آموزش کاشت ریحان در منزل به صورت تصویری

ریحان یکی از سبزیجات یکساله است که به عنوان گیاهی دارویی، ادویه ای هم شناخته می شود.  اسانس گیاه ریحان خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد . همچنین از اسانس ریحان در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. گیاه ریحان از گیاهانی است که در خانه هم به سادگی رشد می کند تا به صورت تازه مصرف شود.
.

آموزش کاشت ریحان در منزل

.
1 – در اولین مرحله برای کاشت ریحان نوع ریحانی که می خواهید بکارید را انتخاب کنید. هر گونه از ریحان، عطر و طعم و بوی خاصی دارد. در زیر چند گونه ریحان نام برده شده است:
ریحان سبز-زرد یا دارچینی که بوی شبیه ادویه شیرین دارد و دارای گل های زیبا و معطر می باشد.
ریحان لیمویی که بویی شبیه مرکبات دارد.
ریحان بنفش که عطر و طعم بسیار خوبی دارد و گاهی اوقات برای دکوراسیون در خانه ، از این نوع ریحان استفاده می شود.
ریحان چندساله که هر سال بدون کاشت مجدد، رشد می کند. در حالی که گونه های دیگر یک ساله هستند.
ریحان یونانی که رشد مشکل تری دارد ولی بوته آن قوی تر هستند و ماندگاری خوبی دارد.
.
2 –اگر در مکان سرد سیری هستید 4 تا 6 هفته قبل از آخرین سرما، ریحان را در یک جای گرم نشاء کنید . سپس آن ها را به زمین منتقل کنید . چون باید بدانید که ریحان برای رشد به آب و هوای گرم نیاز دارد، البته این کار برای کاشت ریحان در سطوح کوچک انجام میشود. ( آموزش کاشت ریحان )
به گزارش آسان طب اگر در مکانی گرم زندگی می کنید می توانید دانه ها را مستقیما در زمین بکارید . یعنی بعد از آخرین سرمای منطقه دانه ها را در زمین بکارید.

پیشنهاد ما : آموزش قلمه زدن گل یاس در منزل

.
3 – درباره خاک ریحان باید بگوییم که خاکی که ریحان در آن کاشته می شود باید حاصلخیز باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. به گزارش آسان طب بذر ریحان را باید در عمق 0/5 تا 1 سانتی متری کاشت و فاصله بوته ها باید 15 سانتی متر باشد.
زمانی که ریحان جوانه زد، نباید بگذارید خاک خشک شود . باید هر روز آبیاری انجام دهید. اگر ریحان را در گلدان می کارید بعد از این که جوانه زد و چند سانتی متر بلند شد به صورتی که برگ حقیقی در آن شکل گرفت، آن را به گلدان بزرگتر انتقال دهید.( آموزش کاشت ریحان )
خاک را مرطوب نگه دارید ولی به گونه ای که خیس نشود. هر روز صبح به ریحان ها آب بدهید.
.
آموزش کاشت ریحان در منزل
آموزش کاشت ریحان در منزل
 .
4 – در این مرحله باید گلی که در نوک ریحان رشد می کند را قطع کنید. هنگامی که گل را قطع می کنید، دو برگ پایینی گل را هم قطع کنید. اگر گل قطع نشود در طعم ریحان تغییر ایجاد می کند و همچنین گیاه دراز و باریک می شود.( آموزش کاشت ریحان در منزل  )
.
آموزش کاشت ریحان در منزل
آموزش کاشت ریحان در منزل
 .
5 –طبق بررسی های بدست امده در ریحان آفت خاصی مشاهده نشده، تنها یک نوع سوسک است که با سوزاندن علف های هرز و یا گیاهان آلوده تا حد زیادی می توان آن را کنترل کرد. مواظب باشید زمین کشت عاری از علف های هرز باشد. اگر گیاهان کپک داشتند، نشانه ی این است که نور کافی به آن ها نرسیده.( آموزش کاشت ریحان در منزل )
.
برداشت ریحان
گیاه ریحان را معمولا در اوایل تابستان برداشت می کنند و در اواخر تابستان و اواسط پاییز مجددا می توان ریحان را برداشت کرد. ریحان باید با فاصله چند سانتی متری (5 تا 7 سانتی متر) از سطح زمین چیده شود. برگ های بالایی ریحان را بچینید و برگ های پایینی را قطع نکنید، چون این کار باعث پرپشت شدن برگ های ریحان می شود.
.
آموزش کاشت ریحان در منزل
آموزش کاشت ریحان در منزل
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا