فواید و معایب قند مصنوعی را بشناسید

قند مصنوعی یکی از شیرین کننده های مصنوعی است که نسبت به قند طبیعی مزایا و معایب خود را دارد. انواع قند مصنوعی به دسته های مختلفی مثل آسپارتام ، آسه سولفام ، اِستِویا و … تقسیم می شود. یکی از فواید قند مصنوعی کاهش یا به صفر رساندن انرژی دریافتی از کربوهیدرات ها است. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره فواید و معایب قند مصنوعی اطلاعاتی را برای شما آماده کرده ایم که تقدیم می کنیم.

انواع قند مصنوعی معایب قند مصنوعی
انواع قند مصنوعی

انواع قند مصنوعی

قندهای مصنوعی کاربردهای زیادی دارند و خیلی از افراد دیابتی و حتی افراد سالم از آن استفاده می کنند. انواع قند مصنوعی به گروههای مختلفی تقسیم می شود. از انواع قند مصنوعی میتوان سیکلامات (ممنوع المصرف) ، آسپارتام ، آسه سولفام ، اِستِویا ، ساخارین ، سوکرالوز و نئوتامین را نام برد.

در زیر میزان شیرینی قندهای مصنوعی در مقایسه با ساکارز یا همین قند ساده را تقدیم می کنیم :

نام قندنام لاتیندرصد شیرینی در مقایسه با ساکارز
سیکلاماتCyclamate30
آسپارتامAspartame180
آسه سولفامAseculfame k200
اِستِویاStevia300
ساخارینSaccharine300
سوکرالوزSucralose600
نئوتامینNeotamine8000

بنابراین در می یابیم ، قند آسپارتام که جزو محبوب ترین قندها در صنایع غذایی است ، 180% شیرین تر از قند معمولی است.

فواید قند مصنوعی
فواید قند مصنوعی

فواید قند مصنوعی

یکی از مهمترین فواید قند مصنوعی کاهش یا به صفر رساندن انرژی دریافتی از کربوهیدرات ها (قندها) است. بنابراین ممکنست با استفاده از این قندها در حدود 500 کالری در روز در مصرف انرژی صرفه جویی نمایید.

یکی دیگر از فواید قند مصنوعی برای افراد دیابتی است. این قندها در بدن منجر به افزایش قند خون و در نتیجه پاسخ انسولینی نخواهند شد.  پس یک راه حل مناسب برای افراد دیابتی است که میتوانند آن را مصرف کنند.

مضرات قند مصنوعی معایب قند مصنوعی
مضرات قند مصنوعی

مضرات و معایب قند مصنوعی

معایب قند مصنوعی هم برای سلامتی بسیار است. مثلا یکی از معایب قند  مصنوعی سیکلامات خاصیت سرطانزایی آن است و به همین دلیل ممنوع اعلام شده است. یا مثلا معایب قند مصنوعی آسپارتام بدتر شدن حال بیماران فنیلکتونوریا است. همچنین طبق اطلاعات بدست آمده ساخارین هم احتمال سرطانزایی دارد.

همچنین در دوران شیر دهی مصرف بعضی از این قند ها مناسب نبوده و توصیه نمی گردد.

با توجه به شیرینی زیاد این قندها و بدون انرژی بودن اکثر آنها نوعی ترغیب در مصرف آنها به وجود می آید. با توجه به اینکه پاسخ روانی به شیرینی ایجاد سرخوشی و خوشحالی است بنابراین این شیرینی سبب سوق یافتن ذائقه افراد به سمت پرخوری شده و دریافت غذایی در طولانی مدت را افزایش خواهد داد.

یکی دیگر از مضرات قند مصنوعی آنست که مصرف اینگونه قندها با تحریک حس چشایی نسبت به شیرینی سبب افزایش جذب مواد مغذی و در نتیجه افزایش انرژی دریافتی خواهد شد.

بدون انرژی بودن قندهای مصنوعی باعث شده، سایر خواص نامطلوب موادی مانند نوشابه های گاز دار و آب میوه های غیر طبیعی پوشیده شده و با فرض چاق کننده نبودن دریافت سایر مواد مصنوعی و غیر طبیعی با عوارض جانبی مربوط به خود نادیده گرفته شود.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا