داروی آنالاپریل Enalapril مناسب بیماریهای قلب

با مدرن شده زندگی و کم تحرکی مردم درصد بیماری های قلبی و فشار خون در افراد بیشتر شده است و مردم به استفاده از این دسته از داروها بیشتر روی آورده اند. داروی آنالاپریل نیز از این طبقه بندی دارویی می باشد. پیشنهاد می شود همراهان عزیز با ما در ادامه ی مطلب از سایت آسان طب باشید و اطلاعات مفیدی از داروی آنالاپریل بدست اورید.

 

مشخصات داروی آنالاپریل

داروی آنالاپریل

داروی آنالاپریل  (Enalapril)با نام های اختصاری و تجارتی  Pratenal, Ednyt, Encard در دسترس مردم و در بازار قرار دارد. داروی آنالاپریل جزو طبقه بندی داروویی درمان فشار خون و بیماریهای قلبی می باشد . باید بدانید که مصرف بیش از  حد مجاز دوز  خطرات نسبتا زیادی را در بر دارد و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم است و برای استفاده از داروی آنالاپریل  احتیاج به نسخه پزشک است و در صورت اجازه پزشک مصرف دارو برای عموم بلا مانع است. این دارو برای درمان فشار خون بالا و همچنین درمان نوعی نارسایی قلبی که در آن، قلب قادر به انجام وظایف محوله نمی باشد، به کار می رود. ضمنا برای افرادی که دچار حمله قلبی شده اند و یا برای جلوگیری از آسیب های کلیوی در بیمارانی که دچار دیابت هستند، نیز تجویز می شود. داروی آنالاپریل  فقط به شکل قرص در دسترس است .بهترین  زمان مصرف دارو ۱ تا ۲ بار در روز می باشد و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو در آغاز درمان، ۲/۵ میلی گرم تا ۵ میلی گرم در روز، سپس این مقدار می تواند به ۱۰ تا ۴۰ میلی گرم در روز، افزایش یابد.

 

چگونگی تأثیر داروی آنالاپریل

داروی آنالاپریل

اثرات این دارو ظرف ۱ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمنا اثرات دارو مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن دوام خواهند داشت.  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و کمتر از دمای ۲۵ درجه سانتیگراد دور از دسترس کودکان نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد.برای قطع کردن مصرف دارو این مساله را در نظر داشته باشید که  مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو، ممکن است به وخیم تر شدن بیماری منجر گردد. اما اگر دچار عوارض شدیدی مانند تورم بدن، مشکلات تنفسی و تنگی نفس، گشتید سریعا مصرف دارورا .قطع کرده و تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

 

عوارض جانبی مصرف داروی آنالاپریل

داروی آنالاپریل

از عوارض اول مصرف این دارو، می توان به سرگیجه، سردرد، اشاره نمود که در طی دمان با  داروی آنالاپریل  برطرف خواهند شدہ. سرفه های خشک  مداوم نیز از عوارض مصرف دارو می باشد که با کم کردن دوز مصرفی دارو، رفع خواهد گشت. ضمنا اگر چار جوش، حالت غش یا انقباض عضلات گشتید دکتر خود را فورا در جریان قرار دهید. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و بیماری های زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید:* اگر از حساسیت های شدید، رنج برده اید. * اگر مشکلات و دردهای مزمن کلیوی دارید. * اگر به بیماریهای شدید درد مفاصل، دچار می باشید. * اگر به هر نوع بیماری پوستی مبتلا می باشید. * اگر بیماری های عروقی محیطی دارید. * اگر در حال یک رژیم غذایی خاص برای کم کردن پتاسیم بدن، هستید. * اگر داروهای دیگری را مصرف می کنید.
مصرف دارو برای زنان حامله مجاز نمی باشد. ممکن است موجب نقص در نوزاد گردد. مصرف دارو برای زنان شیرده چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر منفی بگذارد، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال معمولا مجاز نمی باشد.
مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال چون دارو می تواند موجب سرگیجه و حالت غش گردد لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند بهتر است هنگام مصرف این دارو، از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا