نشانه های پنهان سیاه سرفه در کودک

سیاه سرفه در کودک یکی از بیماری هایی است که باید سریع تشخیص داده شده و درمان شود. وگرنه وخیم تر شده و ممکن است منجر به مرگ نوزاد یا کودک شود. یادتان باشد واکسن این بیماری را باید در همان سن تعیین شده انجام دهید. از علایم بیماری سیاه سرفه در کودک میتوان به سرفه های پیاپی، استفراغ، مشکل در تنفس و … اشاره کرد.

سیاه سرفه در کودک

سیاه سرفه در کودک

سیاه سرفه در کودک با نشانه هایی همراه است که ما در این مقاله از آسان طب به بررسی آن نشانه ها می پردازیم. شما باید با این نشانه ها آشنا شوید تا بتوانید به موقع آن را تشخیص دهید. چون درمان دیر هنگام این بیماری حتی ممکن است موجب مرگ کودک شود.

علایم سیاه سرفه در کودک

این نشانه ها عبارتند از:

آغاز بیماری به سرماخوردگی شباهت دارد. نشانه هایی که هفت تاده روز پس از آلوده شدن کودک ظاهر می شوند عبارتند از: آبریزش بینی، سرفه و تب خفیف (۳۸ درجه).

در مراحل نخستین، ممکن است شما و پزشک به سیاه سرفه مشکوک نشوید .

سرفه ها در عرض چند هفته شدید بوده و به پنج تا بیست سرفه در هر حمله افزایش می یابد و با صدایی شبیه به گربه دنبال می شود که ناشی از تنفس عمیق پس از تعدادی هنگام سرفه های طولانی، وقفه ای در تنفس عادی پدید می آید، بدین جهت صورت سرخ شده و لب ها کبود می شوند، اغلب در پایان هر حمله که به صورت سرفه های پیاپی ایجاد می شود، ترشحاتی از دهان خارج می شود و بیمار استفراغ می کند.

استفراغ پس از هر حمله، از علائم کلیدی تشخیص بیماری سیاه سرفه در کودک است

صدای شبیه به گریه پس از سرفه ها، در کودکان زیر شش ماه دیده نمی شود اما آنها حالت هایی شبیه به خفه شدن از خود نشان می دهند و دست و پا می زنند، با مشاهدهٔ این علائم، به سرعت به پزشک مراجعه کنید. کودکانی که به سیاه سرفه مبتلا هستند، اغلب به دلیل سرفه های پیاپی طی چند هفته ضعیف می شوند.

اگر کودک شما اشتهای خود را از دست داد و لاغر شد، نگران نشوید؛ او حتی ممکن است علاقه به بازی و سایر فعالیت ها را نیز از دست بدهد. در ابن دوره باید به طور کامل مراقب او باشید زیرا ممکن است به ذات الریه نیز دچار شود. در بدترین حالت، که بسیار کم روی می دهد، ممکن است کودک بر اثر کاهش اکسیژن رسانی به مغز (به دلیل سرفه های پیاپی) دچار آسیب های عصبی شود که بروز چنین حالتی می تواند به غش، فلج ذهنی، و یا مرگ منجر شود. اگرچه احتمال وقوع این عوارض اندک است اما باید به خطر آن، به ویژه در کودکان کم سن و سال، توجه داشت.

سرفه و استفراغ، حتی با وجود مصرف آنتی بیوتیک، پس از سپری شدن دو تا شش هفته، به تدریح برطرف می شود. مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند از میزان عوارض بیماری در هفته های نخست بکاهد و از گسترش آن و عفونت های ثانویه مانند ذات الریه، جلوگیری کند.

علائم پس از درمان

پس از درمان سیاه سرفه در کودک ، ممکن است سرفه های مزمن به مدت چند ماه ادامه یابد. هرگونه عفونت مجاری فوقانی تنفسی در دوران بهبود ممکن است موجب آغاز سرفه هایی شود که صدایی شبیه سیاه سرفه دارند. بنابراین باید در طول دوران بهبود، از تماس با افرادی که دچار سرفه های نامعلوم هستند، خودداری کرد. داروهای ضدسرفه و نوشیدن مایعات، موجب کاهش عوارض بیماری می شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا