روغن جعفری برای بانوان مفید است

جعفری نام گیاهی آشنا و چندمنظوره است که عطری دلنشین به ظروف غذا می‌دهد که قد گیاه جعفری قبل  گل دادن  از دو فوت بیشتر نخواهد شد و گیاه جعفری در مناطقی رشد خوب می‌کند که تا حدودی سایه داشته باشد. دو گونه گیاه جعفری موجود است: یکی جعفری ایتالیایی ( جعفری با برگ پهن ختص مناطق مدیترانه )و دیگری جعفری با برگ پیچ. جعفری ایتالیایی بوی تندتری دارد و برای پخت و پز بهتر و مناسب تراست. اغلب مشاهده می‌کنید که از جعفری برای جذاب‌ شدن غذا به ظرف غذا اضافه می‌کنند با این وجود جعفری خواص بسیاری دارد که اگر فقط بعنوان چاشنی از آن استفاده کنید از آن‌ها بهره‌مند نخواهیم شد؛ مثلا روغن جعفری روغنی مهم و چندکاربرده با موارد استفاده زیادی می‌باشد که به دلیل اهمیت آن در ارزش غذایی در این نوشته به جزییات بیشتر در خواص آن می‌پردازیم.

روغن جعفری

روغن جعفریاین روغن از ریشه و ساقه و دانه های خود گیاه جعفری گرفته می شود و بدلیل آنکه اسانس برگ جعفری به مقدار اندک به دست می آید، گران قیمت است. از تخم جعفری نیز اسانسی درست می شود که بوی تلخی می دهد و زیاد مرغوب نیست و دانه‌ها در اصل حاوی روغن جعفری اساسی بیشتری هستند؛ اما در کل از کل گیاه می‌تواند در ساخت روغن جعفری استفاده کرد که این روغن بی رنگ یا زرد کم رنگ است ودر مقابل به جعفری تازه عطر تلخ‌تری دارد.

موارد کلی استفاده از روغن جعفری

روغن جعفریهمراهان عزیز آسان طب: از این روغن درمصارف صنعتی، در ساخت لوازم آرایشی و صابونها، ادکلن، عطر، و به خصوص عطرهای مردانه استفاه میشود. روغن جعفری دارای مصارف آروماتراپیک هم می باشد و در درمان بیماری های مختلف، مثل زردی و مالاریا استفاده دارد. این روغن دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ هم هست از این رو از این روغن میتوانید در درمان جوشدانه و عفونت های پوستی و آکنه و منافذ پوست نیز استفاده کنید اما نبایداز روغن جعفری رقیق نشده بخصوص غلیظ شده ی آن بصورت موضعی استفاده کرد زیرا پوست را می‌سوزاند و موجب گزش و سوزش شدید در سطح پوست می گردد.

خواص درمانی روغن جعفری 

روغن جعفریروغن جعفری در درمان روماتیسم و آرتریت ها که به شکل رسوب اسید اوریک و گردش خون ناسالم ایجاد می شوند،مفید است.

این روغن مثل یک محرک، جریان خون را آسان تر می نمایند.

روغن جعفری مثل ماده ای ضد سم، سَم هایی مانند اسید اوریک، نمک ها و آب های اضافی بدن را خارج می نمایند.

این روغن بهداشتی در عفونت های ایجاد شده که به وسیله میکروب ها و زخم ها باعث مشکل در اندام های داخلی میشوند مفید است.

این روغن می تواند رشد این میکروب ها ی خاص را کم نماید.

ویتامین ث موجود در این روغن مثل یک قابض، در بالا بردن انقباضات ماهیچه های لثه مفید است. این موضوع موجب تقویت لثه و در انتها استحکام دندان ها خواهد شد.

عطر و بوی خوش این روغن، به همراه مقادیر بسیاری کلروفیل آن، با ازیاد آنزیم های گوارشی موجود در معده، سبب تحریک اشتها می شود.

روغن جعفری می تواند خون انسان را درطول دو روز، تصفیه نماید. به این شکل که مواد سمی خون انسان را جدا و دفع می کند و به اکسیژن رسانی خون به بافت های دیگر یاری میرساند.

روغن جعفری باعث تنظیم و بهبود ترشح هورمون استروژن و پروژسترون در بانوان می شود.وظیفه این هورمون ها منظم کردن دوران قاعدگی زنان و حفاظت رحم از بیماری هایی مانند خشکی رحم، جراحات رحم است .

این روغن با تحریک ترشح هورمون استروژن باعث این می شود که دوره ی قاعدگی به تاخیر نیافتد.

دارای خاصیت ملینی که به دلیل افزایش ترشح آنزیم های گوارشی است می باشد. این باعث افزایش حرکت رو به پایین مدفوع انسان در روده ها شده و بدین گونه باعث درمان یبوست و همورویید خواهد شد.

هشداربانوان باردار باید از خوردن روغن جعفری در مقدار بسیار خودداری بکنند، چون باعث انقباضات رحمی می شود. اما توصیه می شود بعد از زایمان، به خاطر انقباض و تقویت رحم آن را استفاده نمایند. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره خواص روغن جعفری تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. پیشنهاد می کنیم این روغن را تهیه کرده و برای درمان بیماری ها از ان استفاده کنید.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا