چه کسانی به بیماری سینوزیت مبتلا هستند

بسیاری از افراد و آشنایان ما ممکن است از سردرد های سینوزیتی شکایت کنند و به دنبال راه درمان قطعی برای بیماری سینوزیت خود باشند. متاسفانه سردرد های بیماری سینوزیت بسیار دردناک و مستمر هستند تا جایی که فرد مبتلا را به شدت کلافه می کنند. بیماری سینوزیت نیز در اغلب موارد به صورت حمله ای می باشد و باعث تورم راه های تنفسی فوقانی و سردرد های شدید می گردد. بیماری سینوزیت در بسیاری از جوامع بسیار شایع است و به همین دلیل تحقیقات فراوانی بر روی علل و درمان آن صورت گرفته است. ما هم تصمیم گرفته ایم در این مطلب از مشخصات بیماری سینوزیت بیشتر صحبت کنیم.

 

مشخصات بیماری سینوزیت

بیماری سینوزیت

گاهی درد و عذاب ناشی از عفونت مزمن سینوس یا بیماری سینوزیت واقعاً ناتوان کننده است. برخی از بیماران احساس بیماری سینوزیت را بدین شکلی تشریح می کرد که گویی بدون استفاده از کلاه غواصی ده ها متر زیر آب رفته است. عبارت فوق توصیف مناسبی از تورم، پرخونی، درد، سردرد و در مجموع ناتوانی ناشی از حملهٔ بیماری سینوزیت است. بسیاری از افراد سالها از بیماری سینوزیت رنج میبرند زیرا این بیماران و پزشکانشان هرگز موفق به تشخیص دقیق آنچه باعث مشکل شده است، نشده اند، یا اینکه برای پیشگیری از تکرار حملات بیماری سینوزیت ، مراقبت کافی به عمل نمی آورند. متأسفانه در برخی افراد، جراحی تنها راه علاج بیماری سینوزیت است. اما در اغلب بیماران، اقدامات سادهٔ طبیعی به پیشگیری از تکرار حملات کمک خواهد کرد.

به نظر میرسد حفرات سینوسی که در حدود یک سوم جمجمه را اشغال می کنند، نوعی سیستم کنترل هوا را برای ریه ها به وجود می آورند. هوا به داخلی حفرات سینوسی وارد می شود، توسط مخاط و مژه های معابر بینی از گرد و غبار و سایر باکتریهای مضر تصفیه می شود، سپس به حالت مرطوب به داخلی ریه ها فرستاده می شود. از آنجا که تنها راه خروجی حفرات سینوس باریک است، (پهنای آن فقط به اندازهٔ مغز مداد است) زود مسدود می شود. زمانی که مخاط چه در واکنش به سرما و چه بر اثر حساسیت ضخیم میشود، تنها معبر خروجی -حفرهٔ سینوس مسدود می شود و ترشحات مخاطی جمع می شوند. حفرهٔ سینوس محل بسیار مناسبی برای رشد و نمو باکتریهاست و رشد باکتریها تا انجا ادامه مییابد که منجر به پرخونی و درد شدید سینوسی و بیماری سینوزیت شود. برای اطمینان از اینکهٔ منشاء مشکل از سینوس است یا از سردرد، کافی است به جلو خم شوید. در صورتی که منشاء درد از سینوس باشد، دولا شدن باعث احساسی از قزاق دردناکی در سر خواهد شد و در غیر این صورت هیچ تغییری حس نخواهد شد

 

سرماخوردگی و بیماری سینوزیت

بیماری سینوزیت

گاهی افراد به دنبال سرماخوردگی دچار عفونت سینوسی می شوند، مدتی از بیماری رنج می برند و با مصرف مقداری دارو ظرف چند روز بهبود پیدا می کنند. اما افرادی که واقعاً از عفونتهای سینوسی در عذاب هستند به صورت مزمن به بیماری سینوزیت مبتلا می شوند. بیماران شکایت خود را این گونه نزد دکتر مطرح می کنند که گویی دچار یک سرماخوردگی دائمی هستند یا اینکه طی سال شش بار یا بیشتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند. این موضوع همواره زنگ خطری برای بررسی بیماری سینوزیت مزمن به حساب می آید. اگر تصور می کنید، به عفونت سینوس مبتلا هستید و دچار ترشح غلیظ سبز مایل به زرد، پرخونی در ناحیهٔ سر و درد هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً برای رهایی از عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید تا سینوس تخلیه شود. در صورتی که عفونت آنچنان مقاوم باشد که پس از چند دوره درمانهای مختلف آنتی بیوتیکی کماکان بهبود نیابد، ممکن است نامزد جراحی برای اصلاح انحراف حفرهٔ بینی باشید. در صورتی که از نظر تشریحی (آناتومیک ) مشکلی در بینی شما وجود نداشته باشد، زمان آن است که به منظور مقابله با عفونت پیش از وقوع آن اقداماتی را به کار بندید، زیرا پیشگیری از عفونتها عملاً ساده تر از درمان آنهاست.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35