خانواده ویتامین ها و جایگاه آن‌ها در تغذیه سالم

خانواده ویتامین‎‌ ها بخش بزرگی از تغذیه حیاتی ما و البته نگرانی دائمی همه مردم و خانواده‌ها می‌باشد. بعضی وقت‌ها کافی است یک عطسه کنید، سریع توصیه‌های تکراری می‌شنوید که آب پرتقال و لیمو شیرین بخور چون ویتامین دارد و اینگونه بین مردم جا افتاده است که ویتامین خوب است و باید مصرف شود. گاها بجای تامین طبیعی آن متوسل به قرص های رنگ وارنگ ویتامین‌ها می‌شویم و حتما دیده‌اید کسانی که روی میزشان انواع مرکبات است اما قرص ویتامین C می‌خورند، در این مطلب می‌خواهیم بدانیم در کل ویتامین چیست و خانواده ویتامین ها شامل چه زیر مجموعه‌هایی می‌باشد.

خانواده ویتامین ها

خانواده ویتامین ها شامل چه مواردی است؟

ویتامین ها، فعالیت های چند منظوره ای در بدن دارند و همچنین گونه ای از ترکیبات آلی هستند، در کل ترکیبات آلی یعنی موادی که در پیوندهای شیمیایی خود عنصر کربن را دارند، به دلیل ترکیبات خاص، پیوندهای شیمیایی و عنصر کربن نهفته در ویتامین ها، این عناصر در بدن نقش های متنوعی چون سوخت و ساز، تنظیم چرخ های حیاتی و تبدیلی برخی عناصر، تفکیک عنصر متفاوت را بر عهده دارند، در نهایت ویتامین‌ها در هر بخش وظیفه ای دارند و در اکثر مواقع کاتالیزهای فعل و انفعالات درونی بدن هستند. به همین دلیل ویتامین ها یکی از مهمترین عناصری هستند که باید بر اساس برنامه منظمی به بدن وارد شوند و این ورود به این دلیل است که غالب این عناصر در بدن ما تولید نمی شوند اما طبیعت با نگرشی شگفت همه آنها را در نهاد خود تولید کرده و آدمی با برنامه ریزی درست و متنوع غذایی می تواند آنها را جذب نماید.

آسان طب با تحقیق گسترده خود در رابطه با ورود به معقوله خانواده ویتامین ها سعی خواهد نمود با ارائه ریزترین جزئیات این واحد حیاتی، قدم به قدم همراه مخاطبش باشد. اما ذکر یک نکته در این مقطع لازم است که گاها پیش می آید که ما اصرار داریم تا می توانیم ویتامین مصرف کنیم اما باید بدانیم که بدن به عنوان یک تیم هوشمند و هماهنگ با هر گونه افراط و تفریطی مشکل دارد و نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد، بدن هم می تواند دچار فقر ویتامین باشد هم به دلیل زیاده مصرف کردن آن دچار مسمویت ویتامینی شود که در هر دو حالت می تواند عواقب خطرناکی مانند نارسایی کلیوی و کبدی و حتی مرگ به همراه داشته باشد. نیاز روزانه به ویتامین بسیار اندک است که با تقسیم بندی آن ها به 2 دسته حلال در چربی و محلول در آب خواهیم دانست که بخشی از این مواد آلی در بدن ذخیره می شوند پس آگاهانه برنامه غذایی خود را چیدمان کنیم.

خانواده ویتامین ها

خانواده ویتامین ها

خانواده بزرگ ویتامین ها به 2 بخش بسیار مهم تقسیم بندی می شود:

  1. ویتامین های محلول در آب که به چند شاخه مهم و حیاتی تقسیم بندی می شوند: ویتامین C و ویتامین های خانواده B که برای ادامه روند و فعالیت خود در بدن به آب احتیاج دارند. این دسته از ویتامین ها در صورت ازدیاد مصرف از طریق مثانه دفع شده اما می توانند به کلیه آسیب بزنند و باید بدانیم که این دسته ویتامین ها در بدن ذخیره نمی شوند.
  2. ویتامین های محلول در چربی که برای فعالیت های خود احتیاج به چربی دارند و شامل ویتامین های A . E . K . D هستند، این ویتامین ها به دلیل ترکیب با چربی و قدرت جذب در کبد می توانند برای مدت طولانی تری بین 1 تا 6 ماه ذخیره شوند، اینگونه ویتامین ها در صورت ازدیاد مصرف و جذب شدگی بالا در کبد می توانند بدن را وارد مسمویت ویتامینه کنند.

نکات مهم در رابطه با مصرف ویتامین‌ها

تغییرات دمایی، نور، اکسیداسیون می تواند خاصیت ویتامین ها را از بین برده و میزان و درصد کیفیت ویتامین موجود در مواد را کاهش دهد.

کلیه ویتامین های محلول در آب با تغییرات دمایی از بین خواهند رفت به همین دلیل خام گیاهخواران از گرما دادن محصولات غذایی شان پرهیز می کنند. این ویتامین ها آنقدر حساس هستند که با افزایش دما به سرعت از بین خواهند رفت.

ویتامن هایی A , E , C  در مجاورت هوا خاصیت خود را تا مقدار زیادی از دست می دهند.

ویتامین های E . K . B6 . B12 . A در معرض نور به مقدار زیادی خاصیت خود را از دست می دهند.

تقریبا در تمامی رستنی های گیاهی اعم از میوه ها، سبزیجات، دانه ها و جلبک سبز و … می توانید از ویتامین ها به شکل طبیعی و ناب بهرمند شوید.

بهترین راه دریافت ویتامن D ، نور خورشید است. شما با قرارگرفتن تا 10 دقیقه در معرض نور خورشید می توانید به میزان لازم از این ویتامین بهره برده و نیازی به عناصر شیمیایی و روغن های غنی شده ندارید.

خانواده ویتامین ها

به هیچ وجه از محصولات غذایی که در ویترین های به سمت آفتاب قرار دارند یا در معرض گرما هستند برای سبد خانواده برداشت نکنید.

محصولات گیاهی که حاوی غلاف های سبوسی هستند تا چندین برابر مواد آلی بیشتری درون خودشان دارند. 

یکی از راه های گرمایشی که باعث از بین رفتن ویتامین ها می شود گرمای تولید شده بواسطه سایش است، به همین دلیل برنج، گندم و هر آنچه که پوست کنده شده یا ساییده شده مانند انواع ادویه های ساییده شده صنعتی مانند پودر سیر، کاری، فلفل و … به دلیل بالا رفتن گرما، خاصیت ویتامینه کمتری دارد.

√ در مصرف ویتامین ها باید بسیار دقت کرد چرا که بر فرض مثال آب میوه های صنعتی که بر روی آنها نشان ویتامین C دارد به دلیل وجود مواد شیمیایی نگهدارنده و عمل استریلازیسیون در دمای بالا به هیچ وجه نمی تواند حاوی ویتامین C باشد، این ویتامین در دمای بالای شصت درجه از بین خواهد رفت.

آسان طب در مطلب های زنجیره ای به بررسی جزء به جزء گونه های مختلف خانواده ویتامین ها خواهد پرداخت و با بررسی کارکردهای هر کدام از این ویتامین ها منابع و راهکارهای درست مصرف کردن هر کدام را بیان خواهد نمود. حساس بودن به برنامه غذایی خود و خانواده مان یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از اتفاقات ناگوار است.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا