زایمان در سگ و ۳ مرحله ی زایمان؛ دلایل خوردن توله‌ها (فیلم زایمان)

سگ ها یکی از حیوانات خانگی هستند که به دلایلی مانند با وفایی، همراه بودن و غیره مورد علاقه ی انسان ها می باشند. برخی از افراد دوست دارند از یک جفت سگ نگهداری کنند. اما گاهی اوقات فراموش می کنند که به موقع آنها را عقیم کنند و یا منتظر تولد توله سگ های کوچولوی دوست داشتنی هستند، در صورتیکه از برخی نکات مهم در رابطه با زایمان در سگ ها غافل می شوند. ابتدا در طی 2 ویدئو نحوه زایمان سگ را برای شما به نمایش می‌گذاریم.

 

زایمان در سگ ها

پس از گذشت زمانی در حدود ۵۸ الی ۶۵ روز بعد از عمل جفت گیری جنین ها (به توله های کامل تبدیل شده اند) آماده ی ورود به دنیای جدید و بیرون آمدن از رحم مادر می شوند و بدین ترتیب فرآیند زایمان به صورت غریزی و بر اساس زمان بیولوژیکی بدن مادر توله ها به وقوع می پیوندد. عمل زایمان حدودا ۱۲ الی ۳۶ ساعت طول خواهد کشید که این امر به تعداد توله ها و سابقه ی زایمان مادر آن ها دارد.

تاخیر در زایمان سگ ها

احتمال وجود دلایل مختلفی برای تاخیر در زمان زایمان در سگ ها وجود دارد. این دلایل عبارتند از:

🔸 اشتباه در تاریخ جفت گیری سگ ها
🔸 محاسبات اشتباه در مورد مدت دوران بارداری
🔸 باردار نبودن سگ
🔸 ناتوانی سگ در به دنیا آوردن توله هایش

زایمان در سگ

اگر احتمال محاسبات اشتباه در مورد مدت دوران بارداری و اشتباه در تاریخ جفت گیری سگ ها را نمی دهید، حتما اگر تاخیر در زایمان وجود داشت با دامپزشک مشورت نمایید. شروع دوران زایمان تحت کنترل فرآیند پیچیده ای دارد که توسط هورمون هایی که از غدد درون ریز بدن مادر (در زمان پاسخ به محرک های تنظیم زمان زایمان که احتمالا مربوط به بلوغ محور هیپوفیزی، آدرنال جنین در زمان رسیدن به تکامل است صورت می گیرد) ترشح می گردد و در اثر تغییرات سطحی خون این هورمون ها در بدن مادر برنامه ریزی می گردد. این فرایند پیچیده تحت تاثیر عوامل مختلفی است که تا کنون همه ی آن ها به خوبی شناخته نشده اند. اما در صورت نبود عارضه و عدم تاثیر گذاری عوامل منحرف کننده ی این دوران، زایمان درست در موعد مقرر و هنگامی که توله سگ ها توان تحمل محیط خارج رحمی را پیدا کرده اند انجام می گردد.
فراموش نکنید که سگ ها حیواناتی هستند که صاحبان خود را بسیار دوست دارند، بنابرین حضور شما در هنگام زایمان سگ برای او آرامش خاطر فراهم می کند. حتی در هنگام زایمان، ماساژ دادن شکم و پشت پاها موجب آسان تر شدن زایمان خواهد شد.

مراحل زایمان در سگ ها

دقیقا همه ی نژاد های سگ مانند اغلب پستانداران در طی سه مرحله زایمان می کنند
مرحله اول زایمان در سگ ها: در اغلب موارد شروع مرحله اول زایمان دقیقا معلوم نمی شود. در این مرحله مادر برای خارج شدن نوزادان آماده می گردد. در اوایل این مرحله درجه حرارت بدن سگ مادر به ۳۶.۵ الی ۳۷ درجه کاهش می یابد، گردن رحم بسته است و انقباضات رحمی کم هستند. اما کم کم انقباضات بیشتر می شود و به علت ایجاد فشار در ناحیه رحم، این ناحیه برای خروج توله ها آماده می شود. تقریبا هر ۶ الی ۷ دقیقه یکبار انقباض رخ می دهد . این انقباض ها محتویات رحم را به سمت گردنه رحم می برد و احتمال دارد که این روند تا ۲۴ ساعت هم طول بکشد. سگ ماده در این دوران رفتاری غیر عادی دارد. علایم این دوران عبارتند از:

🔸 خر خر کردن
🔸 قدم می زند
🔸 جایگاه خوابش را آماده می کند

🔸 علاقه ای به خوردن و آشامیدن ندارد
🔸 نفس نفس زدن
🔸 نگاه کردن به پهلو ها
🔸 شل شدن و متورم شدن فرج
🔸 لیسیدن فرج
🔸 شل شدن شکم
🔸 ظاهر شدن ترشحات موکوسی

البته برخی از سگ های ماده در این مرحله اشتهای زیادی دارند. احتمال این هم وجود دارد که سگ باردار دچار حالت تهوع شود و اگر تازه غذا خورده باشد استفراغ کند. اگر این امر به صورت مکرر باشد غیر طبیعی است.

زایمان در سگ

مرحله دوم زایمان در سگ ها: نشانه ی ورود به مرحله دوم زایمان خروج مایعات جنینی و دیدن توله ها و یا پرده های جفت در مدخل واژن می باشد. در این مرحله مادر بر روی یک پهلوی خود دراز می کشد و زور می زند و در برخی از مواقع دچار حملات شدید مربوط به دوران زایمان می گردد. احتمال این که سگ ها در تجربه اول زایمان خود درد و ناراحتی زیادی را تحمل کنند وجود دارد، اما در اغلب موارد توله ها به آسانی به دنیا می آیند. توله سگ ها به شکل طبیعی فقط قادر هستند که به صورت طولی به دنیا بیایند (به این معنی که ستون مهره های بدن توله ها به موازات ستون مهره ای بدن مادر می باشد). در اغلب موارد نوزادان از قسمت سر خارج می گردند، اما در مواردی هم مشاهده شده است که از پا ها و قسمت پشت به دنیا بیایند. موقعیت توله ها در هنگام زایمان طبیعی از قسمت پشت می باشد (به این معنا که پشت توله ها به طرف بالا و پشت مادر می باشد). در این مرحله باید محیط قرار گیری حیوان عاری از سر و صدا و بسیار آرام باشد و فقط صاحب حیوان در کنارش قرار داشته باشد (احتمال این وجود دارد که حضور افراد غریبه موجب تاخیر در زمان زایمان سگ ها گردد). زمان خارج شدن توله ها متفاوت است و قابل تشخیص نخواهد بود. فراموش نکنید که در این مرحله حالت ها، شرایط و درجه حرارت سگ مادر را یاداشت کرده و بررسی کنید.
مرحله سوم زایمان در سگ ها ممکن است که قسمت هایی از مراحل دوم و سوم همزمان اتفاق بیافتد. سریعا پس از خروج توله ها مرحله سوم اتفاق می افتد و در طی آن جفت دفع می گردد (هر جنین دارای جفتی است که حدودا ۵ دقیقه بعد از خارج شدن جنین با بند ناف خارج می گردد). البته در بعضی از مواقع توله ها داخل جفت متولد می شوند، سگ مادر پس از تولد هر کدام از آن ها کیسه ی جفت را می لیسد، آن را پاره کرده و بند ناف را قطع خواهد کرد. حتما چک کنید که هیچ جفتی در رحم حیوان باقی نماند ( زیرا اگر باقی مانده باشد موجب بروز عفونت در بدن حیوان می گردد).
از لیسیدن توله ها توسط مادر جلوگیری نکنید و اجازه خوردن بیش از ۲ الی ۳ جفت را به سگ خود ندهید. فراموش نکنید که حتما جفت های باقی مانده و توله های مرده را از دسترس حیوان دور کنید.
اگر توله به علت بیماری مرده باشد احتمال این وجود دارد که خوردن آن موجب بروز بیماری مادر شود. حتی خوردن و بلعیدن تعداد بالایی از جفتها می تواند موجب ایجاد اختلالات گوارشی به همراه بالا رفتن درجۀ حرارت بدن (اسهال و استفراغ) و همچنین به هم ریختن تعادل آب و املاح در بدن سگ گردد.
مایع سیاه رنگ متمایل به سبزی که از خروج غشا های جنینی خارج می گردد طبیعی است (وجود رنگ سبز در روز اول زایمان مطلوب است). پس از مدتی رنگ ترشحات به قهوه ای مایل به قرمز تغییر می کند و کم کم شفاف و طبیعی خواهد شد، اگر ترشحات سفید رنگی از واژن دیدید و یا پیش از خروج اولین توله ترشحات سبز رنگی دیدید، فورا به دامپزشک مراجعه نمایید. در پایان مرحله سوم زایمان تمامی توله ها و جفت آن هاخارج شده اند و رحم جمع می گردد.

خوردن توله ها پس از زایمان

به ندرت برخی از سگ های ماده، که در اولین زایمان و یا سگ های عصبی یک توله و یا حتی چند عدد از توله های خود را می خورند. البته احتمال دارد که این حالت به دلیل بی تجربگی در زایمان و یا ضعیف غریزه ی مادری باشد. برخی معتقد هستند که مادر با از بین بردن توله های ضعیف و مریض می خواهد شانس بیشتری برای زنده ماندن توله های دیگر محیا کند. در برخی از مواقع سگ های مادر که بی تجربه هستند به صورت غیر عمد در هنگام جدا کردن بند ناف و خوردن جفت بخشی از بدن توله را می بلعند. حتی توله ای که به این شکل و به صورت غیر عمد کشته شود توسط مادر خورده خواهد شد.

پس از زایمان درجه حرارت بدن سگ مادر به ۳۸ الی ۳۹.۵ درجه افزایش پیدا می کند. اگر دمای بدن به بالاتر از دمای ذکر شده باشد امکان وجود عفونت در بدن حیوان وجود دارد که در این صورت بایدذ فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.8/5 ‏‫(19 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫22 دیدگاه ها

 1. سلام سگ من بارداره و چند روز دیگه فکر کنم تا زایمانش مونده..

  الان 24 ساعته که فقط میخوابه و ناله میکنه البته غذا هم میخوره و وقتی دستشویی داره میره دستشویی میکنه و باز برمیگرده الان نگرانم که چرا ناله میکنه و فقط میخوابه چیکار کنم؟

 2. سلام من شگم ۶۱ روزه بارداره مایع سبز رنگ ترشح میکنه ولی ۴⁵ ساعت گزشته و زایمان نکرده پول کافی برای دکتر بردنش ندارم چیکار کنم راهنمایی کنید

 3. همه توله ها به انضمام مادرشون و خود حامد مال شما!!
  مرد حسابی تو این اوضاع اقتصادی طرف دیوونست بهت توله مفتی بده؟ اگرم نخواد چند میلیون تومن میفروشه

 4. سلام
  به نظر من اصلا شما نباید پدر توله ها رو بزارید پیش توله ها و ماده چون اکثر نرها به توله ها آسیب میزنن توی اکثر حیوانات
  و اینکه ممکنه در زمانی که شما نبودید توله مرده باشه و پدر و مادرش شروع به خوردنش کردند
  و اینکه مریض شده و شما‌متوجه نشدید و بازم خوردنش

 5. سلام خسته نباشین من از یه جفت هاسکی گلد که از تولگی دست خودم هستن هشت تا توله گرفتم الان تا امروز ۳۵ روزه شدن توله ها و امروز صبح که بهشون سر زدم متاسفانه دیدم یکی از توله های ماده که خیلی مظلوم و گوشه گیر بود ازش فقط دوتا پاهای عقبش مونده بود و دستگاه گوارشش بدجوری حیرت کردم و واقعا ناراحتم بعد که خواستم بهشون غذا بدم مادر و پدرش سیر بودن و وقتی خواستم بقایای توله رو بردارم مادرش از دستم قاپ زد و وحشیانه شروع به خوردنش کرد من واقعا نمیدونم چیکار بکنم حتی درک نمیکنم چرا اینجوری شده’لطفا راهنماییم کنین ممنونم

  1. سلام بایدخدمتتون بگم که سگهاییکه ازغریزه خوبی برخوردارهستن مثل سگهای هاسکی شما بایدخیلی خوشحال باشید که دراصل وقانون بقا توله بیمار رو بلعیدن وحذف کردند این شماهستین که اونومظلوم وگوشه گیردیدید درصورتیکه کاملا مریض وبودنش مضربوده ولطف به شما وخودشون کردن ازروزمین پاکش کردن واون عملیکه وحشیانه میخونیدش برعکس ازبس دوستون داشته سریع باقیمانده توله بیمار روازتون گرفته که مبادا مختصرالودگی پیداکنید ..خوشحال باشید وقدرشون روبدونید چون حتی فرصت برابهبود بهش دادن ولی درگذرایام حاصلی نداشته تصمیم گرفتن درمعده خودشون اسیاب وانالیزش کنند تاشماهم اثرمنفی بهتون نرسه
   هاسکیها که دارین باید عالی وغریزشون کامله وعاشقتونن

 6. با عرض سلام و خسته نباشید..متن شمارو خوندم برای من ک اولین توله رو دارم و قراراولین زایمان توله خودم‌ رو ببینم خیلی مفیدبود…فقط چند نکته برام روشن نشد..و اگرامکانش هست ممنون میشم راهنمایم کنید..
  سوال اولم اینه چون تجربه کافی در این زمینه ندارم ایا نیاز به دکتر نیست در هنگام زایمان…
  سوال دوم. چطور می تونم حرارت بدن توله مادر رو چک کنم…
  سوال سوم..توله ازنژاد شیتزو تریر چندتوله به دنیا میاره..و زایمانش چقدرطول میکشه.منظورم اینه مثلا اگه قرار۳توله به دنیا بیاد هر۳ پشت هم‌ میان یا با چند دقیقه یا چند روز فاصله زایمان تموم‌ میشه…
  سوال چهارمم.نوشته بودین احتمال مردن نوزاد در رحم مادر هست..و بایدخارج بشه. چگونه اینکارو انجام بدیم و از
  کجا بدونیم نوزاد مرده داخل شکمش هست.
  سوال پنجم..نوشته نذاریم ما در بیشتر از ۲الی۳توله رو لیس بزنه چون اگه نوزادمرده رو لیس بزنه احتمال بروز مریضی هست.از کجابدونم نوزادی ک بدنیا اومده زنده ست یا مرده ..ایا مث نوزاد انسان عکس العملی از نوزاد باید دید..
  ممنون از شما و همه کسانی که به حیوان دوستان کمک و اموزش میدن و دست تک تک شمارو می بوسم و خسته نباشید میگم

  1. آقای حامد اسدی سؤال پنجمتون رو اشتباه متوجه شدید دوباره به نوشته ها رجوع کنید. توجه داشته باشید که مادر با لیسیدن توله هارو از داخل کیسه جفت بیرون میاورد آن چیزی که گفته شد خوردن جفت ویا کیسه هایی است که توله ها درون آن بودند و اینکه آخرین مرحله خروج جفت است یعنی توله دیگری در رحم مادر وجود ندارد با تشکر

  2. نیاز به دکتر هست اگه تودسترستون نبود هم نگران نباشید سگ بطورطبیعی زایمانش انجام میشه خودش عاقله وازتوله هاش محافظت میکنه بیشتر شب زایمان میکنه وصبح که ازخواب پامیشید میبینید توله هاش به دنیااومدن ودورش دارن شیرمیخورن ولذت میبرید

   1. با عرض سلام و خسته نباشید. متنت نو خوندم مفید بود فقد. یه سواری داشتم یه ماده دوبرمن داشتم که شکم خیلی بزرگی داشت. دوروز پیش زایمان کرد. و دوتا توله بدنیا آورد. هردو توله مردن حالا. ماده. روتوایلرم. 15 روز دیگه مونده به زایمانش خواستم ازتون بپرسم که دمای محیط باکس زایمان باید چقدر باشه؟ بسترش بهتره از چی باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  3. سلام حامد جان میگم حامد، اگه بیشتر از سه توله زایید یکی از توله هاشو بمن میدی لطفا من سگ شیتزو و مالتیز رو خیلی دوس دارم. چون تنها هستم میخوام یک توله رو بیارم و بزرگ کنم اگر شما لطف کنید و یکی از توله های سگت رو بمن بدین از شما دوست عزیز نهایت سپاس و تشکر رو دارم

  4. حامد جان، پاسخ منو خوندی دوست عزیز یکی از توله های سگت رو لطف میکنی بمن بدی همیشه دوس داشتم سگ مالتیز یا شیتزو داشته باشم ولی بخاطر مشکلات مالی نتونستم بخرم. الان باخودم گفتم شاید حامد یکی از توله های سگش رو بمن بده.
   منتظر جوابت هستم حامد جان

  5. سلام
   زایمان از لحظه ای که اولین توله رو میبینی شروع شده مثل ی بادکنکی که توش آب هست میمونه که تحت فشار داره خارج میشه مادر با دندون کیسه آب رو پاره میکنه و سعی میکنه بند ناف رو پاره کنه اون چیزی که به بند ناف وصله بهش میگن جفت هر توله ای که بدنیا میاد یک جفت با خودش همراه داره که توصیه میشه بهتره سگ مادر بیشتر از سه جفت رو نخوره…
   من خودم معمولا موقع زایمان کنار سگم میشینم نازش میکنم توی پاره کردن کیسه آب و بریدن بند ناف هم گاهی کمک میکنم بهش چون گاهی ممکن چیزی مانع از نفس کشیدن و تنفس راحت توله بشه
   بین هر زایمان معمولا چند دقیقه وقفه وجود داره که به ندرت ممکن به چند ساعت هم برسه ولی تو شرایط نرمال اگر سگ شما هفت تا توله داشته باشه هر زایمان نیم ساعت وقت میبره یعنی چیزی بین سه ساعت و نیم تا شش ساعت نرمال و طبیعیه که این زمان با درنظر گرفتن نژاد سگ سایز مادر تجربه زایمان داشتن یا نداشتنش و تعداد خوده توله ها ممکن افزایش پیدا کنه.
   در ضمن سگ هم مثل هر جاندار دیگه ای وقتی نوزادش دنیا میاد باید الاعم حیاتی داشته باشه مثلا ونگ بزنه یا تکون بخوره و حتی دنبال سینه مادرش بگرده گاهی لازم میشه که اروم با ی انگشت بزنیم پشتشون تا بتونن نفس بکشن بعد از دنیا امدن کمک کنید از سینه مادر شیر بخورن ولی مواظب باشین مادر وقتی میخواد توله بعدی رو دنیا بیاره دوره خودش میچرخه و سعی داره دهانه رحم رو لیس بزنه به همین دلیل ممکنه ناخواسته توله تازه متولد شده قبلی رو له کنه لگد بزنه و یا حتی خدابی نکرده بهش اسیب بزنه مدیریت شما به سگتون حس امنیت و ارامش میده حتما کنارش باشید و همراهیش کنید
   اگه کسی سوالی داشت صفر نهصدو سی و شیش نهصدو سی هشت شصت بیست و چهار شماره منه امین قنبری مربی و رفتار شناس سگ هستم..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35