درد بازوی چپ و عوامل موثر ایجاد آن

اگرچه درد برخی از قسمت‌های بدن در دوران پیری طبیعی است اما درد ناگهانی بازو چپ می‌تواند ناشی از یک وضعیت جدی باشد. این درد ممکن است نشانه‌ای از یک آسیب بوده که با درمان حل خواهد شد اما در بدترین حالت درد بازوی چپ می‌تواند حاصل یک حمله قلبی باشد که در این صورت نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهد داشت.

درد بازوی چپ

درد بازوی چپ و بررسی آن

در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل ایجاد درد بازوی چپ بپردازیم.

حمله قلبی

حمله قلبی یا آسیب بخش عضله قلب به علت کمبود اکسیژن رخ می‌دهد. بیشتر حملات قلبی زمانی اتفاق می‌آُفتند که سرخرگ‌های کرونر به علت افزایش کلسترول و پلاک چربی تنگ شوند. اگر یک قطعه پلاک از دیواره شریانی شکسته شود، می‌تواند جریان خون غنی از اکسیژن را به قلب برساند و باعث حمله قلبی شود.

نکته حائز اهمیت این است که درد بازوی چپ از رایج‌ترین نشانه‌های حمله قلبی محسوب شده، بنابراین توصیه می‌شود اگر فرد درد ناگهانی بازو چپ را تجربه کرد و در عرض چند دقیقه بدتر شد یا با یکی از علائم زیر همراه بود، به اورژانس مراجعه نماید:

احساس درد و ناراحتی در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول بکشد

درد، بی‌حسی یا هرگونه ناراحتی غیرمعمول در پشت، گردن، فک یا شکم

تنگی نفس

حالت تهوع یا استفراغ

عرق سرد ناگهانی یا سرخ شدن

همراهان آسان طب؛ احساس ناراحتی در قفسه سینه شایع‌ترین نشانه حمله قلبی در مردان و زنان است که ایجاد فشار، سوزش و به تدریج درد می‌نماید. با این‌حال، زنان بیشتر از مردان احتمال ابتلا به علائم فوق را دارند البته این رویداد بدون بروز درد قفسه سینه و بازو رخ می‌دهد. این علائم اغلب به علت یک ویروس، سوء هاضمه یا استرس از بین خواهند رفت.

اگر فرد یک درد ناگهانی و غیرمحسوس را به همراه تهوع، استفراغ، تنگی نفس یا درد در ناحیه پایین شکم، پشت و فک تجربه کند باید بلافاصله به پزشک مراجعه نماید.

آنژین یک حمله قلبی نیست

زمانی که قلب اکسیژن کمتری نسبت به نیازش دریافت کند، فرد احساس درد و ناراحتی می‌نماید. در کنار درد بازو چپ، فرد ممکن است در شانه‌ها، گردن، پشت و یا فک خود نیز احساس درد نماید. آنژین همچنین می‌تواند موجب سوء هاضمه شود.

آنژین یک حمله قلبی نیست، بلکه نشانه‌ای از یک مشکل قلبی محسوب می‌شود. این مشکل نتیجه‌ای از انسداد رگ‌ها و یا تنگ شدن عروق کرونر به شمار می‌رود.

دو نوع آنژین صدری وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

نوع اول، آنژین پایدار

آنژین پایدار قابل پیش بینی و کنترل است. این نوع از آنژین تنها به علت فعالیت‌های طولانی مدت فیزیکی یا استرس عاطفی رخ می‌دهد. بنابراین، قلب کار فوق العاده سخت و نیاز به اکسیژن بیشتری نسبت به رگ‌های فشرده دارد. این مشکل می‌تواند با استراحت و در صورت نیاز، با داروهای آرام بخش به نام نیتروگلیسیرین درمان شود.

نوع دوم، آنژین ناپایدار

درد بازوی چپ

آنژین ناپایدار غیر قابل پیش بینی و خطرناک است. این نوع از آنژین می‌تواند حتی در هنگام استراحت نیز رخ دهد، به این معنی که قلب به طور مداوم اکسیژن را به اندازه کافی دریافت نمی‌کند. آنژین ناپایدار یک سیگنال است که ممکن است منجر به حمله قلبی شود که باید در اتاق اورژانس ارزیابی گردد.

آسیب اسکلتی عضلانی و علائم مربوط به آن

ناراحتی و درد ناشی از بازو چپ اگر دارای ویژگی های زیر باشد احتمالا مربوط به قلب نیست:

دردی که تنها چند ثانیه طول بکشد

درد ناشی از حرکت یا لمس ناحیه مورد نظر

دردی که فقط در یک نقطه کوچک بر روی بازو ایجاد شود

نوعی درد که بدون علائم برای ساعت‌ها یا روزها ادامه داشته باشد

برخی از بیماری‌های اسکلتی عضلانی که ممکن است باعث درد بازو شوند عبارتند از:

بورسیت نوعی التهاب است

بورسیت به معنی التهاب بورس به هر علتی است. بورس‌ها کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک ساختار مجاور خود می‌شوند. یک بورس ممکن است بین دو ماهیچه یا تاندون ماهیچه با یک بخش استخوانی یا میان پوست و استخوان قرار گیرد.

درد بازو چپ ممکن است نشانه‌ای از بورسیت شانه باشد، همچنین می‌تواند به علت آسیب مستقیم یا عفونت بورس رخ دهد.

تاندونیت یا همان التهاب بافت

درد بازوی چپ

تاندونیت التهاب بافت همبند بین عضلات و استخوان است و به علت انجام فعالیت‌های تکراری رخ می‌دهد، به همین دلیل این مشکل بیشتر در بازیکنان تنیس، شناگران و نوازندگان دیده می‌شود. تاندونیت در شانه یا آرنج می‌تواند منبع درد بازو چپ باشد.

پاره شدن تاندون روتاتور کاف شانه

یکی از شایع‌ترین علل درد و ناراحتی شانه در بیماران آسیب تاندون روتاتور کاف شانه است. مفصل شانه از استخوان کتف و بازو تشکیل می‌شود. این وضعیت می‌تواند بسیار دردناک باشد و به استفاده بیش از حد شانه یا آسیب مستقیم برمی‌گردد. پیری نیز یک عامل خطر است، زیرا می‌تواند منجر به انحطاط بافت‌های شانه شود.

دیسک حنجره کمری

این نوع از دیسک بین استخوان‌های ستون فقرات و اطراف عصب‌ها رخ می‌دهد و ممکن است فرد را دچار احساس درد در بازو، بی‌حسی و ضعف نماید که این مسئله اغلب با حمله قلبی اشتباه گرفته می‌شود.

شکستگی استخوان علل دیگر درد بازو

درد بازو ممکن است نشانه‌ای از شکستن استخوان باشد، به همین خاطر نمی‌توان هر دردی را به حمله قلبی نسبت داد.

ایجاد این وضعیت و واکنش مناسب

اگرچه آسیب‌های بازو و شانه ممکن است تهدید کننده زندگی فرد نباشد اما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند، زیرا درمان اگر به موقع صورت گیرد می‌تواند به بهبود بافت و استخوان کمک نماید.

اگر پزشکان اورژانس تشخیص دهند که درد بازو نشانه‌ای از حمله قلبی یا انسداد شریان است، فورا عمل جراحی را انجام خواهند داد. آ‌ن‌ها به احتمال زیاد توسط الکتروکاردیوگرام، رادیوگرافی قفسه سینه و آنژیوگرافی کامپیوتری (CTA) نوع مشکل را تشخیص خواهند داد.

روش‌های درمانی درد بازوی چپ

اگر فردی دچار بیماری قلبی باشد، ممکن است از داروها، تسکین دهنده علائم و تغییرات شیوه زندگی سالم بهره بگیرد و اگر بیماری وی جدی است، گاهی برای جلوگیری از مسدود شدن عروق به جراحی نیاز است.

استخوان‌های شکسته نیز باید به موقع درمان شوند و اختلالات شدید گاهی اوقات نیاز به جراحی خواهند داشت.

نگاهی اجمالی

اگر درد بازوی چپ شما به علت حمله قلبی باشد، به درمان طولانی مدت برای بیماری قلبی نیاز خواهید داشت. در بیشتر موارد، درد بازو اگر به علت آسیب باشد با استراحت و درمان مناسب درمان می‌شود. برخی از مشکلات بازو ممکن است تا بهبودی زمان ببرند و بعضی می‌توانند به طور مداوم بدتر شوند.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا