Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
بد خلقی عروس هلندی ، دلایل و راهکارهای رفع این مشکل – مجله آسان طب

بد خلقی عروس هلندی ، دلایل و راهکارهای رفع این مشکل

کاکاتیل یا همان عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا و جذاب و مورد علاقه ی دوستداران پرندگان می باشد. این پرنده صدای بسیار زیبایی دارد و قادر به سخن گفتن (البته در موارد استثنایی) می باشد. عروس هلندی ها بنا به دلایلی دچار بدخلقی می گردند که این امر صاحبان آن ها را کلافه می سازد ، اما برای برطرف نمودن این مشکل راهکار هایی وجود دارد که پس از صحبت درباره ی دلایل بد خلقی عروس هلندی به آن ها خواهیم پرداخت.

بد خلقی عروس هلندی
بد خلقی عروس هلندی و دلایل این مشکل

بد خلقی عروس هلندی

این پرنده جثه ای کوچک دارد و از نظر بهداشت دارای رتبه خوبی می باشد. برای تربیت آن ها بهتر است آنها را از جوجگی خریداری نمایید. عروس هلندی ها بنا به دلایلی دچار بدخلقی می گردند و در واقع این رفتار بیماری نیست بلکه جزئی از حالات ذاتی موجود در آن ها است که با قرار گرفتن آنان در شرایط خاصی سبب افشای خلق بد آن ها می گردد. طبق آمار های سازماندهی شده مربوط به طوطی سانان ، از هر هشتاد عروس هلندی 33 عدد از آن ها تحت چنین شرایطی می باشند.

دلایل بد خلقی عروس هلندی

اکنون به بررسی علل بد خلقی عروس ها می پردازیم. عروس هلندی ها اعم از نر و ماده ی آن ها ممکن است دچار چنین عارضه ای گردند و اولین عامل موثر در وقوع آن می توان به دوران جوجگی او اشاره نمود.

آن ها هنگامی که در سنین پایین به سر می برند به دلیل مواجه نشدن با انسان ها و ارتباط نداشتن با آن ها با پا گذاشتن به سنین بزرگسالی، رفته رفته این رفتار در آنان شکل گرفته و متاسفانه هیچ راه حلی برای رام نمودن این دسته از عروس ها وجود ندارد.

عروس هایی که دچار این عارضه می باشند ، نسبت به همنوعان خود نیز واکنشی وحشیانه نشان می دهند و همواره رفتاری تهاجمانه دارند به صورتی که امکان جفت شدن آن ها به میزان ده درصد می باشد.

این عروس ها در هنگام مواجه شدن با انسان ها کاملا وحشی می شوند و با رفتار ها و شیوه های مختلف نظیر گاز گرفتن و جیغ های ممتد در صدد دفاع از خود می باشند.
برخی دیگر از عروس هلندی ها به هنگام دارا شدن جفتی با جنس مخالف ، فورا این رفتار در آن ها شکل می گیرد. از جمله رفتار آن ها می توان به :

 • از خود رفتار هایی مانند جیغ های بلند در آورده و به دفاع کردن از ماده ی خود پرداخته و یا ماده ی آن ها در صورت دارا بودن تخم رفتاری تهاجمی پیدا کرده و حتی ممکن است به نر خود آسیب وارد کنند.
 • از حالت آرامی و دستی بودن به طور کامل بیرون آمده و مانند یک عروس وحشی رفتار می کنند.

بیشتر بدانید : نگهداری عروس هلندی و 10 سوال رایج در مورد آن

راه حل رفع بد خلقی عروس هلندی

هنگامی که عروس هلندی خود را در معرض شدید چنین رفتاری ملاحظه نمودید، بلافاصله او را از سایر عروس هلندی ها و یا سایر پرندگان جدا نمایید به گونه ای که دیگر قادر به شنیدن صدای آن ها نباشد و به مدت (چند هفته الی یک ماه ) به صورت انفرادی نگه داری شود و در این مدت تنها خود شما به وی غذا دهید تا کمی رفتارش انعطاف پیدا کند. جهت موفقیت در این راه می توانید از غذا های مورد علاقه ی حیوان استفاده کنید.
همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در صورتی که عروس وحشی شده ی شما ماده می باشد، به هیچ وجه در این زمان لانه ای برای وی قرار ندهید تا به حالت اولیه برگردد.

