انواع رنگ پوست در نژاد های مختلف

انواع رنگ پوست انسان ها به دسته های مختلف تقسیم می شود. به عنوان مثال یکی از انواع پوست سیاه است که بیشتر در قاره آفریقا دیده می شود. یکی دیگر از انواع پوست ، پوست خیلی سفید است که در کشورهایی مثل آلمان بسیار یافت می شود. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره انواع رنگ پوست اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

انواع رنگ پوست
انواع رنگ پوست

انواع رنگ پوست

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ما زرد پوستیم و آفریقایی ها سیاه پوست؟ یا اینکه چرا وقتی که در معرض آفتاب قرار می گیریم رنگ پوست مان تیره می شود؟

پوست مردم سرتاسر جهان به رنگ های مختلفی می باشد. برای مثال مردم اروپای شمالی سفید پوست و آفریقای غربی سیاه پوست هستند و مردم جنوب شرقی آسیا زرد پوست می باشند.

 در حقیقت، طبقه بندی رنگ پوست افراد کار بسیار مشکلی است. هر رنگ پوستی از سایه های مختلفی برخوردار می باشد.

به طور کلی رنگ پوست انسان به سه رنگدانه یا پیکمان که در بدن وجود دارد بستگی دارد. اولین رنگدانه ملانین نامیده می شود که قهوه ای رنگ است و اگر در جایی تجمع کند مشکلی به نظر می رسد.

 دومین رنگدانه کاروتن نامیده می شود که زرد رنگ است و سومین رنگدانه هم هموگلبین است که رنگدانه ی قرمز خون است که رنگ پوست در حضور این نوع رنگدانه شیره ای رنگ خواهد بود. مخلوط این سه رنگدانه به مقدار مختلف رنگ های مختلفی را در پوست تولید می کند. شخصی که ملانین بیشتری در بدنش باشد، پوست بدنش تیره تر می شود، در حالیکه شخصی که کاروتن بیشتری داشته باشد رنگ پوستش زرد خواهد شد.

هنگامی که بافت های بدن در معرض تابش اشعه ی ماورای بنفش نور خورشید قرار گیرند، ملانین بیشتری تولید می کند. به همین دلیل است که رنگ پوست مردمی که در نواحی گرمسیری زندگی می کنند بسیار تیره می باشد. اگر چند روز به طور پیوسته در زیر تابش آفتاب کار کنیم پوست ما تیره می شود.

 به گزارش آسان طب مردمی که در نواحی سردتر زندگی می کنند رنگ پوست شان روشن تر می باشد چرا که پوستشان از مقدار کمتری ملانین تشکیل شده است. کمبود ایین رنگدانه ها در بدن نیز موجب تولید خال های سفید می شود که لکودرما نامیده می شود. هر کسی ممکن است دچار این بیماری شود.

طبقه بندی انواع رنگ پوست

پوست سفید: پوست سفید یکی از انواع رنگ پوست و پوستی است بدون ماده رنگی. این نوع پوست بسیار سفید و شیری رنگ است و رگهای زیر آن قابل رویت هستند. موها سفید و بیرنگ هستند و عنبیه چشم معمولا صورتی یا آبی و حدقه چشم قرمز پررنگ است که البته این نوع پوست بسیار نادر است.

پوست روشن: پوستی است که کمی صورتی به نظر میرسد. اشخاص صاحب این رنگ پوست معمولا بلند قد با موهای بلند هستند و بیشتر در کشورهای شمال غربی اروپا زندگی میکنند.

پوست طلایی: این رنگ پوست ها اگر روشن باشند زرد و اگر کمی تیره باشند، ته رنگ طلایی دارند. دارنده این رنگ پوست ها را معمولا زردپوست میخوانیم که این امر همیشه درست نیست. بیشتر مردم پوست زرد با ته رنگ طلایی دارند.

پوست خرمایی (گندمی): پوست گندمی یکی دیگر از انواع رنگ پوست است. گاهی افرادی را میبینیم که میتوانیم بگوییم رنگ پوست شان خرمایی است. این پوست میتواند قهوه ای روشن یا تیره باشد با ته رنگ زرد یا قرمز.

پوست آبنوسی: آبنوس نام چوبی است که تقریبا سیاه استولی نه خیلی سیاه. انواع پوستهای بسیار تیره مثلا زیتونی تیره، زرد و قهوه ای را در این رده قرار میدهیم.

پوست زیتونی: این رنگ پوست را بیشتر شبیه رنگ زیتون میدانند و معمولا رنگی است زرد مایل به سبز با ترکیبی از قهوه ای و افرادی با رنگ پوست معمولا موهای تیره دارند. با توجه به رنگ پوستهای مختلف باید کمی هم ترکیب رنگ را بدانیم تا انتخاب رنگ مواد آرایش برایمان ساده تر باشد.

رنگ پوست ایرانیان

ایرانیان در دوران باستان و اسلامی به علت شرایط نامناسب زندگی و همچنین پرداختن به کشاورزی در زیر نور خورشید بدن میزان رنگدانه های پوست و مو و چشم انها برای جاوگیری از صدمات اشعه های مضر ثابت ماند اما امروزه سه عامل تغذیه-بهداشت و درمان -پرهیز از تماس با نور افتاب به مدت طولانی بدن میزان ملانین پوست را نسل به نسل کاهش داد و امروزه ما شاهد چشمان رنگی و موهای طلایی و رنگ پوست روشن در کودکان ایرانی هستیم که روز به روز بر امار آنها افزوده میشود.

گرد آورنده : https://mag.asanteb.com

‫4.8/5 ‫(33 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫17 دیدگاه ها

 1. سلام ولی من فکر میکنم ما بسیار زرد پوست کم داریم من که خودم اهل ایذه هستم و زیادی سفیدم در حدی ک از اروپاییا هم بیشتر رنگ موهایم هم قرمز و رنگ چشمانم طوسی است ولی دوست داشتم تیره بودم

 2. اگر کودکان ایرانی بعضا با چشمان و موهای روشن متولد میشند به دلیل ژن های آریایی ناخالص (از نژاد ژرمن ها) است که در طول تاریخ و تهاجم نژاد های دیگر به ایران این ژن از بین رفته و یا خیلی کم شده. حالا بخش هایی از حالات این ژن ها گاه به گاه خودش رو در کودکان ایرانی نشون میده و اتفاقا اشکال نیست و ربطی به تغذیه و آب و هوا نداره

  1. شما از اون مردهای قدرت طلب و کمبود دارید, هیچ قانون نوشته و ننوشته ای این رو نمیگه, شرقیا رو ببین, یا آلمانا و روسا, خیری هم در بین خانما محبوبند, اتفاقا خیلی هم از پوست و سلامتیشان مراقبت میکنند, برعکس افرادی که تو عطش قدرت و کمبود اعتماد بنفس می سوزند,

 3. نمی دونم اما حس میکنم مطلب چرتی چون که می گید ما زرد پوستیم و فقط اروپایی ها سفیدن ، در حالی که من با رنگ پوست خودم این رو نقض می کنم . من در استان مرکزی بدنیا آمدم و تمام خانواده ام در حد اروپایی ها سفیدن حتی یه زمانی وقتی آلمان رفتیم هیچ فرقی با اونا نداشتیم و در حد اونا سفید بودیم . حالا این مثال خودم بود اما من تو ایران خیلیا رو شبیه خودم دیدم .

 4. سلام ببخشید شما با این سخنانتان وجه شخصیت وی را مشخص می کنید و تمام سخنان شما از نظر جهت گیری می باشد خانم محترم شما اگر علاقه داشته باشید می توانید کتاب هایی که منابع معتبر هستند را مطالعه کنید و با منبع سخن بگید بطور مثال کتاب های تاریخ سفرنامه و تاریخ های تحلیلی که متوجه
  این موضوع باشید که ما نژاد از نژاد های مختلفی تشکیل شدیم
  که اصیل ترین نژاد که دست نخورده می باشد نژاد بختیاری است بختیاری هایی که هم از طرف مادر و هم از طرف پدر بختیاری بوده اند با تشکر به فکر این باشیم که کمتر مغالطه کنیم.

 5. ما بر اساس تابش افتاب بر افراد به مرور زمان که در ژنتیک انها اثر گذاشته 5 نوع رنگ پوست داریم و سه نژاد که شامل نژاد قفقازی یا همان اسیای غربی که بعدها به اروپا و شمال افریقا هم رفتند که ما هم از هماننیم از شرق تا هند واز غرب تا پرتغال و مراکش پراکنده شده نزاد دوم اسیای شرقی یا مغولی و نژاد بعدی افریقایی و مردم بومی امریکا هم که به سرخپوست معروفند دورگه ی قفقازی ومغولی هستند رنگ پوست ها هم شامل سرخ وسفید کرمی گندمی برنزه قهوه ای روشن وقهوهای تیره

 6. ما چیزی به نام نژاد کرد و بلوچ و ترک و فارس نداریم اینها زبان هستند و میشه در طول چند ماه یاد گرفت .خودم 5 تا زبان بلدم و همه انها رو هم بدون لهجه صحبت میکنم .ما چیزی به نام نژاد یهودی و زردشتی و اریایی هم نداریم .این ها همه جعلی و با اهداف سیاسی و حکوت بر مردم ساخته شده اند .ما سه نژاد اصلی داریم :کاملا سفید(بلوند) کاملا سیاه-کاملا سرخ.ما حتی چیزی به نام نژاد مدیترانه ای یا سبزه نداریم. همه رنگ پوست های مختلف از ترکیب نژادی این سه نژاد اصلی ایجاد شده اند .برام واقعا عجیبه که کشوری که بیش از 80 درصدشون مردمشون ترکیبی از چند نژاد مختلف هستند حرف از اصالت نژادی بزنند.البته از لحاظ روانشناسی میشه دلیل اون رو توجیه کرد. دیدین همیشه ادمای دروغ گو وبیشرف و دو رو حرف از شرافت و صداقت رک بودن میزنند؟ نمیخوام به کشور خودم توهین کنم اما منظورم اینه که ادما همیشه دنبال چیزی هستن که اونو ندارن و چون اکثر ایرانی ها از ترکیب نژاد های مختلف هستن و حودشون رو بیهویت یافته و دوست دارن خودشون رو متعلق به یه نژاد بدانند در حالی که به هیچ کدام از این سه گروه اصلی تعلق ندارن .

  1. لطفا کمی مطالعه داشته باشید قدیمی ترین تمدن دنیا ایران اریایی هست و اینو کل دنیا فهمیده ولی شما نمیخواید بفهمید از نوع ادبیاتتون هم مشخصه ادمه بی سواد و پوچی هستید و از اونایی که بهشون اشاره دادید بدترید

 7. سلام وقت شما بخیر
  ممنون میشم راهنماییم کنید که تفاوت رنگ پوست اقایان بین رنگ صورت با پوست طلایی و پوست خرمایی چی هست؟ فرق بین این دو تا رو میخواهم بدانم
  و اینکه رنگ سبزه با گندمی فرق داره ایا؟
  رنگ گندمی تیره تر هستش یا رننگ سبزه؟>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا