثر بر روماتیسم میباشد.

سینارین در دفع تب و پایین آوردن حرارت بدن مفید می باشد. علت تلخی کنگر مربوط به وجود سینارین می باشد. کنگر دارای خاصیت آنتی بیوتیکی بوده و ضماد برگ آن موثر برای ریزش موی سر و عرق بد بوی بدن است.

خواص سبزیجات خواص کرفس

ریشه ی کرفس ، مقوی معده ، ضد خونریزی لثه ، نیرو دهنده و صفرابر است . از این رو در ورمهای عمومی و آب آوردن انساج از آن استفاده می شود . در درمان روماتیسم و مخصوصا زیاد بودن اسید اوریک خون و زیادی نفخ شکم از کرفس استفاده می نمایند .

آب کرفس بهترین لاغر کننده و پائین آورنده خون است .

در خورد کردن سنگ کلیه و خروج آن نتایج زیادی داده است . تخم کرفس در روماتیسم و دردهای مفصلی و التهابات داخلی استفاده شایانی در برداشته است . خواص کرفس بسیار متنوع است .  مصرف کرفس باعث سرعت انتقال افکار و به اصطلاح ذهن و هوش را زیاد می کند . در گرفتگی و خشونت صدا از آب کرفس خام استفاده می شود . در تنگی نفس و آسم مرطوب از آب خام آن بهره ی خوبی بدست آمده است .

افرادی که مدتی را به گلو درد و آنژین قرمز مبتلا بوده ، بخصوص کسانی که به عوارض قارچی گلو دچار بوده اند با غرغره و خوردن آب کرفس خام بهبودی کامل یافته اند . 

خواص سبزیجات خواص کلم

کلم یک مقوی تلخ و یک تونیک قلبی است . ضماد برگ و تخم آن برای نقرس و روماتیسم مفید است . تخم کلم ضد درد ، ملیبن و ضد کرم می باشد .

از تخم کلم می توان به عنوان کمبود ویتامین C استفاده نمود . دم کرده ی تخم کلم مسکن سردردهای عصبی است . کوبیده ی تخم کلم و سیاه دانه و رازیانه و شکر برای دید چشم مفید است . (کلم و سایر مواد گفته شده به نسبت مساوی انتخاب می شود ، شکر یک چهارم همه) . پخته ی تخم کلم ضد لرزش اندام ها می باشد . کلم و تخم آن خواب آور و آرامبخش می باشند .

پخته ی برگ کلم نرم کننده ی مجاری برنشها و صاف کننده ی صدا و گرفتگی آن می باشد و غرغره ی آن نافذ برای گلو دردهاست . ضماد برگ کلم و آرد جو برای ورم های ملتهب و تومورهای سرطانی مفید است و همچنین با آرد شنبیله و سرکه موثر بر دردهای مفصلی می باشد . ضماد برگ کلم به محل آرتروزها موثر و مسکن می باشد .

توجه :از خواص کلم می توان به اینکه  کلم دارای تیوسیانات است  اشاره کرد . این ویژگی موجب می شود که از جذب ید در بدن جلوگیری می کند، لذا خوردن آن برای بیماران مبتلا به کمبود ترشح تیروئید جایز نمی باشد . 

خواص سبزیجات سبزی یونجه

به علت دارا بودن مواد از ته و ویتامین های مختلف ، پودر خشک برگ آن و تخم کوبیده ی آن برای تغذیه اطفال غذای خوبی می باشد که حائز اهمیت است . به علت وجود مواد آهکی در معالجه ی راشیتیسم و نمو استخوانی دارویی موثر است . یونجه منبع اصلی تهیه کلروفیل و کاروتن است .

خواص سبزیجات نخود فرنگی

ضماد آرد نخودفرنگی نرم کننده و محلل تومورها می باشد (مثل آرد نخود معمولی) . این ماده ی غذایی خنک کننده بوده و التهابات داخلی را دفع می نماید . خاصیت ضد تبی آن ثابت شده است.

نخود فرنگی بهترین داروی ضد مرض قند می باشد ، معتقدند که شیر را زیاد کرده و در پائین آوردن چربی های خون موثر می باشد .

خواص سبزیجات نعناع

گروه نعناع دافع گازهای دستگاه گوارش ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، تقویت کننده ی معده ، ضد کولیت ها مخصوصا کولیت عصبی ، ضد استفراغ و اسهال می باشند . مانتول موجود در نعناع که نوعی کافور است ، روده ها را ضد عفونی کرده و بوی بد آنرا از بین می برد . بوی بد دهان را نیز دفع کرده و بر روی دستگاه قلبی – عصبی اثر آرامبخش دارد .

این ماده بر روی اندام های تناسلی اثر محرک دارد . کسانی که مبتلا به طپش قلب و ضعف آن می باشند ، مصرف عرق نعناع یا خوردن سبزی آن برایشان موثر و نافع است . (به علت وجود کافور)

خواص سبزیجات مریم گلی

مریم گلی از زمان قدیم به عنوان تونیک و تقویت اعصاب و به عنوان یک افزایش دهنده ی طول عمر از آن استفاده می شده است. دانشمندان معتقدند که اثرات دارویی بسیاری را دارا میباشد. از مریم گلی برای تب ها و سرماخوردگی و حتی در صرع از آن استفاده می شود . اسانس مریم گلی برای خوشبو کردن اکثر مواد غذایی به کار می رود .

این گیاه برای بند آوردن شیر مادرانی که به عللی می خواهند شیر خود را بند بیاورند استفاده می شود. (5 گرم در 250 سی سی آب سه مرتبه مصرف شود .) مریم گلی ضد عفونی کننده ی بسیار قوی است. در عفونت های دهان ، گلو ، زخم های سایر قسمت های بدن ، شست شوی واژینال به کار می رود . به علت مواد کافوری ، موثر بر قلب و اعصاب بوده و بهترین پائین آورنده قند خون است .

خواص سبزیجات لوبیا

به عنوان تونیک غذای مقوی و تسکین دهنده ی تشنگی از آن استفاده می شود . برای کسانی که تکرّر ادرار دارند غذای خوبی است . گلوکوکی نین در هویج و لوبیای اسپانیایی و لوبیای معمولی وجود دارد این ماده پائین آورنده ی قند و چربی خون می باشد. لوبیا غذای انتخابی توام با گندم و جو به صورت پخته برای لاغر شدن است و میتوان از این غذا در وعده های مختلف (ناهار ، شام یا صبحانه) استفاده نمود.

خواص سبزیجات گشنیز
خواص سبزیجات

خواص سبزیجات گشنیز

در بیشتر جهان گشنیز به عنوان مقوی معده و سوء هاضمه از تخم آن استفاده می شود . دانه ی گشنیز ضد اسپاسم بوده و برای نرم کردن سینه از آن استفاده می شود . بخور گشنیز در سرماخوردگی ها مورد مصرف دارد . مصرف جوشانده ی برگ های آن برای بیرون ریختن دانه های آبله و سرخک موثر است .

گیاه گشنیز مسکن و آرام بخش بوده ، در مسمومیت های پروتئینی که مسمومیت پوتامین نامیده می شود از آن استفاده می شود . به گزارش اسان طب از تخم آن به عنوان خواب آور و ازدیاد شیر و بخور برای تسکین حالت سرماخوردگی بکار برده می شود . برای بوی نامطبوع داروها از گشنیز استفاده می نمایند . مضمضه کردن جوشیده ی آن ضد آفت و زخمهای دهانی ، ضماد له شده ی برگ آن محلل تومورها است . از تخم آن در ناراحتی های روحی ، دردهای جلو قلبی و کارهای فکری استفاده می شود .

خواص سبزیجات گوجه فرنگی

میوه نارس آن سمی است . از برگ آن به احتیاط استفاده می شود، زیرا آن هم سمی است . برای تب های مقاوم و رفع ورم ملتحمه ی چشم و در کمبود ویتامین C از میوه ی گوجه فرنگی استفاده می شود . از آب جوشیده ی آن برای دفع آفت کلم (کاترپیلار) استفاده می شود .

خواص سبزیجات
خواص سبزیجات

خواص سبزیجات برای سلامتی ما بیشمار است. به عنوان مثال اکثرسبزیجات دارای فیبر هستند که نه تنها اشتهای ما را میکاهد و موجب لاغری می شود بلکه هضم غذا را اسان کرده و یبوست را درمان میکند. سبزیها انقدر کم کالری هستند که شما برای لاغری هر چقدر بخواهید میتوانید از ان بخورید. پس خواص سبزیجات را جدی بگیرید و در مصرف ان کوتاهی نکنید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا