ماساژ صورت و آموزش 6 نوع ماساژ جوانسازی پوست

ماساژ صورت برای هر فردی که علاقمند به زیبایی و جوانی پوست صورت و گردن خود می باشد لازم بوده و به روش‌های متعدد انجام می شود. هر فردی باید برای مراقبت از پوست، زیبایی و جوانسازی آن در کنار استفاده مداوم از انواع ماسک زیبایی پوست ، اقدام به انجام ماساژ صورت چه به روش سالنی و چه به روش خانگی نماید. در این مقاله قصد داریم درباره فواید ماساژ صورت صحبت کرده و به چگونگی انجام آن به روش‌های معروفی که در سراسر دنیا انجام می‌شود بپردازیم.

ماساژ صورت
facial massage

درباره ماساژ صورت

ماساژ صورت فواید بسیاری دارد، از جمله این فواید می توان به رفع چروک‌های سطحی تا عمیق پوست، رفع خستگی‌های ناشی از خشکی یا استفاده مکرر از لوازم آرایش، ضد افتادگی پوست، بهبود وضعیت الاستیسیته پوست و تحریک و افزایش جریان خون در سطح پوست صورت اشاره نمود که به طور کل در جهت جوانسازی و مبارزه با روند پیری پوست انجام می شود. برای انجام ماساژ صورت به روش‌های متعدد و متنوع اقدام می‌شود. تکنیک این ماساژها معمولا به روش خطوط افقی یا عمودی، ماساژ دورانی، ماساژ ژاپنی، ماساژ آلمانی، ماساژ کره‌ای و… می باشد. افرادی که دارای پوست های بسیار حساس یا مبتلا به آکنه می باشند باید از انجام ماساژ صورت پرهیز نمایند مگر با مشورت و توصیه پزشک متخصص پوست.

آماده‌سازی قبل از ماساژ صورت

برای آماده‌سازی صورت قبل از ماساژ باید پوست صورت را از هرگونه مواد آرایشی و انواع کرم پودر و… پاک نمود، آسان طب به شما توصیه می کند از یک محصول پاک کننده آرایش که مناسب و سازگار با پوست شما باشد استفاده نمائید. سپس با آب گرم شستشو داده و با نهایت ملایمت به وسیله یک حوله نرم و ظریف خشک کرد. هیچگاه حوله را روی پوست خود نکشید بلکه حرکت دست شما باید به صورت کمپرس ملایم باشد تا هیچگونه فشار یا قرمزی بر روی پوست صورت باقی نگذارد. به این ترتیب پوست صورت شما آماده گرفتن یک ماساژ درست و حسابی خواهد شد.

بهترین روغن برای ماساژ صورت

برای ماساژ صورت می توان از انواع روغن‌های ماساژ صورت استفاده نمود اما بهترین و در دسترس‌ترین محصولات می تواند روغن زیتون، روغن بادام یا روغن نارگیل باشد. برای استفاده از این روغن‌ها جهت ماساژ صورت می توان به آغشته‌کردن نوک انگشتان دست اکتفا کرده و یا در مواقع ضروری کف دست را نیز روغن زده و در پروسه ماساژ صورت مشارکت می دهیم. دقت کنید اگر به هر دلیلی پوست شما به یکی از این روغن ها واکنش آلرژیک نشان داد باید روغن خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که حرکت انگشتان دست بر روی پوست باید روان و بدون اشکال باشد به همین منظور مقدار مناسبی از روغن را بر انگشتها بمالید و به محض سخت شدن حرکت انگشتان بر روی پوست از مقدار بیشتری روغن استفاده نمائید.

در ادامه به بررسی 6 نوع ماساژ صورت می‌پردازیم:

  1. ماساژ رفع چروک‌های سطحی
  2. ماساژ جوانسازی برای پوست‌های خسته
  3. ماساژ دورانی جهت تحریک جریان خون
  4. ماساژ ژاپنی ضد افتادگی عضلات پوستی
  5. ماساژ صورت با یخ
  6. ماساژ صورت با قاشق

1. ماساژ رفع چروک‌های سطحی

ماساژ صورت
facial massage

بهترین ماساژ برای رفع چین و چروک‌های سطحی پوست استفاده از تکنیک خطوط افقی یا عمودی می باشد. مدت زمان این نوع از ماساژ صورت نباید بیش از 10 دقیقه باشد، برای ماساژ خطوط افقی باید از پایین‌ترین قسمت ها در صورت شروع کرد و نقطه پایانی ماساژ در بالاترین نقطه باشد. ماساژهای افقی نیز باید شیب ملایمی به سمت بالا داشته و در انتها به طور کامل مخالف جاذبه زمین باشد. فراموش نکنید که در هر تکنیکی از ماساژ صورت نباید به هیچ عنوان حرکت دست شما به سمت پایین یعنی رو به زمین باشد چرا که در اثر مرور زمان این فرم را به خود گرفته و دچار افتادگی عضلات صورت خواهید شد. برای شروع از نقطه وسط ابروها شروع کرده و با دو انگشت سبابه روی این نقطه را فشار ملایمی به مدت 30 ثانیه می دهیم، سپس به صورت متوالی و یکی در میان انگشتهای دست راست و چپ باید طرفین پیشانی را در خطوط تقریبا افقی به سمت بالا ماساژ دهند. یعنی از نقطه وسط ابرو شروع کرده و با نوک انگشت مسیری شبه افقی را به سمت شقیقه‌ها طی کرده و در انتها به سمت بالا حرکت می‌دهیم. دقت کنید که پس از هر بار شروع و پایان، نوک انگشت ها را از روی پوست بردارید و مجددا روی نقطه میان ابروها قرار دهید. به همین ترتیب برای خطوط دور لب، بین لب بالا و بینی، اطراف چانه و گونه‌ها ماساژ را به صورت خطی به سمت بالا انجام دهید.

2. ماساژ جوانسازی برای پوست‌های خسته

بهترین ماساژ صورت به منظور جوانسازی پوست، فشار و ماساژ خطی یا دورانی بر روی نقاط طب سنتی می باشد. این خطوط مابین ابروها، تاج، وسط و دم ابرو، نیم سانت زیر پلک پایینی، استخوان گونه درست روبروی لاله گوش و هاله پلک بالایی چشم می‌باشد. می توان روی نقاط را به مدت 30 ثانیه به شکلی ملایم فشار داد (طوری که باعث قرمزی نشود) و سپس در خطوطی عمودی و افقی به سمت بالا امتداد داد.

3. ماساژ دورانی جهت تحریک جریان خون

ماساژ دروانی پوست بهترین ماساژ برای جوانسازی و تحریک جریان خون در این نواحی می‌باشد، دقت کنید که حرکات دورانی دست با فشاری بیش از حد انجام نشود و پس از خاتمه هر دایره، باید حرکت دست به سمت بالا باشد. از این ماساژ در نواحی مهم صورت مانند پیشانی، فک و چانه، گونه ها و زیر پلک استفاده می شود. در این نوع از ماساژ دست شما باید به طور کامل به مقدار زیادی روغن ماساژ آغشته باشد.

4. ماساژ ژاپنی ضد افتادگی عضلات پوستی

ماساژ ژاپنی از انواع جوان‌کننده و ضد افتادگی عضلات پوستی می‌باشد که بر روی صورت و همچنین ناحیه گردن انجام می شود. در ابتدا هر دو دست را به روغن آغشته کرده و کف هر دو دست را بر روی طرفین فک قرار می دهیم به طوری که انگشتان دست بتوانند ناحیه زیر پلک ها را لمس نمایند. سپس با انگشت میانی همزمان هر دو ناحیه زیر پلک ها را از گوشه داخلی تا گوشه خارجی چشم لمس کرده و به سمت گونه ها و سپس نزدیکی گوش حرکت می کنیم. در تمام مدت این ماساژ کف دست ها از روی فک جدا نمی‌شود، به تعداد 4 الی 5 بار این ماساژ را انجام دهید. سپس در آخرین حرکت که انگشتها در نزدیکی گوش قرار دارند باید انگشتها را به سمت پایین حرکت داده، دو خط عمودی طرفین گردن را سپری کرده و تا استخوان ترقوه امتداد می‌دهیم و متوقف می‌شویم. در مرحله بعد باید یکی در میان حرکت ابتدایی را با هر دو دست در یک طرف صورت انجام داده و در انتها زمانی که هر دو دست روی یک طرف صورت قرار دارند یکی از دست ها به سمت گوش حرکت کرده و دیگری همزمان به سمت گردن پیش رفته تا در نزدیکی ترقوه متوقف شود.

5. ماساژ صورت با یخ

ماساژ صورت
facial massage

در این ماساژ به وسیله قالب های کوچک یخ که درون کیسه های نایلونی یا پارچه ای قرار می‌گیرند به شکلی دورانی و به سمت بالا بر نواحی مختلف صورت استفاده می شود. این ماساژ جریان خون را تسریع کرده، منافذ باز پوست را کوچکتر و چروک و افتادگی پوست را کاهش می دهد. تنها نکته مهم در این ماساژ صورت استفاده از یخ با پوششی نایلونی یا پارچه ای است تا باعث سوختگی پوست نشود، برای حصول نتیجه بهتر مانند روشنی، شفافیت و لطافت پوست می توان از ماساژ آبمیوه‌های یخ زده استفاده کرد به این ترتیب که آب میوه مورد نظر را گرفته و در قالب یخی می ریزیم تا یخ بزند. پس از آن به روش معمول ماساژ یخی از آن استفاده می‌نمائیم.

6. ماساژ صورت با قاشق

این ماساژ با عنوان ماساژ آلمانی نیز معروف می باشد و از آن برای رفع پف آلودگی نواحی مختلف صورت استفاده می شود. این ماساژ جریان خون را تسریع کرده و باعث بهبود رنگ و روی پوست صورت نیز خواهد شد. در این روش به وسیله قاشق هایی که در آب سرد یا حوله گرم قرار می گیرد روی خطوط عمودی و افقی را لمس کرده و ماساژ می دهند. در مرحله اول باید از قاشق سرد استفاده کرد و پس از آن نوبت به استفاده از قاشق گرم خواهد رسید. دقت کنید که گرما و سرمای قاشق متعادل بوده تا باعث سوختگی یا شوک نشود. این ماساژ دوره ای 10 روزه داشته و در روز اول باید به مدت 1 دقیقه انجام شده تا در روز دهم بتوانیم برای مدت 10 دقیقه این تکنیک را انجام دهیم. استفاده از این روش به مدت بیش از 10 دقیقه مجاز نمی باشد.

سخن پایانی

فواید ماساژ صورت بسیار بوده و در صورت مداومت و صبوری در انجام آن نتایجی نظیر درخشندگی پوست صورت، کاهش چروک و افتادگی عضلات صورت، حذف مویرگهای پاره شده در سطح پوست و افزایش جریان خون در پوست خواهد شد. پس از انجام ماساژ صورت باید پوست را با محصولات پاک کننده آرایش و سپس آب گرم شستشو داد و از یک کرم زیبایی پوست استفاده نمود تا در حین استراحت به ترمیم و تغذیه خود بپردازد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا