طوطی برزیلی صورت هلویی و انواع طوطی برزیلی

برخی از گونه‌ های طوطی برزیلی نظیر: «طوطی برزیلی سیاه گونه» در سال 1908 میلادی و گونه «طوطی برزیلی لیلیان» در سال 1926 میلادی برای اولین بار به قاره اروپا وارد شدند. از تاریخ ورود این پرنده به ایران اطلاع دقیقی در دسترس نمی باشد و به نظر می‌ آید که بیش از چند دهه از ورود آن به ایران نمی‌ گذرد. این پرنده در حال حاضر پرورش دهندگان زیادی در ایران دارد که اقدام به تکثیر آن کرده اند و از آن جوجه گرفته و جوجه را به بازار فروش عرضه می‌ کنند. در ادامه این مقاله در مورد یکی از این نژاد ها به نام طوطی برزیلی صورت هلویی صحبت خواهیم کرد.
طوطی برزیلی صورت هلویی

نژاد های طوطی برزیلی

طوطی برزیلی شامل 9 نژاد می باشد که عبارتند از:

  • طوطی برزیلی صورت هلویی
  • طوطی برزیلی فیشر
  • طوطی برزیلی لیلیان
  • طوطی برزیلی آبسینیان
  • طوطی برزیلی صورت قرمز
  • طوطی برزیلی سیاه گونه
  • طوطی برزیلی ماداگاسکار
  • طوطی برزیلی سوین درین
  • طوطی برزیلی نقابدار

انواع طوطی برزیلی

همچنین ببینید : طوطی برزیلی سبز رنگ رام تر از سایر طوطی های دنیا

طوطی برزیلی صورت هلویی

طوطی برزیلی صورت هلویی که نام دیگر آن «طوطی برزیلی صورت گلی» می باشد و نام علمی آن Agapornis roseicollis است در سال 1793 میلادی کشف شده است و در آن هنگام به عنوان زیر گونه‌ ای از «طوطی برزیلی صورت قرمز» شناخته شد. اما بعد ها یعنی در سال 1818 میلادی توسط شرق شناس فرانسوی «لویس جان پیر ویللو» به عنوان گونه‌ ای جدید معرفی شده است و این گونه دو زیر گونه به نام‌ های علمی A.r.catumbella و A.r.roseicollis دارد.

انواع طوطی برزیلی

زادگاه اصلی آن جنوب غربی قاره آفریقا می باشد و اندازه آن ها به 15 سانتی متر می رشد. طوطی برزیلی صورت هلویی پرنده‌ ای شاداب و فعال می باشد و بسیار سریع اهلی می‌شود و با محیط جدید خو می‌گیرد و البته پرنده ای بسیار زیبا نیز می باشد.

طوطی برزیلی صورت هلویی

همچنین ببینید : طوطی برزیلی سالم ، خصوصیات و تولید مثل آنها

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ هیچ نشانه قابل اعتمادی برای تعیین جنسیت نر و ماده این نوع طوطی از یکدیگر وجود ندارد. پرندگان نابالغ روی منقار خود علامت سیاه رنگی دارند و عموماً آرام‌تر و کم فعالیت تر می باشند. این گونه معروف ترین عضو طوطی های کوچک آفریقایی هستند. طوطی برزیلی صورت هلویی واریته ها و همچنین انواع جهش یافته فراوانی دارد. برای مثال می‌توان از نوع لوتینوی این پرنده نام برد که صورت آن به رنگ قرمز طبیعی می باشد، اما بدن آن زرد یک دست است؛ مجموع این دو رنگ، ترکیب بسیار جالب و زیبایی را به وجود آورده‌ است. نوع دیگری از این پرنده نیز وجود دارد که نوع «فاکتور تیره» نامیده شده است و همان طور که از نام آن پیدا است، رنگ سبز بدن این پرنده تیره تر از معمول می باشد و یا حتی به رنگ آبی متمایل به سبز است. زیر گونه A.r.catumbella در کشور آنگولا زندگی می‌ کند و در حدود سال 1955 میلادی شناسایی گشته ‌است. رنگ اصلی طوطی برزیلی صورت هلویی ، به رنگ سبز است و رنگ صورت آن به رنگ هلو می باشد که در ناحیه پیشانی پر رنگ تر و در ناحیه زیر منقار رنگ پریده است.

منبع : https://mag.asanteb.com

 

 

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا