6 مرحله اصلی و صحیح شامپو و شستشوی مو

شامپو کردن موها به شیوه صحیح از ابتدایی‌ترین اصول مراقبت از موها بوده و دارای چند مرحله استاندارد می‌باشد که تقریبا برای تمامی انواع مختلف مو تعریف شده است. این مراحل ثابت بوده و جهت کنترل چربی پوست سر و همچنین پایین آمدن احتمال ریزش مو در اثر شیوه غلط شستشوی موها باید مو به مو انجام شود. این مقاله به بررسی چگونگی استفاده از تکنیک صحیح شامپو کردن موها پرداخته و مراحل استاندارد آن را تشریح خواهد نمود.

شامپو کردن موها

شامپو کردن موها چگونه باید انجام شود؟

شامپو کردن موها در 6 مرحله اصلی انجام می گیرد. هر مرحله از آن دارای اهمیت بوده و جهت مراقبت از سلامتی و زیبایی موهای ما توصیه می شوند. این 6 مرحله به ترتیب شامل:

  1. انتخاب شامپوی مناسب
  2. شانه کردن موها
  3. مرطوب نمودن اولیه موها
  4. مقدار استاندارد شامپو
  5. حرکت دورانی دست برای شستشو
  6. آبکشی صحیح موها

1. انتخاب شامپوی مناسب

شامپو کردن موها

معمولا موهای افراد دارای سه حالت مختلف می باشند. حالت خشک، چرب یا معمولی که با توجه به این سه نوع مختلف، شامپوهایی ساخته شده و در دسترس همگان قرار گرفته است. هدف از استفاده از شامپوهای خشک یا چرب، ایجاد حالت نرمال در موها بوده تا بتوان چربی پوست سر را به شکلی مناسب کنترل نمائیم. بنابراین باید نوع موهای خود را شناخته و شامپوی مخصوص و مناسب موهای خود را انتخاب نمائیم.

2. شانه کردن موها

اولین مرحله در شامپو کردن موها، استفاده از یک شانه دندانه درشت برای رفع گره های مو می باشد. قبل از خیس شدن موها، این گره ها باید به طور کامل باز شده تا اختلالی در عمل شامپو کردن موها ایجاد ننمایند. در غیر اینصورت وجود هرگونه گره در موها (در حالت خیس) باعث فشار غیر ضروری در ریشه موها شده و ممکن است احتمال ریزش موها را افزایش دهد.

3. مرطوب نمودن اولیه موها

این مرحله با عنوان “پیش شستشو” شناخته شده و باید با استفاده از آب ولرم، پوست سر، ریشه و ساقه موها را به طور کامل مرطوب نمود. به این ترتیب گرد و غبار و آلودگی های سطحی از این نواحی زدوده خواهد شد و موها آمادگی پذیرش شستشو با شامپو را پیدا خواهند نمود.

4. مقدار استاندارد شامپو

شامپو کردن موها

در این مرحله باید با توجه به طول و حجم موها از مقدار مناسبی شامپو استفاده نمود. استفاده کمتر یا بیشتر از شامپو می تواند باعث خشکی یا چربی موها شده و فواید یک شستشوی صحیح را کاهش دهد. اگر موهای شما کوتاه است باید دایره ای با قطر یک و نیم سانت از شامپو را در کف دست در نظر بگیرید. اما اگر موهای شما تا روی شانه ها و یا بلندتر باشد باید دایره ای به قطر بین دو و نیم تا چهار و نیم سانت از شامپو را در کف دست در نظر بگیرید و مورد استفاده قرار دهید.  

5. حرکت دورانی دست برای شستشو

بهترین حرکت دست برای شامپو کردن موها ، حرکت دورانی نوک انگشتان بوده و باید توجه داشته باشیم که به هیچ عنوان از ناخن ها برای این عمل استفاده نکنیم. چرا که موجب آسیب به پوست سر یا تحریک غدد چربی خواهد شد. در موارد جدی تر ممکن است منجر به صدمه دیدن ریشه موها شود. بنابراین در شامپو کردن موها بهتر است در ابتدا اندکی شامپو را در کف دست ریخته و دست ها را به یکدیگر بمالیم تا شامپو کف کند. سپس موها را آغشته به شامپو کرده و به آرامی و ملایمت و با حرکات دورانی نوک انگشتان یا کف دست به شستشوی موها بپردازیم.

6. آبکشی صحیح موها

شامپو کردن موها

به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید از آب داغ برای آبکشی موها استفاده نمائید چرا که ممکن است اولا باعث تحریک پوست سر شده و در مرحله دوم باعث خشکی موها شود. آب داغ باعث باز شدن فلس موها شده و رطوبت طبیعی موها را از بین خواهد برد. به همین دلیل باید با استفاده از آب ولرم یا حتی سرد به بسته شدن فلس های موجود در کوتیکول موها کمک کرده و رطوبت طبیعی موها را حفظ نمائیم. از طرفی باید آبکشی را به طور کامل انجام دهیم تا حتی ذره ای از مواد شامپو بر روی موها یا پوست سر باقی نماند.

تفاوت شیوه شامپو کردن در انواع مختلف مو

شامپو کردن موهای نرمال: برای شامپو کردن موهای نرمال تنها کافیست که مقدار مناسبی از شامپو را بر روی موها مورد استفاده قرار دهید و به وسیله حرکات دورانی نوک انگشتان بر پوست سر، شستشو را انجام دهید. موهای نرمال یک یا دو روز در میان نیاز به شستشو دارند و شستشوی بیش از این دفعات توصیه نمی شود.

شامپو کردن موهای چرب: برای شستشوی موهای چرب باید نهایت دقت را به کار برد تا از ترشح بیش از حد چربی پوست سر جلوگیری شود. به همین دلیل باید یک روز در میان به شستشوی موها پرداخت و از تماس مستقیم نوک انگشتان با پوست سر خود داری نمود. چرا که هرگونه ماساژ مستقیم پوست سر ممکن است منجر به ترشح بیش از حد چربی شود. در نهایت باید برای آبکشی موها از آب ولرم استفاده نمود.

شامپو کردن موهای خشک: برای شامپو کردن موهای خشک باید اولا از شستشوی بیش از حد موها پرهیز نمود. دوما در هنگام شستشو باید به وسیله نوک انگشتان پوست سر را ماساژ دهیم تا غدد چربی تحریک شده و چربی بیشتری تولید نمایند و در نهایت برای آبکشی موها بهتر است از آب سرد استفاده نمائیم.

استفاده از نرم کننده یا کاندیشنر

افرادی که برای نرم کردن موهای خود نیاز به استفاده از کاندیشنر دارند باید پس از شامپو کردن موها و آبکشی دقیق و صحیح نسبت به استفاده از کاندیشنر اقدام نمایند. بهتر است این محصول به صورت جداگانه تهیه شده و از استفاده از شامپوهایی دارای کاندیشنر صرف نظر نمود.

استفاده از ماسک مو برای تقویت موها

شامپو کردن موها

بسیاری از افراد دچار انواع مختلفی از ریزش مو می باشند که ممکن است به دلایل مختلف اتفاق بیافتد. برخی دیگر دچار خشکی مو در اثر عواملی مانند رنگ کردن مکرر موها یا استفاده از مواد دکلره شده اند که باید تا حدی نسبت به کاهش این عوارض اقدام نمایند. یکی از بهترین روش ها استفاده از ماسک مو گیاهی است که می توان قبل یا بعد از شامپو کردن موها مورد استفاده قرار داد. ماسک موهایی با پایه چرب و متشکل از انواع روغن زیبایی باید قبل از شامپو کردن موها بر روی موها استفاده شده و برای مدت زمانی بر روی موها باقی بمانند و سپس شستشو داده شوند. اما برخی دیگر باید پس از شستشوی موها مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت آبکشی شوند. بنابراین روش صحیح استفاده از انواع مختلف ماسک مو را فرا بگیرید تا اختلالی در عمل شامپو کردن موهای شما ایجاد ننماید.

آیا شامپوهای گیاهی بهترند؟

شامپوهای گیاهی نیز مانند شامپوهای معمولی حاوی ترکیباتی شیمیایی می باشند و فرق چندانی با یکدیگر ندارند. اما در بعضی موارد شامپوهایی با عصاره بابونه می توانند از خارش سر جلوگیری نموده و یا شامپوهای آلوئه ورا دارای خاصیتی آبرسان می باشند. شامپوهایی حاوی روغن های بادام یا زیتون می توانند چربی مناسبی را به موهای خشک ببخشند. اما معمولا تبلیغات پیرامون شامپوهای گیاهی به گونه ای است که گویی اثری معجزه آسا برای موها داشته و می توانند کلیه مشکلات را در موهای افراد از بین ببرند. اما به یاد داشته باشید که موارد این‌چنینی صرفاً جنبه تبلیغات داشته و عوامل مهم دیگری مانند نوع تغذیه، سبک زندگی، وراثت و… در بهبود وضعیت موها دخیل می باشند که هیچ ربطی به نوع شامپوی مصرفی ما نداشته و نخواهند داشت.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52