رویکردهای روان درمانی زنان چیست ؟

متخصصان روان درمانی ، کار خود را بر اساس انواع مختلفی از نظریه های روان درمانی انجام می دهند . نظریه ی انتخابی درمانگران ، طرز فکر آنها درباره ی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد . سه رویکرد نظری  در روان درمانی زنان شامل رویکرد روان کاوی ، رویکرد روان پویایی و رویکرد شناختی – رفتاری وجود دارد. در زیر توضیحاتی درمورد این رویکردها بیان نموده ایم .

 رویکرد روان کاوی در روان درمانی زنان
رویکرد روان کاوی در روان درمانی زنان

رویکرد روان کاوی در روان درمانی زنان

درمان روان کاوی به تعداد زیادی از رویکردهای روان کاوی تکیه می کند که همه از نظریه های روان کاوی فروید نشات گرفته شده است . مثل خود فروید ، درمانگران روان کاو روی مسائل کودکی و تعارض های ناخودآگاه تکیه می کنند . اما روان کاوان امروزی بیشتر از خود فروید تبادلات اجتماعی را در نظر می گیرند .

بخش عمده روان کاوی یا روان تحلیلی روی ارتباطات دوران کودکی و نیروهای ناخودآگاه تمرکز می کند ، عواملی که فرض می شود می توانند به درمانگران کمک کنند تا مشکلات روانی را موردبررسی قرار دهند . تمرکز روی دوران کودکی و ضمیر ناخودآگاه ، در نفس خود ، علیه زنان نیست .

رویکرد شناختی – رفتاری در روان درمانی زنان

روان درمانی شناختی –رفتاری عقیده دارد که مشکلات روانی در اثر تفکر غلط (عوامل شناختی ) و یادگیری غلط ( عوامل رفتاری) به وجود می اید . این رویکرد ، درمانجویان را تشویق می کند تا در طول هفته اینده ، حداقل پنج تعامل اجتماعی جدید را برای اولین بار امتحان کند . رویکرد شناختی – رفتاری از درمانجویان می خواهد تا هر گونه الگوی فکری غیر منطقی خود را زیر سوال ببرند . مثلا فرض کنید که زنی به این علت افسرده است که احساس می کند مهارتهای اجتماعی ندارد . درمانگر به او کمک می کند تا نگرشهای دیگری را پیش بگیرد .

از درمان شناختی – رفتاری برای درمان اختلالات غذایی نیز استفاده می شود . داروهای آنتی دپرسانت یا ضد افسردگی ، دارو درمانی استاندارد برای آنورکسی است ، اما مطالعات دقیق نشان داده است که CBT موثر تر از آن است . مثلا درمانگری که رویکرد شناختی – رفتاری دارد ، می تواند به درمانجو کمک کند تا برای کاهش تغذیه بدون کنترل Compulsive ، استراتژیهای رفتاری پیش بگیرد . همچنین او می تواند به درمانجو کمک کند تا جملات منفی را به گونه ای دیگر کلمه بندی کند . مثلا ، به جای این که بگوید : رانهایم حال به هم زن هستند می تواند بار منفی آن را کم کند و جمله ای خنثی بسازد . مثل رانهایم سنگین ترین عضو بدنم هستند .

رویکردهای روان درمانی در زنان
رویکردهای روان درمانی زنان

دارو درمانی

می توان بیماری های روانی را با دارو تحت درمان قرار داد . زنان بیشتر از مردان از داروهای آرام بخش ، مسکنها ، و آنتی دپرسانتها (داروهای ضد افسردگی) استفاده می کنند . اما این که زنان بیشتر از مردان به اختلالات روانی نیازمند دارو مبتلا می شوند ، بسیار کم است . متاسفانه هنوز تحقیقات کافی و معتبری در این مورد انجام نشده است : ایا پزشکان بیش از حد و بیش از مردان ، برای زنان دارو تجویز می کند ؟

رویکردهای روان درمانی زنان را در این قسمت از مجله پزشکی آسان طب مطالعه کردید. امیدواریم از این مطالب کسب اطلاعات کافی را کرده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35