Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
نوشیدن آب قلیایی بهتر از آب معمولی است – مجله آسان طب

نوشیدن آب قلیایی بهتر از آب معمولی است

می دانیم که مهمترین عنصر زندگی و حیات آب است و برای ما انسانها کیفیت آب مصرفی بسیار اهمیت دارد. با پیشرفت علم و تحقیقات فراوان انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن آب قلیایی برای بدن فواید بسیاری دارد. آب قلیایی خواص خود را دارد و شرکت‌های تولیدکننده‌ی این دستگاه‌ها با توجه به خواص آن تبلیغات گسترده‌ای‌ در خصوص آن‌ها انجام می‌دهند. به زبان ساده وظیفه‌ی این دستگاه‌ها حذف ناخالصی‌های آب شیر و تبدیل آن به آبی به نام آب قلیایی است. در این مطلب به خواص نوشیدن آب قلیایی اشاره می کنیم.

هدف از نوشیدن آب قلیایی

آب قلیاییهدف اصلی مصرف آب قلیایی آلکالین درمان حالت اسیدوز بدن است. اسیدوز به معنای میزان pH اسیدی افزایش‌یافته در خون و دیگر بافت‌هاست. اسیدوز خطر افزایش اختلالات مزمن را در بدن افزایش می‌دهد و علائم گوناگونی مانند سردرد، تهوع، اسهال و غیره در بدن ایجاد می‌کند. آب قلیایی اثر مثبتی در کنترل اسیدوز متابولیکی در حیوانات از خود نشان داده است در واقع بررسی‌هایی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد این آب تأثیر مثبتی برای رفع حالت اسیدی بدن دارد. نکته‌ی مهم این است که برای اثبات همین تأثیر روی بدن انسان نیاز به انجام پژوهش‌ها و بررسی‌های بیشتری است. در نتیجه لازم است که برای مصرف آب قلیایی ملاحظاتی داشته باشیم.

الکترودیالیز آب به معنی متراکم کردن عناصر مفید و پس زدن سموم خطرناک است. الکترودیالیز باعث می‌شود که کلسیم، منیزیم، آهن، زینک، سدیم، مس، پتاسیم و منگنز در آب متراکم بشود. این امکان وجود دارد که نتوانیم از طریق رژیم غذایی نیازهای روزانه‌مان به این مواد مغذی را تامین کنیم. ولی در آب قلیایی تمام این عناصر وجود دارند. توجه داشته باشید که نوشیدن این نوع آب یکی از روش‌های تامین منگنز به عنوان یک آنتی‌اکسیدان است که به میزان کمی برای بدن لازم است. امکان دارد که در طول روز از طریق مصرف مواد غذایی نتوانیم منگنز بدن را تامین کنیم اما با نوشیدن این نوع آب به راحتی می‌توان نیاز بدن را تامین کرد. بهتر است بدانید که منگنز برای مقابله با رادیکال‌های آزاد عنصری ضروری محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که اگر بخواهید از منگنز موجود در آب قلیایی بهره‌مند شوید باید ظرف 24 ساعت از آب قلیایی تولیدشده استفاده کنید چون این عنصر خیلی زود از بین می‌رود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که این آب خیلی سریع مصرف‌شده و از نگهداری آن در بطری‌ها و به طور طولانی مدت خودداری شود.

مضرات احتمالی آب قلیایی

آب قلیاییقبل از هر چیز بهتر است بگوییم که بدن انسان قدرت بالایی در کنترل اختلالات اسیدیته یا قلیایی شدن دارد. گرچه آب قلیایی باعث افزایش pH به شکل ناگهانی نمی‌شود اما بدن انسان حتی ظرفیت مقابله با سوءمصرف آب قلیایی را نیز دارد؛ یعنی حتی اگر این نوع آب بیش از حد نیز مصرف شود باز بدن قدرت ایجاد توازن pH خون را دارد. در برخی از بررسی‌ها مشاهده شده است که آب قلیایی می‌تواند سلول‌های زنده را از بین ببرد درحالی‌که تأثیری روی سلول‌های سرطانی ندارد. در واقع سوءمصرف این نوع آب می‌تواند به سلول‌های زنده و طبیعی بدن آسیب بزند. احتمال دارد مصرف زیاد و غیراصولی آب قلیایی اسید معده را نیز ضعیف کند. باید بدانید که این اسید برای هضم غذا لازم است و همچنین از بدن در برابر عوامل میکروبی محافظت می‌کند. در نتیجه مصرف این آب می‌تواند به باقی ماندن میکروب‌ها در بدن کمک کند. البته گفتنی است که این میکروب‌های باقی‌مانده در جوامع گسترش‌یافته با استانداردهای بالای زندگی وجود ندارد و یا به شدت کم است؛ اما بدن انسان هیچ زمانی نمی‌تواند مصون از میکروب‌ها باشد و باید همیشه در این خصوص هشیار بود.

مسئله‌ی مهم تأثیر این آب روی هضم غذاست. به خاطر اینکه اسید معده وظیفه‌ی تجزیه و هضم غذاها را بر عهده دارد. آب قلیایی اثر این اسید را کاهش می‌دهد و زمانی که غذاها به درستی تجزیه نشوند به طور کامل وارد روده می‌شوند. در نتیجه جذب مواد مغذی موجود در مواد غذایی نیز کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب برخی از این مواد مغذی بدون جذب شدن از بدن دفع می‌شوند.

pH آب قلیایی به چه میزانی باید باشد

آب قلیاییهفته‌ی اول شروع مصرف با Ph هشت و نیم. چون دستگاهی که این آب را یونیزه می‌کند درجه‌ی تنظیم pH دارد که به این ترتیب می‌شود آن را تنظیم کرد. اگر مشکلی برای فرد مصرف‌کننده پیش نیاید در هفته‌ی دوم با pH 9 و بعد از آن در هفته‌ی سوم با pH نه و نیم. توجه داشته باشید که مرحله‌ی چهارمی در کار نیست؛ یعنی اینکه این pH نباید بیشتر از نه و نیم باشد چون امکان دارد عوارضی مانند سردرد در پی داشته باشد. توجه داشته باشید که تطابق بدن افراد مختلف با شرایط بدنی متفاوت با این نوع آب با هم فرق دارد. امکان دارد فردی برای وارد شدن به مرحله‌ی دوم مصرف به بیش از یک هفته نیاز داشته باشد. امکان دارد با مصرف این آب عوارضی مانند سردرد، خستگی، گرفتگی عضلانی، تهوع یا علائمی مانند سرماخوردگی بروز کند. علاوه بر این امکان دارد مصرف این آب علائم دیگری مانند مدفوع تیره، شل یا آبکی ایجاد کند که البته این علائم آخر می‌تواند علائم مثبتی باشد چون می‌تواند نشان‌دهنده دفع سموم از بدن باشد. به خاطر اینکه آب قلیایی به دفع سموم و پاکسازی بدن کمک می‌کند. در ابتدای مصرف 3 تا 4 لیوان در روز کافی است و به تدریج می‌شود مصرف آن را به 8 تا 12 لیوان رساند.

آب قلیایی برای ورزشکاران

آب قلیاییدر شرایط استرس‌های ورزشی یا ذهنی در طول رقابت‌های ورزشی هیدراسیون بسیار مهم است. نتایج بررسی‌ها نشان داده است که دهیدراته شدن بدن (کم آبی بدن) می‌تواند ضریب عملکرد بدن ورزشکاران را پایین بیاورد. آب قلیایی سریع‌تر جذب بدن می‌شود در نتیجه می‌تواند به ورزشکاران در جهت تامین مجدد آب بدنشان کمک بیشتری بکند. آب قلیایی باعث افزایش اکسیژن خون نیز می‌شود که برای فعالیت عضلانی مفید است. در ورزش‌هایی که بدن به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی، اسیدلاکتیک بیشتری تولید می‌کند آب قلیایی با سرعت بیشتر اکسیژن خون را تامین می‌کند. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش درباره آب قلیایی و معمولی تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. پس پیشنهاد می کنیم به جای اب معمولی از اب قلیایی استفاده کنید تا سالم تر بمانید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52