معمولا عروس هلندی های ماده ای که دچار چنین شرایطی می گردند پس از گذشت زمانی تخم گذاری های بی رویه را آغاز می کند. هنگامی که احساس نمودید عروس هلندی شما به حالت اولیه بازگشته است ، با قفس شخصی خود وی را در کنار سایر عروس ها گذاشته و برای زمانی نزدیک به دو هفته به همین روال پیش بگیرید و سپس او را وارد قفس سایر عروس ها و یا عروس دیگر خود نمایید.

بر طبق تحقیقات انجام شده ، عروس های نری که در معرض چنین مشکلی قرار دارند عروس هایی عقیم می باشند اما این نظریه به طور دقیق صدق نمی کند. توصیه می شود این دسته از عروس ها را که اخلاقی همانند هم دارند در کنار یکدیگر نگهداری کنید.

از جمله نژاد های رایج مبتلا به این عارضه می توان به نژاد های سینامون یا دارچینی و عروس های لوتینو اشاره کرد و باید گفت که تنها به صورت تخمینی است و قطعیتی ندارد.

بد خلقی عروس هلندی
بد خلقی عروس هلندی ، دلایل و راهکارهای رفع این مشکل

به هیچ عنوان از هیچ دارویی نظیر مسکن ها و یا محرک کننده ی جنسی در این دسته از عروس های بدخلق استفاده نکنید ، به دلیل این که هیچ ثمری ندارد و تنها سبب تشدید این عارضه می شود.

حتی الامکان از لمس این عروس ها پرهیز نمایید ، به علت این که استرس ناشی از لمس شدن انان توسط انسان ها موجب اضطراب بیشتر و یا حتی سکته ی آن ها می گردد. تلاش شود این پرندگان در طی این دوره کاملا تقویت شوند تا به دلیل مصرف بالای انرژی خود تلف نگردند.

میزان ابتلای عروس های نر بیش از عروس های ماده است و مهم ترین علت وجود چنین بیماری روانی در عروس هلندی ها خارج گشتن آن ها از چرخه ی طبیعی و قرار گرفتن آن ها تحت اسارت انسان ها می باشد.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.6/5 ‏‫(8 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫39 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر
  من حدود 1 هفته پیش یه گلباقالی نر و یه عروس هلندی خاکستری ماده گرفتم .
  هر دوتا 2 ماه شونه. 1 روز پیش هم بودن بعد قفس جدا خریدم و تو دو تا اتاق جدا نگه داریشون میکنم.
  خاکستری ماده به شدت لوس و ناز داره و کلا عادی به نظر میاد
  ولی گلباقالی نر به شدت عصبیه، خیلی زیاد، اصلا نمیذاره دستم رو تا نزدیکی 20 سانتی متریش بگیرم فورا حالت حمله میگیره و میخواد نوک بگیره، کلا خیلی عصبیه
  تو قفس هم که هست مدام صدا میزنه و خودشو میکوبه به در و دیوار…
  هر دوتا عروس هلندی ها با صدا با هم ارتباط میگیرن…
  ممکنه به هم وابسته شده باشن و این پرخاشگری به همین خاطر باشه؟
  راهکار چیه؟

 2. سلام وقتتون بخیر
  من حدود 1 هفته پیش یه گلباقالی نر و یه عروس هلندی خاکستری ماده گرفتم .
  هر دوتا 2 ماه شونه. 1 روز پیش هم بودن بعد قفس جدا خریدم و تو دو تا اتاق جدا نگه داریشون میکنم.
  خاکستری ماده به شدت لوس و ناز داره و کلا عادی به نظر میاد
  ولی گلباقالی نر به شدت عصبیه، خیلی زیاد، اصلا نمیذاره دستم رو تا نزدیکی 20 سانتی متریش بگیرم فورا حالت حمله میگیره و میخواد نوک بگیره، کلا خیلی عصبیه
  تو قفس هم که هست مدام صدا میزنه و خودشو میکوبه به در و دیوار…
  هر دوتا عروس هلندی ها با صدا با هم ارتباط میگیرن…
  ممکنه به هم وابسته شده باشن و این پرخاشگری به همین خاطر باشه؟
  راهکار چیه؟

 3. سلام خسته نباشید
  من عروس هلندی ام رو هر ماه میبرم حمام
  دیروز بردم ولی خیلی هوا گرم بود دیگه با سشوار خشک نکردم
  الان خیلی پر هاش بد شکل و حالت ریش ریش شده ….
  خطرناکه؟

 4. سلام من یک عروس هلندی ماده ۶ ماهه دارم و چند روزی هست بی قراری میکنه و وقتی نزدیکش میرم گاز میگیره و فرار میکنه میشه راهنمایی کنید 🥺

 5. من دوتا عروس هلندی دارم سه ماهی میشه که دوتا شدن عروس هلندی نرم ۷ ماهی میشه که بامنه قبل اینکه جفت براش بخرم اونقدر بهم وابسته بود طوری که همیشه در قفس رو باز می کردم با سرعت زیاد می یومد پیشم و من نازش می کردم و فقط کافی بود دست من به سطح زمین برخورد کنه با سرعت زیاد می یومد و خودش رو به دستم می مالید تا نازش کنم همیشه روی شونه ام بود و خیلی روم حساس بود و فقط کافی بود یکی سرم داد بزنه اونقدر طرف رو نوک می زد که حد نداشت و فقط می زاشت من بهش دست بزنم و فقط از دست خودم غذا می خورد و هیچ کاری واقعا نمونده بود باهم انجام ندیم و حتی اگه من توی نزدیک قفس روی زمین می خوابیدم می یومد پیشم و کنار من می خوابید و کل کار دیگه که باهم می کردیم اما از وقتی براش جفت گرفتم وحشی شده عروس هلندی من حتی گاز هم نمی گرفت ولی چند روز پیش طوری گاز گرفت که دستم هنوز کبوده نمی دونم چی کار کنم من واقعا دلم برای اون زمان ها تنگ شده

  1. سلام من یه عروس هلندی نر دارم که ۶ماهه جفتش مرده بعد خیلی خوب بود داشت دستی میشد که یهو از لباس مامانم ترسید. بعدش ما یک پارچه روی صندلی داریم گاهی اوقات میره و با اون پارچه بازی میکنه الان جدیدا اون پارچه رو خیلی دوست داره و ولش نمیکنه بعد خیلی وحشی شده وقتی بهش نزدیک میشم پر میزنه میاد که منو بزنه با تمام اعضای خانواده اینجوریه فقط بامامانم یکم دستیه که جدیدا داره مامانمم میزنه چیکار کنم پارچه رو ازش بگیرم؟ یا هنوز اون ترس از لباس تو تنش مونده؟
   همیشه هم بیرون قفسه جز شبا که میخوابیم.
   اینه هم همیشه کنارشه.

  2. احتمالا می‌خواهد تخم بزاره. عروس هلندی وقتی موقع تخم گذاری میشه قبلش بشدت به صاحبش می‌چسبه و حالت های عجیبی بروز میده و وقتی تخم گذاشت بشدت عصبی میشه و حمله میکنه. معمولا سه تا تخم میکنه و سومین تخم دیگه از قفس بیرون نمیاد. خیلی عصبی میشه

 6. سلام من یه عروس هلندی نر دارم که جفت نداره و حدود سه ساله شه از حدود چند ماهگی اش اون رو داشتم بعد سه هفته دستی شد ، خیلی بهم وابسه اس ولی الان چند روزه ، حدود یک هفته اس که تا دستم رو میبرم نزدیکش خیلی جیغ میکشه و هجوم میاره سمت ام و از خودش دفاع میکنه خواهشا بگید چرا

 7. سلام، من یه عروس نر دارم، از دوماهگی با ماس،بعد از دوهفته دستی شد،الان 6ماهشه و پرریزی داره، خیلی بهم وابستس جوری که وقتی یک لحظه از جلوچشمش دور میشم مدام جیغ میزنه و همش دنبالم میاد،اما الان چندروزه وقتی دستمو میبرم سمتش محکم گاز میگیره و فقط زمانی که خودش بخواد میاد روی دستم.البته اینم بگم بخاطر اینکه دائم بیرون باشه توی قفس جیغ میزنه و ما مجبوریم روش چندتا ملحفه بندازیم تا ساکت بشه.

  1. مال منم همینجوریه نره ۳ ماهش بود ما اوردیمش بعد الان ۵ ماهشه تو یه هفته باهامون دوست شد و میومد رو دستمونو اینا ولی الان کلا میشینه بالای یخچال پایینم نمیاد وقتی ام دستمو میبرم جلوش میخواد گاز بگیره فقط وقتی گشنشه میره تو جاش آب و غذا می خوره میخابه باز میاد بیرون و همون آشو همون کاسه حتی باهامون بازی ام نمیکنه چیکار کنم☹😭

 8. عروس هلندی من نره نزدیک دو هفته می شه که خریدمش از امروز انگشتمو به سمتش میارم گاز می گیره دیگه وقتی از اتاقم میرم نه جیغ میزنه و نه پرواز پف هم نمی کنه ممکنه دلیلش ماشین قرمزی باشه که براش خریدم بهش نشون دادم ازش فرار کرد بعد دیگه نیاوردم و هنوز میاد روی شونه ام

 9. منم یه عروس نر دارم که شایان به پتو القصه داره نمیشه نزدیکش شد گاز میگیره نمیدونم باید چکار بکنم

  1. سلام ی جفت عروس دارم که همش نره تهاجمی تر از ماده س اصلا نمیشه انگشت سمتش ببری نوک میزنه بطوری که سوراخ میکنه ماده هم تازگیا گردنش وعقب وجلو میکنه چندبارم بالا اورده سفید رنگ بود استفراغش یهو اینجوری شدههراز گاهی تو اتاق دور میزنن میرن نوک میزنن به دیوار وجاهای سوراخ میکنن الان ماده کسل شده چکارش کنم ممنون از ویتامین ae هم استفاده میکنم هفته ای دوبارممنون میشم راهنناییم کنید

 10. با عرض سلام و خسته نباشید
  من عروسم چند وقتی هست که شروع به پر ریزی کرده و همش جیغ میزنه و با نکش پراشو میکنه اول فکر کردم برای وجود شپشی چیزی هست داخل بدنش براش اسپری ضد انگل خریدم جیغ زدناش قط شده ولی پراش داره میریزه و کچلی داره میگیره طلفا اسم یه دارو یا اسپری و به من بگید به براش تهیه کنم واقن من نگرانم

  1. سلام من یه عروس ۴ماه دارم سه روز ندیدمش از دیشب که اومدم خونه میرم ماساژ بدمش گاز میگیره دستمو میبرم سمتش فرار میکنه ولی بقیه اینکارو میکنن سر جاشون میمونه چیکااار کنم

 11. عروس هلندی من از اون موقع که گرفتم میاد رو دست اما یهو عصبانی میشه علی الخصوص موقع شب جیغ میزنه حمله می کنه یا گاز میگیره بعد چند دقیقه اروم میشه

 12. سلام عروس هلندیم داشت بازی میکرد که یک دفع عصبانی شد منو گاز گرفت و بعد هم شروع کرد جیغ زدن و بعد هم به گاز گرفتن ادامه داد

 13. سلام عروس هلندی من ۳ ماهش هست و بسیار بسیار با محبت و مهربون بود تا یک هفته پیش……یه هفته هست که یه جوری شده.خودش میاد و ازم می خواد که نازش کنم. ولی وسط ناز کردن یهو شروع میکنه به گاز گرفتن های پی در پی….روزا مشکلی نداره و ارومه ولی شب که میشه اولا تادیر وقت بیدار می مونه و نمیزاره بخوابونیمش و دوما شبا هی می پره روی سرم ووقتی میزارمش پایین دوباره به سرعت برق میپره روی سرم تقریبا این کار من و اون شاید ۱۰ بار تکرار میشه تو اون لحظه.آخه گاهی من مجبورم که برم کاری انجام بدم و اون کار رو با بودن عروسم روی سرم نمیشه انجام داد و مجبورم بزارم روی زمین.ولی اون سماجت میکنه و اگه دستم ببرم سمتش با صدای فیس فیس و پشت سرهم گازم می گیره….اصلا نمیدونم چرا شب که میشه هی می پره روی سرم من و بابام و مامانم. یعنی ساکن نمیشه ها.هی از این سر به اون سر می پره و جرات نداریم بیاریمش پایین..گاهی هم شبا که این کار رو میکنه کاریش ندارم و مجبور میشم بزارمش روی سرم بمونه و نیارمش پایین ولی یهو پیشونیم میخاره و میام پیشونیموو بخارونم ، محکم و پشت سرهم میزنه به دستم
  و سرم…گاهی هم میاد روی شونم میشینه بالاش رو باز میکنه کامل، و بعد شروع میکنه به نوک زدن به خودش و خودش رو محکم و با صدای فیس فیس ، میزنه
  .درحالیکه من کاری باهاش نداشتم و داره بی دلیل خودش رو گاز می گیره.واقعا من خیلی ناراحتم که اینجوری شده.بعضیا میگن به بلوغ زودرس رسیده واسه همین این کارو میکنه….واقعا روحیم خراب شده چون قبلا اینجوری نبود اصلا….شما میدونین چرا اینجوری شده؟😔

  1. سلام شاید از چیزی ترسیده وتجربه ای که من خودم دارم کاملا عادتهای عروس هلندی مثل بچه ها می مونه ،بعضی بچه ها موقع خواب بهانه گیر می شوند

  2. سلام
   من یه عروس هلندی نر دارم، ده ماهشه
   وقتی تو قفسه و نازش میکنم آرومه
   الیته بعضی وقتا هم تو قفس گاز میگیره ولی کم پیش میاد

   اما وقتی از قفس میارمش بیرون خیلی بداخلاقه، میاد رو شونه و سرم میشنه و گوشمو گاز میگیره و وقتی دستمو میبرم سمتش گاز میگیره
   خلاصه مصیبتی باهاش داریم

   چیکار کنم که آروم و اهلی بشه؟ راه حلی داره؟

 14. سلام من ی عروس هلندی 7 ماهه ماده دارم…از دستم غذا میخوره آواز میخونه …فقط بعضی وقتا بیقرار مانند از اینور قفس میره اونور قفس آیا طبیعیه؟؟ و سوال بعدی اینه ک چقد طول میکشه این پرنده دستی بشه با سن 7 ماهگی؟

  1. این ک اینور واونور میره میخاد بیاد بیرون از قفس
   اصلا روی دستت نمیاد یا امتحان نکردی؟
   برای دستی کردن سعی کن بیشتر وقت براش بذاری(البته اگ دستی نیس)
   تا ی هفته هروقت نشستی کنار قفس دستتو بذار روی قفس
   هفته دوم وقتی میخای دونه بذاری تو قفسش دستتو بیشتر تو قفس نگه دار
   هفته سوم آروم آروم انگشت دستتو ببر جلو پاش تا بیاد رو دستت
   هرچی بیشتر وقت بذاری تو این سه هفته نتیجه بهتری میگیری

  2. سلام
   ممنون از راهنمایی های خوبتون.من یه جفت لوتینو دارم .نر مست هست.و ماده رو زمانی که خریدم روی چهار تا تخم خاکی بود .الان سه ماه میگذره که ماده تا نره میخواد از کنارش رد بشه بهش پرخاش می‌کنه.و هیچ علاقه ای بهش نداره.جفت نبودن.بعد از یک ماه کنار هم قرار شون دادم.ماده ۲ سالشه.نر۱۸ ماه.تازه امروز براشون لونه گذاشتم.جوانه عدس و گندم بهشون میدم.ماده هنوز حالت لک و پرریزی داره.چکار کنم جفت بخورن.ممنون

 15. سلام. من یکساله عروس هلندی دارم اما الان چند روزیه که خیلی پرخاشگر شده و گاز میگیره .دلیلش چی می تونه باشه؟ عروس نر هستش و آماده جفت گیری

 16. سلام من عروس هلندیمو یه ساله ک دارم ولی بازم گازم میگیره
  نمیزاره بهش دست بزنم همشم جیغ میکشه چیکار کنم

  1. سلام… میدونین عروس هلندی ها وقتی با سن بلوغ میرسن پرخاشگر میشن به خاطر اینکه فک میکنن سلطه گر هستند و میخوان رئیس بازی دربیارن…. نگران نباشید به مرور زمان رفتارش درست میشه و از این حالت درمیان

   1. والا من یه عروس دارم شب آگه تو بغلم نخوابم آگه بیارم تو قفس خواهش نمیگیرم الان 6 ماهشه ولی خیلی خیلی وابسته خودم خیلی وقتها عصبانیتش میکنم ولی بازمانده آروم میاد تو بغلم

 17. سلام. عروس هلندی نر من مثل سگ گاز میگیره ، حتی برای گذاشتن دونه داخل قفسش باید دستکش پارچه ای دستم کنم ، ماده هم انداختم پیشش جنازه تحویلم داد ، اگه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم باهاش؟؟!!!

  1. این حیوانات قفس رو دوست ندارن، ابتدا پرهاشو برن که قدرت پروازش کم بشه بعد در قفس رو باز بزار بیاد بیرون آروم میشه، کم کم نزدیکش شو و پستیس کن.

 18. سلام من یه جفت عروس هلندی دارم هر وقت ماده نزدیک نر میشه نره میزنتش بیشتر مواقعی که ماده میاد نرو بخارونه و آمیزش کنه حمله میکنه

  1. سلام
   ی عروس هلندی نر سینامون دارم شدیدا معتاد آینه س ، الان که براش جفت گرفتم میره پیش اینه همش و ماده رو محل نمیده … با وجود اینکه ماده خیلی مشتاقه و براش میخونه …
   چطور ترکش بدم اینه رو برمیدارم شدیدا بیقرار میشه و اذیت میکنه …

    1. سلام.یک جفت عروس خاکستری گرفتم تو خونه خیلی جیغ میزنم آروم نمیشه البته زمانی که گرفتم سه تا تخم داشت تخماشو گذاشتم تو آغوش ولی تو لونه نمیره فقط جیغ میزنم چیکارش کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52