محاسبه درصد چربی بدن و BMI

چاقی از نظر شما چیست ؟ دکتر محمدرضا وفا درباره چاقی بیان می کند که  چاقی و اضافه‌ وزن فقط براساس قد و وزن مشخص نمی گردد، بلکه امروزه ترکیب بدن را برای تعریف چاقی در نظر می‌گیرند. به گزارش آسان طب جدیدا تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن می باشد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره نحوه محاسبه درصد چربی بدن و چاقی اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم.

محاسبه درصد چربی بدن و BMI
محاسبه درصد چربی بدن و BMI

درصد چربی بدن چیست ؟ چاقی چیست ؟

برای اینکه بفهمیم شخصی چاق است یا نه نباید از روی ظاهرش قضاوت کرد. بلکه باید درصد چربی بدن او را اندازه بگیریم. ممکن است دو نفر هر دو 52 کیلوگرم وزن و 160 قد داشته باشند. اما یکی بدنش چربی باشد و  دیگری عضله . ما به مورد اول چاق می گوییم.

به گزارش آسان طب ورزشکاران بدنشان کم کم تبدیل به عضله می شود . وقتی ورزش میکنیم درصد بافت ماهیچه‌ های بدنمان بالا می رود و لازم نیست همه به یک اندازه وزن کم بکنیم. چون بافت ماهیچه‌ای نباید کم شود.

محاسبه درصد چربی بدن و BMI
محاسبه درصد چربی بدن و BMI

 شاخص توده بدن چیست ؟ ( BMI چیست ؟)

طبق بررسی های بدست آمده مقدار BMI یا شاخص توده بدن عبارتند از :

مقدار BMI یا شاخص توده بدن : تقسیم مقدار وزن (به کیلوگرم) به مجذور قد (به متر) 

اگر این مقدار بین ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ باشد، وزن در محدوده مناسب می باشد. اما اگر BMI بین ۲۵ تا ۳۰ باشد، فرد اضافه‌ وزن دارد و اگر BMI  بیشتر از ۳۰ باشد، فرد مورد نظر چاق است .

محاسبه درصد چربی بدن و BMI
محاسبه درصد چربی بدن و BMI
محاسبه درصد چربی بدن و BMI
محاسبه درصد چربی بدن و BMI

بیشتر بدانید : درمان چاقی با طب سوزنی

اندازه‌گیری دور کمر

درباره اندازه دور کمر باید بگوییم که اگر اندازه دور کمر در مردان بیشتر از 100 سانتی‌متر و در زنان بیش از 87/5 سانتی‌متر باشد، نشان دهنده افزایش خطر است. مخصوصا اگر bmi یا شاخص توده بدنشان بین ۲۵ تا ۳۴ باشد.

به گزارش آسان طب ، چاقی و اضافه‌وزن فقط براساس قد و وزن تعریف نمی‌شود، بلکه امروزه کل ترکیب بدن را در نظر می‌گیرند. تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن است.

نسبت دور کمر به دور باسن

همچنین به گزارش آسان طب اگر نسبت دور کمر به باسن در زنان بیش از 0.8 و در مردان بیش از 1 باشد، نشانه چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی می باشد و باید سریعا به فکر کاهش وزن باشید.

محاسبه درصد چربی بدن و BMI
محاسبه درصد چربی بدن و BMI

معادله دورنبرگ و محاسبه درصد چربی بدن

۵/۴ – (G × ۸/۱۰) – (سن به سال × ۰/۲۳) + (BMI × ۲/۱)= درصد چربی بدن

در معادله دورنبرگ مقدار G برای خانم‌ها صفر و برای آقایان ۱ می باشد. همچنین باید بدانید مقدار درصد چربی نرمال در آقایان بین ۲۰ تا ۲۵ و در خانم‌ها بین ۲۵ تا ۳۲ درصد می باشد و مقدار بیشتر از ان به معنی چاقی است که باید سریع جلوی اضافه وزن را گرفت و به کاهش وزن پرداخت.

این مقاله از سایت آسان طب asanteb.com  کپی شده است.

‫2.3/5 ‏‫(4 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا