داشتن پوست روشن را به روش هندی

داشتن پوست روشن ارزوی خیلی از افراد مخصوصا خانم هاست. برای داشتن پوست روشن روشهای مختلفی وجود دارد. اما ما در این بخش از مجله پزشکی آسان طب قصد داریم به روش هندی برای داشتن پوست روشن بپردازیم. مثلا هندی ها برای پاک کردن پوست خود از مخلوط ماش، نخود بنگالی و تخم شنبلیله به صورت پودر شده استفاده می کنند. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

داشتن پوست روشن را به روش هندی

دستوراتی برای داشتن پوست روشن

الهه پروتی در اساطیر هندی تنها کسی نبوده که به بدنش روغن های خوشبو و دارویی می مالیده و پوست خود را با عصاره های گیاهی و خمیر چوب صندل شستشو می داده است، بلکه تا امروز نیز زنان هندی در مراقبت از پوست توجه خاصی نشان می دهند. بسیاری از زنان به طور معمول در هنگام حمام، به صورت و دست و پایاشان خمیر زرد چوبه می مالند. بسیاری از آنها  برای داشتن پوست روشن به جای صابون از ماده ضد عفونی کننده معمول دیگری که مخلوط آرد نخود در خامه شیر یا نشاسته برنج است، استفاده می کنند و به جای صابون، خمیر نخود به تمام بندشان می مالند و با آب می شویند.

نکاتی برای داشتن پوست روشن

مخلوطی( راههای داشتن پوست روشن ) از ماش، نخود بنگالی و تخم شنبلیله، پودر مخصوص پاک کردن پوست است. مقدار مساوی ماش و نخود بنگالی با یک مشت تخم شنبلیله مخلوط شده، به صورت گرد نگهداری می شود. هنگام استفاده پودر را با آب خالص یا آب نشاسته – آبی که از روی برنج پخته برداشته شده – مخلوط می کنند. اگر کسی به بوی این ماده حساس باشد، می تواند هنگام مخلوط کردن گرد با آب، خمیر چوب صندل یا کمی گلاب به آن اضافه کند.

یکی از بیمارانم دخترش را برای معالجه پیش من آورد.( راههای داشتن پوست روشن ) با مشاهده صورت مادر و دختر و مقایسه آنها گفتم :«دخترتان به شما نرفته است چون پوستش خیلی تیره است». او علت روشن بودن پوستش را توضیح داد و تعریف کرد که برای نگهداری از پوستش متحمل دشواری های زیادی شده است. وقتی در مورد روش هایی که برای مراقبت از پوست به کار می گیرد جویا شدم، کارهای زیادی را فهرست کرد، از جمله این که: سالها حداقل هفته ای دو سه بار آب ترب سفید و هویج می نوشیده و در مواقعی که هویج و ترب سفید در دسترس نبودند، روزی یک لیوان آب لیمو با یک قاشق چای خوری عسل و شش لیوان آب می خورده است. پوستش را هم با ماست ماساژ می داده و هیچ وقت به صورتش صابون نزده است، فقط از خمیری متشکل از زردچوبه و نخود بنگالی استفاده کرده است. به ندرت لوازم آرایشی به کار برده و هیچ گاه به متخصص زیبایی مراجعه نکرده است.

زردچوبه برای درمان التهاب پوست بسیار موثر است ” شما “ میتوانید مقاله ای در این رابطه را در اینجا ( درمان التهاب پوست ) مطالعه کنید.

برنامه مراقبت های پوستی این مادر بسیار دقیق است. آب ترب سفید و هویج علاوه بر مقدار زیاد ویتامین آ، اثر مدر نیز دارند و باعث دفع سموم از بدن می شود. ماست نیز ماده ایده آلی برای ماساژ دادن پوست صورت است، چرا که هم پوست چرب و هم پوست خشک را متعادل می کند.

اطلاعات دیگر درباره روشهای داشتن پوست روشن

در شیر اسید لاکتیک وجود دارد که اسیدی ضعیف است و ممکن است اثر ضدعفونی کننده داشته باشد.

ماست پوست را نرم هم می کند. ویتامین ث موجود در یک لیوان داشته باشد. ماست پوست را نرم هم می کند. ویتامین ث موجود در یک لیونا آب لیمو نیاز روزانه را مرتفع می کند. این ویتامین رنگ پوست را روشن تر می کند و مقاومت در برابر عفونت را افزایش می دهد.

برای از بین بردن چربی پوست ( راههای داشتن پوست روشن ) و روشن شدن رنگ آن یک عدد لیمو ترش را به دو نیمه تقسیم کنید. یک نیمه اش را با ملایمت روی صورت بمالید و نیمه دیگر را در یک فنجان آب فشار دهید و با مقداری نمک سنگ بنوشید. شش تا هشت هفته انجام این کار پوستتان را به طور قابل ملاحظه ای تغییر می دهد.

برای جوش های چرکی که مکرراً روی صورت ظاهر می شوند، می توانید مقدار مساوی آب لیموترش و شیره نارگیل را مخلوط کنید و چند قطره گلاب یا عصاره گل یاس به آن اضافه کنید. این محلول را هر شب قبل از خواب به صورتتان بمالید و پس از مدتی صورتتان را بشویید.

 ” شمادر صورتی که به اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از گلاب جهت زیبایی صورت نیاز دارید به اینجا ( زیبایی صورت ) مراجعه کنید.

اگر تعداد جوش های چرکی زیاد( راههای داشتن پوست روشن ) است، به محلول فوق خمیری متشکل از برگ سنجد تلخ و ساقه زرد چوبه اضافه کنید. صورت را باید با آبی که همراه برگ سنجد تلخ گرم شده باشد بشویید.

جوش های سر سیاه روی صورت از عوارض ناراحت کننده ای هستند که در برابر درمان ها مقاومند. برای از بین بردن آنها می توانید خمیر نرمی از ساقه زرد چوبه و دانه های خردل تهیه کنید و روی جوش های سر سیاه بمالید و بگذارید تمام شب روی صورتتان بماند. صبح صورتتان را با آب و آرد نخود بشویید. جوش های سر سیاه نرم می شوند و می افتند. این روش درمانی اساس علمی هم دارد.

روش های درمانی طبیعی دیگری برای جوشهای سر سیاه نیز در اینجا ( درمان جوش سر سیاه ) وجود دارد. “شما” میتوانید از این روش ها نیز استفاده کنید.

زرد چوبه ضدعفونی کننده است و عفونت را کاهش می دهد. خردل ماده محرکی است که جوش های سر سیاه را نرم می کند و سبب تسهیل جریان خون می شود. نخود نیز بدون تحریک زیاد پوست، صورت را پاکیزه و خشک می کند.

در دوران مدرسه، یکی از همشاگردی هایم عادت داشت روی جوش هایش آب دهان بمالد. او انگشت نشانه ای را به بزاق دهان آغشته می کرد و روی جوش های چرکی می مالید و به سایر همکلاسیها هم توصیه می کرد. من همیشه او را به خاطر این عادت زشت و نفرت انگیزش ملامت می کردم.

بعدها متوجه شدم که این کار یکی از روش های سنتی درمان جوش های چرکی است. آب دهان داروی معجزه گری برای جوش های چرکی صورت است. بزاق دهان حاوی آنزیم پتیلین است که با تجزیه کربوهیدرات ها جوش های چرکی را نرم می کند. بزاق دهان با خاصیت ضد باکتریایی خود در کنترل عفونت نیز موثر است. این روش درمانی نوعی خود ایمن سازی است.

مقدار کم چرکی که از جوش ها خارج می شود، دوباره به مقدار کم وارد بدن می شود و از طریق خون، دستگاه ایمنی را برای تولید پادتن تحریک می کند. وقتی بزاق را پی در پی روی جوش بمالیم، نه تنها بزاق روی ضایعه تاثیر می کند، بلکه عامل عفونی هم به وسیله انگشت وارد دهان می شود و با ساخته شدن پادتن در بدن بهبودی سریع رخ می دهد.

قرار دادن مشک روی صورت، سبب درمان جوش چرکی می شود. در مورد گل مژه هم مصرف مشک بسیار موثر است.

روش دیگر پیشگیری از بروز مکرر جوش های چرکی صورت این است که لایه خارجی یک پیاز آب دار را بکنید و پیاز را چند ساعت در آب نمک قرار دهید. سپس آن را خرد یا رنده کنید و آبش را به ملایمت روی صورتتان بمالید و پیاز رنده شده یا خرد شده را روی جوش های چرکی بگذارید. ظرف چند هفته پوست صورتتان صاف و نرم می شود. اگر بتوانید صورتتان را مرتب با جوشانده برگ سنجد تلخ بشویید، اثر درمان بیشتر خواهد شد.

کسانی که وقت و حوصله کافی دارند، می توانند از بعضی ماسک های خانگی استفاده کنند، از جمله این که مقدار مساوی زیره سیاه و سفید را با هم مخلوط کنید و با افزودن شیر یا ماست به آن خمیر سفتی به دست آورید. خمیر را به همه صورتتان بمالید و منتظر بمانید تا ماسک خشک شود و حالا صورتتان را با آب گرم بشویید.به گزارش آسان طب،روش دیگر این است که مقدار مساوی آرد نخود و گرد زردچوبه را الک کنید و با آب نشاسته مخلوط کنید و به آن خیار خرد شده اضافه کنید. این خمیر نسبتاً سفت را روی صورتتان بمالید و بگذارید نیم ساعت بماند.

سپس صورتتان را بشویید. ( راههای داشتن پوست روشن ) در عرض چند هفته متوجه نتیجه این درمان خواهید شد.

برای پوست های بسیار چرب، مخلوط آرد نخود با عسل و آب لیمو ترش مفید است. این مخلوط را به صورتتان بمالید و پس از نیم ساعت صورتتان را بشویید. داروی خانگی بسیار مقوی دیگر برای پوست های کدر و بی فروغ، ماساژ ملایم پوست با عصاره برگ گل خطمی قرمز است که پس از آن پوست را باید برای رفع حالت چسبندگی با آب شستشو داد. توصیه آخر این که اگر می خواهید پوستی روشن و درخشان داشته باشید، در رژیم غذایی مقدار زیادی میوه و سبزی بگنجانید و در عوض از مواد چرب و ادویه پرهیز کنید.

( راههای داشتن پوست روشن )

در این بخش از اسان طب اطلاعاتی را برای داشتن پوست روشن تقدیمتان کردیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را برده باشید.

اگر میخواهید دارای پوست روشن باشید باید مراقب پوست خود باشید و مدام از ماسک های گیاهی استفاده کنید. همچنین در معرض تابش مستقیم افتاب قرار نگیرید.

منبع : AsanTeb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا