دارو اپی نفرین Epinephrine درمانگر آب سیاه چشم

نام دارو اپی نفرین  شاید زیاد به گوش ما نخورده باشد. دارو اپی نفرین  در بعضی موارد برای رفع گرفتگی قلب مصرف می شود. با ما در این مطلب از سایت آسان طب همراه باشید تا جزییات کامل از دارو اپی نفرین  و مشخصات و عوارض آن را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

مشخصات دارو اپی نفرین 

دارو اپی نفرین
دارو اپی نفرین (Epinephrine (Adrenaline با نام های تجارتی و اختصاری  Epipen, Anapen, Ana – Guard در بازار و داروخانه ها برای عرضه موجود می باشد. . دارو اپی نفرین  جزوه طبقه بندی دارویی برای  درمان آب سیاه چشم و داروی تجدید حیات قلب کاربرد دارد.  بهتر است بدانید که میزان خطر مصرف بیش از  حد از دارو اپی نفرین  نسبتا زیاد است و میزان وابستگی و اعتیاد به دارو کم  می باشد. برای مصرف داروی دارو اپی نفرین  احتیاج به نسخه پزشک است و در صورت تشخیص و اجازه پزشک استفاده از آن برای عموم مردم بلامانع است.  انگیزش این دارو در حالت اضطراری برای تحریک  روده می گردد. برای رقیقی خون، مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا موجب تنگ شدن رگ های پوست در حول مورد نظر می دارد. کاهش سیت های شدید، شکل تزریقی دارو برای برطرف نمودن گرفتگی قلب و  کاهش  نشر داخل چشم را پایین آورده و آنرا برای انجام عمل آب سیاه چشم  اماده می کند. نوع قطره چشمی دارو، فشار داخل چشم را پایین می آورد . دارو اپی نفرین  به شکل آمپول و قطره چشمی مورد استفاده قرار می گشید.بهترین زمان مصرف دارو طبق نظر پزشک مشخص می شود.

 

 

 چگونگی تأثیر دارو اپی نفرین 

دارو اپی نفرین

اثرات انواع تزریقی دارو ظرف ۵ دقیقه و اثرات نوع قطره چشمی دارو، ظرف ۱ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمنا اثرات نوع تزریقی دارو مدت ۴ ساعت و نوع قطره چشم مدت ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی خواهند ماند.  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترسی کودکان نگهداری شود. ضمنا از تابش نور محافظت گردد. چیادتان باشد که برای قطع  استفاده از دارو حتما مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو ممکن است به وخیم تر شدن بیماری منجر گردد.

عوارض جانبی مصرف دارو اپی نفرین

دارو اپی نفرین

از عوارض معمول این دارو می توان به عصبانیت و  خشکی دهان، تهوع، استفراغ و سرماخوردگی شدید، اشاره نمود. ضمنا اگر دچار  سردرد، اختلال در بینایی یا ارتعاش بدن، گشتید با دکتر مشورت نماید. قطره  این دارو موجب سوزش و التهاب چشم می شود نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و بیماری های زیر دچار می باشید قبل از مصرف این دارو احتما پزشک را در جریان قرار دهید.   اگر مشکل قلبی دارید.   اگر غده تیروئید شما بیش از حد فعال است. اگر مشکلات عصبی دارید   اگر میزان فشار خونتان بالاست.  اگر داروهای دیگری مصرف می کنید  . مصرف دارو برای زنان حامله معمولا مجاز نمی باشد. ممکن است موجب نقص در رشد نوزاد گردد و یا زایمان را طولانی سازد. مصرف دارو برای زنان شیرده  با پزشک مشورت گردد. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد. مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال  بواسطه احتمال وقوع عوارض شدید کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد.   استفاده طولانی مدت از قطره  چشمی این دارو در افراد بالای 60 سال  هنگامی که از لنز چشمی استفاده می کنید مجاز نمی باشد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا