Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
آشنایی با انواع مارمولک های عجیب و شگفت انگیز – مجله آسان طب

آشنایی با انواع مارمولک های عجیب و شگفت انگیز

مارمولک ها و یا سوسمار ها در مناطق گرمسیری بسیار یافت می شوند و رنگهای مختلفی دارند. نوعی از مارمولک که در بوته زارها زندگی می‌کند به رنگ سبز می‌باشد و به همین دلیل به نام مارمولک سبز شناخته می شود. مارمولک های سبز زیر تخته سنگ‌ ها خود را مخفی می‌کنند و دوست دارند در زیر آفتاب دراز بکشند تا بدنشان گرم باشد.

آشنایی با انواع مارمولک های عجیب و شگفت انگیز

خلق و خوی مارمولک

بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پزشکی آسان طب ؛ آفتاب پوست مارمولک را تیره می کند. البته جانورشناسان بر این عقیده اند که دلیل این امر ، جذب شدن گرما توسط مارمولک است. مارمولک ها معمولا از حشره های که به آن ها نزدیک می شوند تغذیه می کنند. اگر مارمولک سبزی را دیدید که گردن آبی دارد، حتما آن مارمولک از جنس نر می باشد.

آشنایی با انواع مارمولک ها ی عجیب و شگفت انگیز

مارمولک ها : مارمولک سبز یا خانگی

مارمولک خانگی یا مارمولک سبز در ناحیه گرمسیری و استوایی بیشتر دیده می شود و در اصل مار مولک های خانگی نوعی سوسمار هستند که به کوچکترین خزنده ی دنیا مشهور شده اند. طول این نوع از مارمولک حدودا به ۴ الی ۶ سانتی متر می رسد. مارمولک های معمولی که به صورت دسته جمعی (جمعی که متشکل از۲۰ الی ۲۵ عضو ) زندگی می کنند وجود دارند ، که در بین علف ها زندگی می کنند و غذای آن ها حشره هایی مثل ملخ می باشد.

آشنایی با انواع مارمولک ها ی عجیب و شگفت انگیز

مارمولک ها : مارمولک گِکُو

مارمولک ها در فصول بارانی و در خاک گرم تخم گذاری می‌کنند. مارمولکی به نام گِکُو که در مناطق بیابانی و خیلی گرم زندگی می کند بر روی شن های بیابان ها حرکت می کنند، وجود دارد که پنجه هایی پرده دار دارند که از دو جهت به آن ها کمک می کند:

  • یکی این که این پنجه ها از فرو رفتن مارمولک در شن های بیابان که خیلی نرم هستند جلوگیری می کنند.
  • دوم این که مارمولک ها با همین پنجه های خود سوراخ هایی در شن های بیابانی حفر می کنند ( یعنی پنجه های آنها مثل خاک اندازو یا بیلچه عمل می کنند ).

آشنایی با انواع مارمولک ها ی عجیب و شگفت انگیز

مارمولک ها : مارمولک هیولا ی جیلا

نوعی مارمولک به نام هیولای جیلا (یا بزمچه ی سمی) با طول بدنی در حدود ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر ، در دنیا وجود دارد که در بیابان های آمریکای شمالی و مکزیک یافت می شود.  طبق تحقیقات انجام شده پوست این نوع از مارمولک ها دارای رنگ های روشن ، بسیار خوش رنگ و درخشان می باشد که معمولاً  دارای قسمت های قرمز یا سیاه و همانند پارچه های سنگ دوزی شده هستند ( به رنگ های نارنجی و یا صورتی و یا قرمز).

هیولا های جیلا معمولا از پرندگان و مارمولک های کوچک تر تغذیه می کنند. این حیوان نوعی چربی در خود ذخیره می کنند و با آن ذخیره ی چربی است ، که دم حیوان قطور تر می شود. مارمولک هیولا ی جیلا بسیار خطرناک است ، به طوری که اگر دست انسان را گاز بگیرد به محل گاز گرفتگی به شدت می چسبد و آویزان می ماند. سم این حیوان از طریق بزاق دهانش ترشح می شود و بر قلب اثر می گذارد ، و معمولا انسانی که سم مارمولک هیولا ی جیلا در بدنش باشد خواهد مرد.

آشنایی با انواع مارمولک ها ی عجیب و شگفت انگیز

مارمولک ها : آفتاب پرست

نوعی مارمولک دیگر در دنیا وجود دارد که در استرالیا یافت می شود. یکی از مشخصات مهم آن این است که در هنگام خطر برای دفاع از خود چیزی شبیه به تور بزرگی را از دور گردن خود باز کرده و بالا می آورد. معروفترین مارمولک و کوچکترین مارمولک دنیا آفتاب پرست نام دارد که در آمریکا یافت می شود. آفتاب پرست بدنی در حدود دو اینچ و دمی به طول سه اینچ دارد. آفتاب پرست می تواند خودش را با محیط همرنگ کند و از دشمنان پنهان کند. حتی با این کار می تواند راحت تر جهت تغذیه ی خود حشره ها را به دام بیاندازد.

آشنایی با انواع مارمولک های عجیب و شگفت انگیز

از همه جالب تر این که ، این حیوان رنگ های رنگین کمانی خود را با محیط پیرامون خود همرنگ می کنند. یکی از کار های بسیار شگفت انگیز این حیوان استفاده از زبانش برای شکار حشره ها است. آفتاب پرست زبان بلند و چابکی دارد که به کمک آن حشره ها را شکار می کند. سر زبانش پهن ، نسبتا چسبناک و مثل وزنه سنگین است و در حالت عادی در غلافی که در ته دهانش وجود دارد جمع  می شود. با استفاده از آن غلاف و جمع کردن زبانش به روی هم در دهانش جا می دهد.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52