درد شکم یا شکم درد چیست ؟

 شکم درد مشکل شایعی است که احتمالا هر شخصی حداقل یک بار ان را تجربه کرده است. این شکم درد هزاران دلیل میتواند داشته باشد. ابتدا شما باید علت ان را کشف کنید و سپس به فکر درمان باشید. به عنوان مثال ممکنست دستگاه گوارش یا معده شما زخم شده باشد. در این بخش اطلاعاتی را درباره شکم درد در اختیارتان میگذاریم.

علایم و علت شکم درد

ممکن است از زخمی درون دستگاه گوارش خود رنج ببرید . این زخم ها می توانند در اندازه و شکلهای متفاوت و نیز در هرجایی از لوله گوارش بروز کنند (درد معده که پس از صرف غذا ، به طور موقت آرام می شود نشانه ای از زخم معده و یا دوازدهه می باشد) . این زخم ها بر خلاف مواردی چون سوء هاضمه و ورم معده که موقت می باشند ، برگشت پذیر هستند .

درمان شکم درد با داروهای گیاهی
درمان شکم درد

با این که پزشکان به روشنی نمی دانند علت این زخم ها چیست (پژوهش های جدید نشان داده است که باکتری هلیوباکترپیلوری که در معده مقیم است با این ضایعات ارتباط جدی دارد) ، ولی روشن شده است مصرف موادی چون اسپرین و یا نوشیدن مقدار زیادی قهوه می توانند زخمها را وخیم تر کند . دکتر جرج هررا می گوید : برخی از داروها نظیر آسپرین مانع از التیام خود به خود معده می شوند . البته ممکن است زخمی در کار نباشد و تنها سوء هاضمه کهنه ای موجب آزردگی شما شده باشد و این مشکل در پی مصرف غذاهای تند و اسیدی (ترش) تشدید گردد .

دیگر علت شکم درد ، نشانگان روده تحریک پذیر روده است . در اینجا زخمی در کار نیست ، تنها مشکلات حرکتی در روده ها وجود دارد . یکی از علایمی که از این عارضه خبر می دهد ، شکم درد همراه با اسهال یا یبوست و نفخ است . درد در پی دفع مدفوع برطرف می شود و پس از مدتی مجددا بروز میکند ، این اتفاق بارها و بارها می افتد .

مسمومیت غذایی دیگر عامل آغاز کننده شکم درد است . علت دیگر درد شکم گازها هستند ، بلع هوا در خلال جویدن و یا ایجاد گاز متان در خلال فرایند هضم مواد نفاخ نظیر نخود و لوبیا منابع گاز و هوا در خلال جویدن ویا ایجاد گاز متان در خلال فرایند هضم مواد نفاخ نظیر نخود و لوبیا منابع گاز و هوا در دستگاه گوارش می باشند . این گاز ها در روده ها به دام می افتند و تا هنگامی که به نحوی دفع نشوند ایجاد ناراحتی می کنند . متاسفانه بیماری های گوارشی که می توانند به طور ناگهانی درد شدید شکم به وجود آورند نسبتا شایع می باشند ، از این گروه می توان به کولیت اولسرو ، بیماری کرون ، بیماری های کیسه صفرا ، آپاندیسیت ، دیور تیولوز و پانکراتیت اشاره کرد .

درمان شکم درد

در این بخش درباره روشهای درمان درد شکم اطلاعاتی را تقدیم می کنیم :

در صورت بروز دردی تیز و شدید در ناحیه شکم باید به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید .

علت دردهای تیز و عود کننده اغلب جدی است و باید به سرعت مورد مراقبت های پزشکی قرار گیرند . اما در مورد دردهای سبک تر و ناملایمات کوچک اقداماتی است که می توانید آنها را انجام دهید .

مقداری چای مصرف کنید .

اسیدتانیک موجود در چای در دفع باکتری هایی که ایجاد درد شکم می کنند ، کارایی دارد ، به ویژه در مورد آنهایی که ایجاد اسهال می کنند . طی یک تا دو ساعت احساس بهتری پیدا می کنید .

مقداری آنتی اسید مصرف کنید .

تقریبا تمامی آنتی اسیدهای موجود دارای ترکیباتی هستند که در خنثی کردن اسید معده به کار می ایند .

درمان زخم دستگاه گوارش از علل شکم درد

گرچه پزشکان به روشنی علت زخمهای دستگاه گوارش را نمی دانند ، اما روش های مناسبی برای رهایی یافته اند .

برای درمان شکم درد از داروی مناسب استفاده کنید .

گونه های مختلفی از داروهای ضد گیرنده های 2 هیستامین موجود می باشند . این دارو ها تولید اسید در معده را مهار می کنند . تحقیقات نشان داده است که مصرف 6 تا 8 هفته ای این داروها بین 95 تا 98 درصد اثر بخش بوده اند . فاموتیدین ؛ رانیتیدین و سامیتیدین از این دست داروها می باشد .

برای درمان شکم درد مصرف آنتی بیوتیک را فراموش نکنید .

اگر به طور دائمی شکم درد و اسهال دارید ، ممکن است نیازمند مصرف آنتی بیوتیک باشید تا باکتری های مقاوم را دفع کند .

برای درمان شکم درد مقداری شیر مصرف کنید .

شیر اثری شبیه آنتی اسید در خنثی کردن اسید معده دارد . در خلال روز با مصرف مقداری شیر درد تسکین می یابد . توجه داشته باشید در برخی از افراد مصرف شیر درد را حتی بدتر نیز میکند .

برای درمان شکم درد به غذاهای خود دقت کنید .

از دیرباز پزشکان دریافته اند که مصرف غذاهای تند و اسیدی نظیر ترشی ها موجب ایجاد زخم می شوند ، اما در صورت وجود زخم می توانند وضعیت را وخیم تر کنند . دکتر رودرمان می گوید : بافت زخمی نسبت به بافت طبیعی حساس تر است و لذا غذاهای ادویه دار و اسیدی می توانند وضعیت را وخیم تر کنند . به گزارش آسان طب لازم نیست خود را محدود به مصرف غذاهای ملایم کنید ، تنها کافی است از مصرف غذاهایی که سوزش و درد را شدید می کنند بپرهیزید .

برای درمان شکم درد مصرف قهوه را کم کنید .

شواهدی در دست نیست که ثابت کند قهوه در ایجاد زخم تاثیر دارد اما می تواند مشکلات را وخیم تر کند . لذا همیشه به بیماران توصیه می شود بیش از دو تا سه فنجان قهوه در طی روز ننوشند .

برای درمان شکم درد از مصرف زیاد اسپرین بپرهیزید .

تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد آسپیرین ، لایه محافظ معده را از بین می برد و بدین ترتیب موجب بروز خونریزی می شود . اگر تنها از آسپرین برای چند روز استفاده می کنید مشکلی رخ می دهد. اما مصرف روزانه این داروها به مدت بیش از 3 ماه می تواند ایجاد اشکال کند . لذا در این زمینه از پزشک خود راهنمایی بخواهید .

برای درمان شکم درد سیگار کشیدن را از یاد ببرید .

نیکوتین به لایه محافظ مخاط معده اسیب می رساند و موجب وخیم تر شدن وضعیت زخم می شود .

درمان شکم درد
شکم درد

.

برخورد با روده تحریک پذیر برای درمان شکم درد

متاسفانه هنوز نشانگان روده تحریک پذیر در پرده ای از ابهام است . اما خوشبختانه هنگامی که این عارضه در شما تشخیص داده می شود ، بدین معنی است که بیماری های جدی تر رد شده اند . برای غلبه بر مشکل این دستورات را به کار ببندید.

نگران نباشید .

در خلال این مدت سعی کنید به خود هراس راه ندهید .

فیبر غذایی مصرف کنید .

مصرف فیبرهای غذایی ، از قبیل سبزیجات و سبوس غلات ، نه تنها در دفع یبوست موثر است ، بلکه در آرام کردن روده تحریک پذیر نیز مفید می باشد . این فیبرها به طور جداگانه نیز قابل تهیه می باشند .

مصرف چربی را کاهش دهید .

ارتباطی بین بیماری روده تحریک پذیر و مصرف چربی و نیز غذاهای تند و ادویه دار وجود دارد ، لذا سعی کنید کمتر از این مواد استفاده کنید .

از روش حذفی استفاده کنید .

برخی از متخصصین معتقدند نشانگان روده ی تحریک پذیر در پی حساسیت غذایی رخ می دهد . غذاهایی که بیشتر از همه ایجاد حساسیت می کنند شامل شیر ، تخم مرغ مرغ ، گندم ، ذرت ، سویا ، بادام زمینی و برخی دیگر از غذاهاست . لذا برای تعیین حساسیت به این موارد ، هر از مدتی یک گروه از این مواد را از برنامه غذایی خود حذف کرده نتیجه را بررسی کنید ، اگر علایم در پی این حذف برطرف شدند ، عامل بروز مشکل شناسایی شده است و می توانید آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید .

در مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید .

اگر از درد های دائمی رنج می برید یا پزشک خود در مورد مصرف داروهای ضد اسپاسم مشورت کنید . این دارو ها موجب شل شدن عضلات روده می شوند و اسپاسم را برطرف می کنند.

درمان شکم درد با داروهای گیاهی
درمان شکم درد با داروهای گیاهی

درمان شکم درد با داروهای گیاهی

برای درمان شکم درد میتوانید از ابجوش استفاده کنید. یک لیوان اب جوش ساده بخورید.

همچنین میتوانید دمنوش نعناع یا عق نعناع بخورید. البته مصرف زیاد ان هم خطرناک است.

برای درمان شکم درد خاک شیر ، اویشن و زنجبیل را فراموش نکنید. پای دارچین هم مناسب است.

گاهی شکم درد شما یا معده درد شما در اثر پرخوری است که باید چیزی نخورید تا غذایتان هضم شود.

یاداوری میکنیم اگه شکم درد تان شدید بود حتما به پزشک مراجعه کنید تا دلیلش را مشخص کند و راه درمانی برای ان به شما پیشنهاد دهد.

شکم درد

شکم درد ممکن است به دلایل مختلف باشد. شاید معده یا روده ما عفونت گرفته است. شاید بقول مادربزرگ ها سرماخورده است.

یک علت شکم درد هم سردی خوردن است. مثل خیار و کاهو و بادمجان و …

همچنین یک علت شکم درد رودل یا خوردن غذای سنگین است.

در هر حالت اگر شکم دردتان طولانی شد لطفا سریعا به پزشک مراجعه کنید تا دلیلش مشخص شود.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا