درد چشم و تورم آن

 درد چشم یا چشم درد یکی از مشکلات شایع چشمی است که ممکن است بسیاری از ما دچار ان شویم . برخی از چشم دردها به دلایل جزئی رخ می دهد و نگرانی ندارد. اما اگر دیدید این درد چشم ها شدید شد سعی کنید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. در این بخش اطلاعاتی را درباره درد چشم ، علایم درد چشم و درمان درد چشم در اختیارتان میگذاریم.

علایم درد چشم

چشم را حساس ترین عضو بدن می نامند . این عضو سرشار از گیرنده های بسیار حساس درد می باشد که در محافظت این اندام ظریف و حیاتی در مقابل خطرات ایفای نقش می کنند . این بدان معنی است که خفیف ترین ناملایمات ، نظیر وزش هوای سرد و یا خشک ، یا رشد مژه ای به داخل ، می تواند موجب تحریک این پایانه ها و ارسال پیام درد به مغز گردد که حاصل آن احساس سوزش و خراشیدگی در ناحیه پشم ها است .

پاره ای از عوامل درونی نیز می تواند موجب تحریک این پایانه ها و ارسال پیام درد به مغز گردد که حاصل آن احساس سوزش و خراشیدگی در ناحیه چشم ها است .

پاره ای از عوامل درونی نیز می تواند موجب تحریک این پایانه های حساس گردند . عفونت در سینوس ها می توانند موجب التهاب عضلات اطراف شود که دردی تیز و تپش دار در زیر بالشتک چشم به وجود می آورد . همچنین است حرکات ساده ای چون چرخاندن چشم ها که میتواند موجب بروز درد گردد .

خیره شدن به یک چیز برای مدت طولانی موجب کشیدگی عضلاتی می گردد که می خواهند چشمان را به وضعیت عادی خود در آورند ، این علت اصلی احساس درد پس از خیره شدن طولانی مدت به صفحه ی تصویر رایانه و یا مطالعه صفحات متعدد کتاب می باشد . اگر چراغ مطالعه کم نور و یا بسیار پر نور باشد ، احساس درد حتی بیشتر نیز خواهد بود .

استفاده از عینک هایی که به خوبی بر روی صورت قرار نمی گیرند و یا شماره ی انها متعلق به مدت ها پیش می باشد نیز می تواند موجب اعمال فشار به عضلات چشم شود  و چشم درد آغاز شود .

در پاره ای از موارد دردی که در چشمان خود احساس می کنید از جایی خارج از این عضو منشاء می گیرد . دکتر رابرت کالینا استاد بیماری های چشم در دانشگاه واشنگتن معتقد است بیشتر آنچه که شما چشم درد تلقی می کنید ناشی از سردرد و یا تنش و خستگی عضلات صورت است.

اما اگر درد شدید با سرخی چشم و تاری دید همراه است ، آنگاه عامل اصلی به احتمال بسیار زیاد یووئیت است (التهاب عنبیه چشم) . این وضعیت عموما ناشی از عفونت در جای دیگری از بدن می باشد .

درد شدید به همراه علائمی نظیر تهوع و نیز مشاهده هاله ای اطراف اشیاء نورانی ، علامتی از گلوکوم است ، که در اثر افزایش فشار داخل چشم رخ می دهد و اگر درمان به هنگام صورت نگیرد ممکن است به کوری منجر شود .

درمان درد چشم

هر گونه دردی در چشم ، خواه مداوم و خواه ناگهانی ، باید مورد بررسی پزشک قرار گیرد و در صورت نیاز درمان شود . به طور مثال در صورتی که تشخیص یووئیت باشد ، آنگاه شما نیازمند مصرف داروهای ضد التهاب می باشید تا با کاهش التهاب از فشار اعمال شده بر پایانه های عصبی کاسته شود . در مورد گلوکوم باید از قطره های پایین آورنده فشار چشم استفاده کنید و پس از آنکه فشار چشم مهار شد با لیزر درمانی از تجمع مایع در چشم پیشگیری نمایید .

برای تسکین درد چشم برای درمان درد چشم نگذارید قطره ها از چشمانتان خارج گردند . اگر پزشک قطره ای برای استفاده در چشمانتان تجویز می کند باید سعی کنید پس از مصرف ، آنها از چشمانتان خارج نشوند و در موضع باقی بمانند . روش صحیح مصرف این داروها بدین ترتیب است : سر را عقب بکشید و چشم ها را باز کنید و چند قطره دارو در زیر پلک های پایینی بریزید و چشم ها را برای مدت دو دقیقه بسته نگه دارید . می توانید انگشتان را دو طرف بینی در گوشه های چشم قرار دهید .به گزارش آسان طب  بدین ترتیب دارو به داخل چشم ها نفوذ می کند .

 برای تسکین درد چشم برای درمان درد چشم در خراشیدگی ها از اشک مصنوعی استفاده کنید . اشک مصنوعی می تواند درد ناشی از خشکی چشم ، تماس دود و یا هوای سرد را التیام بخشد . در صورتی که پس از دو روز مصرف این مواد باز هم سوزش و درد در چشم ها باقی ماند به پزشک مراجعه کنید .

برای درمان درد چشم از مسکن استفاده کرده و استراحت کنید . چنانچه دردی گنگ و مبهم در چشم ها و یا اطراف آن دارید ، ممکن است ناشی از سردرد باشد . در این صورت یک یا دو قرص مسکن هر 6 تا 8 ساعت می تواند درد شما را تسکین دهد . اگر درد بیش از دو روز باقی بماند باید به پزشک خود مراجعه کنید .

برای تسکین درد چشم برای درمان درد چشم به چشمان خود استراحت بدهید . در پی مطالعه و یا کارهایی که برای انجام آنها لازم است به مدت طولانی به جایی خیره شوید ، اجازه دهید چشمانتان برای مدت کوتاهی استراحت کنند به طور مثال هر ده دقیقه یک بار چشمان را بالا آورده و به یک نقطه در دور دست خیره شوید و یا این که چشمانتان را بدون آن که بر موضعی تمرکز کنند ، حرکت دهید .

برای درمان درد چشم تمرین تمرکز بر روی مداد . با این تمرین می توان عضلات چشمانی را که به مدت طولانی بر روی صفحه ی رایانه متمرکز بوده اند ، ورزش داد . مدادی را در مقابل چشمهایتان قرار دهید و به ان خیره شوید . سپس ان را به آرامی به نوک بینی خود نزدیک نموده سپس از آن دور کنید ، در حین حرکت قلم تلاش کنید به آن نگاه کنید . این کار را هر بیست دقیقه یک بار انجام دهید .

.

تورم چشم چیست ؟

اگر دوست دارید اطلاعاتی را درباره تورم چشم ، علایم تورم چشم و درمان تورم چشم کسب کنید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

علایم پف زیر چشم یا علایم تورم چشم

عموما می توان تورم صبحگاهی در اطراف چشم را بر پایه فعالیت های شب گذشته علت یابی نمود. ممکن است تمام روز را با سری خمیده به باغبانی پرداخته باشید و یا آن که تا نیمه های شب بیدار بوده باشید . بدترین تورم ها تا ساعاتی پس از بیدار شدن از خواب ، هنگامی که مایعات توسط بدن باز جذب می شوند ، ناپدید خواهند شد . تورم اطراف چشم هم چنین می تواند ناشی از واکنش های حساسیتی و یا تغییرات هورمونی در خلال چرخه قاعدگی باشد .

دکتر پل لازار استاد بیماری های پوست دانشگاه شیکاگو می گوید : بیشترین موارد تورم اطراف چشم و پف زیر چشم ناشی از شل شدن پوست در سنین کهنسالی است . وی ادامه می دهد با افزایش سن پوست اطراف چشم ها نازکتر می شود و از توان ارتجاعی آن کاسته خواهد شد . در این هنگام چربی زیر پوست موجب برآمدگی پوست می گردد . برآمدگی های کیسه مانند و گرد اطراف چشم بر خلاف پف آلودگی می تواند نشانه ای از مشکلات تیروئید ، بیماری گریوز، و یا مشکلات کلیوی باشند .

چشم درد

درمان تورم چشم

شاید به چشم زدن عینک دودی در هنگام صبح تا حدودی مضحک باشد ، اما باید در نظر بگیرید که این راهی برای برطرف ساختن ورم چشم است .

برای تسکین تورم چشم با پاشیدن آب سرد به صورتتان آغاز کنید . دکتر هابرمان مدرس بیماری های پوست معتقد است : پاشیدن آب سرد به صورت موجب تحرک جریان خون خواهد شد .

با ضربان آهسته مشکل را برطرف کنید . ضربات آهسته ای که به پلک های بالایی و پایینی وارد می آورید موجب حرکت مایعات انباشته شده در آنها خواهد شد . برای انجام این کار ، ضربات آهسته ای را به نرمی با نوک انگشتان بر پلک های فوقانی و تحتانی وارد آورید .

برای تسکین تورم چشم مشکل را بپوشانید . ماسک ویژه ای را که انباشته از ژل است ، در یخچال قرار دهید .این ماسک را می توانید در حالی که چشم ها بسته اند به مدت چند دقیقه روی چشم پف کرده قرار دهید . اگر این چنین ماسک هایی در دسترس نباشند، می توانید از یک قاشق چای خوری که آن را سرد کرده اید استفاده کنید .

از چای کیسه ای استفاده کنید . چای های کیسه ای را با آب سرد مرطوب کنید و در حالی که چشم ها بسته اند ، آنها را برای مدت 15 دقیقه بر روی چشم ها قرار دهید . تانین موجود در چای موجب کشیده شدن پوست و کاهش تورم خواهد شد . البته به نظر دکتر استفانیس زین عامل اصلی که موجب کاهش تورم می شود سرما است .

برای تسکین تورم چشم داروهای ضد حساسیت را امتحان کنید . اگر جدا از ورم چشم ، قرمزی چشم نیز وجود دارد ، مشکل می تواند ناشی از یک واکنش حساسیتی باشد . به گزارش آسان طب در چنین مواردی داروهای ضد حساسیت می توانند یاری رسان باشند .

آن را پنهان کنید .به منظور به حداقل رساندن ورم پلک بالا از سایه ی چشم تیره تر استفاده کنید.

پیشگیری از تورم چشم

سر خود را بالا بیاورید . با بالش سر خود را حدود 15 سانتی متر از سطح بستر بالا نگه دارید . بدین ترتیب از تجمع مایع در اطراف چشم جلوگیری می شود .

پیش از رفتن به بستر آب ننوشید . و یا مقدار اندکی مایعات مصرف کنید .

از مصرف غذاهای شور بپرهیزید . مصرف غذاهای پر نمک در هنگام شام می تواند موجب تورم و پف آلودشدن صورت در هنگام صبح گردد .

در مصرف کرم های ضد چروک دقت کنید . این محصولات معمولا با افزایش تورم پوست موجب بر طرف شدن چین و چروک ها می شوند .

از لوازم آرایشی قابل حل در آب استفاده کنید . مواد آرایشی قابل حل در آب کمتر از انواع قابل حل در چربی موجب تحریک پوست می شوند .

در استفاده از بالش های پر تجدید نظر کنید . اگر شک شما بر این است که نسبت به پر پرندگان که در بالش شما است حساسیت دارید ، (نشانه آن پف آلود بودن صورت در هنگام صبح است )، آنگاه جنس محتویات بالش خود را تغییر دهید .

در این بخش از سایت آسان طب متوجه شدیم که درد چشم علایم مختلفی دارد . سعی کنید درد چشمتان را جدی بگیرید . گاهی همین سهل گیری ها کار دستمان میدهد . یکی از علل درد چشم میتواند استفاده نکردن از عینک افتابی یا استفاده کردن از عینک افتابی غیر استاندارد باشد.

همچنین دیگر علت درد چشم ممکن است نزدیک شدن به تلویزیون ، مطالعه زیاد ، استفاده بیش از حد از گوشی یا حتی درد سینوزیت باشد .

اکثرا برای درد چشم و درمان درد چشم پزشک قطره هایی را برای شم تجویز میکند . مراقب باشید این قطره ها بیرون نریزد و در چشمتان بماند تا نتیجه بگیرید.

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا