طرز تهیه لواشک خانگی برای همه میوه‌ها؛ ویدیو

لواشک خانگی یکی از بهترین تنقلات است که هیچگونه عوارضی هم ندارد. در همه ایام سال در هر سنی که باشیم دوست داریم گاهی به عنوان میان وعده تنقلاتی بخوریم. ولی خب همینطور که میدانید تنقلات بیرون چه لواشک چه چیپس یا … همه افزودنده های غیر مجاز برای نگهداری ان دارند و در نتیجه به سلامتی ما آسیب میزنند.

خب چرا ما این تنقلات را در منزل تهیه نکنیم؟ مثلا چرا در خانه کیک نپزیم؟ در خانه چیپس درست نکنیم و در خانه لواشک نسازیم؟

شاید خیلی از شما تصور کنید تهیه لواشک کار بسیار سختی است. ولی اصلا اینطور نیست. شما میتوانید در هر فضایی حتی آپارتمان، با هر میوه نرمی مثل آلو، سیب نرم و … برای تهیه لواشک استفاده کنید. حتی برخی از ما میوه های لک شده یا لکی شده را اصلا نمیخوریم. ولی میتوانیم بخش لکی شده ان را بگیریم و با آنها مربا، لواشک، ترشی، برگه یا چیزهای دیگر تهیه کنیم.

در این بخش از آسان طب طرز تهیه لواشک خانگی را در اختیار شما قرار میدهیم. این روش برا هر نوع میوه ای صدق میکند.

طرز تهیه لواشک آلو خوشمزه

 

مواد لازم برای طرز تهیه لواشک خانگی

++میوه های هسته گیری و پوست گیری شده به میزان مورد نظر

+++(سیب برای لواشک شیرین، آلوچه و زرد آلو برای لواشک ملس و آلبالو و انار برای لواشک ترش)

++نمک

++رب انار(دلخواه)

++روغن مایع کمی

++ یک سینی به سایز دلخواه

آب پز کردن میوه ها در طرز تهیه لواشک خانگی

لواشک خانگی

در مرحله اول از طرز تهیه لواشک خانگی آمده است که باید ابتدا میوه های مورد نظر را شسته، پوست گرفته و هسته ها و قسمت خرابش را بگیرید. در اینجا ما از سیب و گوجه سبز استفاده کردیم. در مرحله بعدی میوه ها را در قابلمه باید بریزیم. آب را تا روی میوه ها اضافه می کنیم و صبر میکنیم به آرامی بپزند. حدود دو ساعت کافیست.

به گزارش آسان طب برای آلبالو، گوجه سبز و یا میوه های دانه ریز نیازی به جداسازی هسته اش نیست، در طی مراحل بعد خودش کم کم جدا می شود.

 

پخته شدن و نرم شدن کامل میوه ها در طرز تهیه لواشک خانگی

یادتان باشد زمانیکه میوه ها در حال پختن در قابلمه هستند، باید به کمک کفگیر میوه ها را له کنید تا بهتر پخته بشوند و یکدست و نرم باشند. خب در مرحله بعدی شما باید کمی نمک و اگر دوست داشتید کمی رب انار به آن اضافه کنید و باز هم حسابی میوه ها را هم بزنید و له کنید.

وقتیکه میوه هایتان در قابلمه حسابی پخته و یکدست شدند و البته آب میوه ها هم خوب غلیظ شد (نباید آب رقیق باشد) زیر گاز یا حرارت را خاموش کنید و صبر کنید تا میوه های پخته شده تان کمی خنک شود.

خب در این مرحله مل باید به کمک یک سبد دانه ریز و یک قابلمه بزرگ میوه ها را جدا سازی و یکدست بکنیم. میوه های پخته شده را داخل سبدی ریخته و کم کم  به کمک کفگیر شروع به له کردن مواد در سبد کنید.

سبد جداسازی در طرز تهیه لواشک خانگی

این کار را باید حسابی انجام دهیم تا هسته های مانده و پوست میوه ها همه در سبد مانده و مایه غلیظ ان به داخل قابلمه برود. باید سبد روی قابلمه قرار گرفته باشد. مانند شکل زیر. البته لزومی ندارد سبد عین تصویر باشد. فقط سایز سبد جوری باشد که روی قابلمه قرار گیرد و داخل آن نرود.

جداسازی و یک دست کردن میوه های پخته شده در طرز تهیه لواشک خانگی

کار له کردن میوه ها در سبد را تازمانی ادامه میدهیم که تفاله خیلی کمی باقی مانده باشد و همه مواد از سبد رد شده باشند و به داخل قابلمه رفته باشند. مایع بدست آمده پس از بهم زدن، باید به اندازه ماست زده شده غلیظ شود.

خب در این مرحله باید داخل سینی (میتوانید از سفره استفاده کنید فقط مکان مورد نظر برای ریختن مواد لواشک نباید شیب داشته باشد) را با روغن مایع حسابی چرب می کنیم (توجه: با مقدار کمی روغن نه زیاد). این مقدار روغن فقط باید به اندازه ای باشد که خاصیت جداسازی داشته باشد. همین.

له کردن و جداسازی در طرز تهیه لواشک خانگی

لواشک خانگی

به گزارش آسان طب در این مرحله مایع لواشک را حسابی هم میزنیم تا یکدست و صاف شود. سپس آن را مانند شکل زیر داخل سینی یا سفره می ریزیم. توجه کنید که ضخامت آن باید کمتر از هشت میلیمتر باشد و زیادی کلفت نشود. نسبت به غلظت ضخامت لواشک را در نظر میگیریم. اگر لواشک بیش از حد ضخیم باشد یا یکدست نشده باشد، کپک می زند. حال سینی ها را در جایی که آفتاب بخورد و رطوبت نباشد قرار دهید.

پهن کردن لواشک در طرز تهیه لواشک خانگی

یک روز بعد در طرز تهیه لواشک خانگی

بعد از دو سه روز لواشک شما آمده است. برخی آن را در گوشه بخاری یا کنار خانه می گذارند. برخی یه پلاستیک روی آن انداخته و در پشت بام میگذارند. هر جایی میتواند باشد. فقط مراقب باشید گرد و خاک داخلش نرود.

زمانی لواشک آماده است که سفت شده باشد و از سینی یا سفره جدا شود. شبیه لواشک های بیرون. خیلی هم دیر بر ندارید . ممکن است لواشک خشک شود. (خواص روغن سیاه دانه چیست؟)

لواشک هایتان را در کیسه فریزر گذاشته و در جایی خنک بگذارید.

همچنین میتوانید مقدار کمی از آن را در فریزر گذاشته تا در ایام مختلف سال برای تهیه غذاهایی مثل کوفته، خورشت آلو بخارا و همچنین درمان یبوست از آن بردارید.

‫3.4/5 ‫(12 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا