داروی سایمتیدین Cimetidine ضد اسید معده

در این مطلب از سایت آسان طب برای شما همراهان عزیز درباره ی یکی از مهمترین و پر مصرف ترین داروهای گوارشی یعنی داروی سایمتیدین صحبت می کنیم. داروی سایمتیدین بسیاری از زخم های گوارشی و دوزاهه را از بین می برد.  اگر شما نیز از این عارضه ها رنج می برید پیشنهاد می شود با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

 

مشخصات کلی داروی سایمتیدین

داروی سایمتیدین
داروی سایمتیدین Cimetidine با نام های تجاری و اختصاری   Dyspamet, Acitak, Acid  در بازار موجود است. داروی سایمتیدین جزو  داروی ضد زخم گوارش دسته بندی می شود. داروی سایمتیدین اسید معده را مهار می کند و با این روال به ترمیم ضخم های معده و دوزاهه می پردازد. میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  کم  است و میزان وابستگی و اعتیاد به داروی سایمتیدین نیز کم  می باشد. این دارو را بدون احتیاج به تجویز پزشک نمی توان از داروخانه گرفت اما در صورت تجویز پزشک برای عموم بلامانع است. این دارو برای کم کردن ترشح اسید معده و آنزیم پپسین بکار می رود. و با کاهش آنها موجب التیام زخم معده و زخم اثنی عشر می گردد. داروی سایمتیدین همچنین برای درمان سوزش حلقی که ناشی از ریزش محتویات اسید معده در حلق می باشد کاربرد دارد. داروی سایمتیدین به شکل قرص، محلول، آمپول  در دسترس عموم است. زمان مصرف دارو  ۱ تا ۴ بار در روز (بعد از غذا یا هنگام خواب)  توصیه شده است و اندازه دوز مصرفی مجاز دارو  ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ میلی گرم در روز (گاه گاهی این مقدار به ۲۴۰۰ میلی گرم قابل افزایش است.)

 

چگونگی تأثیرات داروی سایمتیدین

داروی سایمتیدین

اثرات این دارو ظرف ۹۰ دقیقه پس از شروع درمان با دارو ظاهر می شوند ضمنا این اثرات مدت ۲ تا ۶ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی می مانند.این دارو با هیستامین ها در سطح گیرنده های H2 رقابت می کند و ترشح بیش از حد اسید معده در شب  را کنترل می کند.  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال نگهداری شود ضمنا از تابش نور محافظت گردد. اگر این دارو توسط پزشک برای شما تجویز شده است، بدون مشورت او مصرف دارو را قطع نکنید زیرا قطع مصرف دارو ممکن است منجر به عود مجدد علائم بیماری شود. اما اگر دچار ظاهر شدن جوش گشتید مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید.

 

عوارض جانبی مصرف داروی سایمتیدین

داروی سایمتیدین

برخی از عوارض مصرف این دارو عبارتند از اسهال، سرگیجه و خستگی . ضمنا درد عضلات نیز ممکن است حادث شود. همچنین مردانی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است دچار ناتوانی جنسی و بزرگ شدن پستان ها گردند. در صورت بروز این عوارض باید پزشک را در جریان قرار دهند. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : افرادی که دچار دردهای مزمن کلیوی و کبدی هستند و یا داروهای دیگری مصرف میکنند حتما باید قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان بگذارند. مصرف دارو برای زنان حامله چون مفید بودن دارو برای دوران حاملگی ثابت نشده است لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده  چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر منفی بگذارد لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای کودکان با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال  اشکالی ندارد مگر اینکه موجب کاهش کارکرد کلیه ها گردد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا