هیدروکسی کلروکین Chloroquine داروی ضد مالاریا

دارویی که امروز و در این مطلب از سایت آسان طب با شما به اشتراک می گذاریم در مورد هیدروکسی کلروکین که یک داروی ضد مالاریا و ضد رماتیسم است می باشد. هیدروکسی کلروکین علاوه بر این دو کاربرد استفاده های بیشتری نیز دارد که در متن زیر به تشریح آن می پردازیم. پیشنهاد می شود با ما همراه باشید.

 

مشخصات هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین(Chloroquine)  با نام تجاری و اختصاری  Nivaguine, Avloclo در بازار موجود می باشد. هیدروکسی کلروکین در اصل داروی ضد مالاریا و ضد رماتیسم است .بد نیست بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  بسیار زیاد است و در عین حال  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو  کم است.برای تهیه هیدروکسی کلروکین احتیاج به نسخه پزشک است و استفاده از آن برای عموم در صورت تایید پزشک بلامانع است. این دارو اساسا برای جلوگیری و درمان بیماری مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد. و می تواند ظرف ۳ روز حمله بیماری مالاریا را دفع کند. نوع تزریقی دارو، باید زمانی مورد استفاده قرار گیرد که حمله بیماری مالاریا بسیار شدید باشد. ضمنا هیدروکسی کلروکین در درمان رماتیسم و درد از مفاصل و همچنین درمان سرطان پوست تأثیر دارد. اشکال دارو هیدروکسی کلروکین به صورت  قرص، محلول، آمپول (تزریقی) وجود دارد. بهترین زمان مصرف برای جلوگیری از مالاریا: یک بار در هفته (نوع خوراکی دارو) و برای درمان مالاریا: ۱ تا ۴ بار در روز (نوع خوراکی) است . در درمان درد مفاصل: یک بار در روز اندازه مصرف هیدروکسی کلروکین است. اندازه دوز مصرفی مجاز دارو هیدروکسی کلروکین در جلوگیری از مالاریا: ۳۰۰ میلی گرم (۲ قرص) در هفته، یک قرص قبل از وارد شدن به منطقه شیوع بیماری مالاریا و یک قرص ۴ هفته پس از ترک منطقه است. در درمان مالاریا ابتدا ۶۰۰ میلی گرم (۴ قرص) و سپس ۳۰۰ گرم (۲ قرص) را باید مصرف کرد. میزان دوز مصرفی در درمان دردهای مفاصل ورماتیسم  ۱۵۰ میلی گرم (یک قرص) در روز است.

چگونگی تاثیر هیدروکسی کلروکین 

هیدروکسی کلروکین

اثرات ضد مالاریایی این دارو، ظرف ۲ تا ۳ روز پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند، اما اثرات درمان رماتیسم و دردهای مفاصل ممکن است تا ۶ ماه ها قابل احساس نباشند ضمنا این اثرات مدت یک هفته  پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی می مانند. در مورد مکانیسم اثر ضد مالاریا می توان به این اشاره کرد که این دارو به DNA می چسبد و نوعی پروتوئین تولید می شود که پلی مرازهای دی ان ای را مهار می کند. این دارو باید در یک محفظه سر بسته در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. اما اگر دچار ظاهر شدن جوش و اختلالات بینایی گشتید مصرف دارو را قطع کرده و سریعا پزشک را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی مصرف هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین

از عوارض معمول مصرف این دارو می توان به تهوع، اسهال، شکم درد، اشاره نمود. این عوارض معمولا اگر دارو همراه به غذا مصرف شود برطرف خواهند شد. ضمنا خیلی به ندرت ممکن است عوارضی همچون سردرد سرگیجه مشکلات شنوایی نیز حادث شوند. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود، یا پزشک داروساز را در جریان بگذارید.
* اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارید.* اگر بیماری چشمی یا اختلال در بینایی دارید.* اگر دچار پسوریازیس، شده اید.* اگر بیماری صرع مزمن دارید.* اگر از سنگ مثانه رنج می برید.* اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید.

مصرف دارو برای زنان حامله بدین صورت است که مصرف دارو در دوز پایین خطری ندارد اما مصرف زیاد دارو ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد. لذا بهتر است اینگونه زنان با پزشک مشورت نمایند. مصرف دارو برای زنان شیرده نیز چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد. مصرف برای افراد بالای ۶۰ سال اشکالی ندارد.
مصرف  هیدروکسی کلروکین در افراد بالای ۶۰ سال چون دارو ممکن است موجب سرگیجه شود لذا بهتر است در مواقع استفاده از دارو رانندگی انجام ندهند.

 

منبع: http://asanteb.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا