گربه های عصبی ، روش رفتار و آموزش مناسب برای آنها

برخی از گربه ها رفتار خشونت امیز و عصبانی دارند. مهم نیست شما چه رفتاری با آن ها دارید یا آن ها با شما چه رفتاری داشته باشند, چه شما برای خوشحالی آن ها اسباب بازی جدید می خرید و یا زمانی که رفتار محبت آمیزی با آن ها دارید. گربه های عصبی هنگامی که سر و صدای زیاد یا صداهای ترسناک می شنوند عصبی شده و شروع به فرار می کنند. برای این که گربه شما با این ترس ها و صدا های نا آشنا , آشنا گردد نیاز به کمک ، صبر ، حوصله و رفتار محبت آمیز شما دارد.

گربه های عصبی ، روش رفتار و آموزش مناسب برای آنها

گربه های عصبی و دلایل عصبانیت

عصبی بودن گربه سوالی را در ذهن صاحبش ایجاد می کند و آن این است : ” چرا گربه من عصبی و نگران است؟ ” ، برای پاسخ به این سوال باید به رایج ترین دلایل این امر اشاره نمود و آن ها را بررسی کرد. از شایع ترین دلایل این موضوع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ژنتیک و نژاد : همان طور که نژاد های متفاوت سگ ها رفتاری های متفاوتی دارند , گربه ها نیز بر حسب نژاد رفتار های به خصوص و خلق و خوی خاص خود را دارا می باشند.

تجربه هایی ترسناک و درد آور : معمولا گربه ها پس از یک تجربه ترسناک و هراس انگیز , به صورت طبیعی و طبق رفتار های طبیعی بدن و سیستم دفاعی , دیگر سراغ منشا آن تجربه نخواهند رفت.

عدم داشتن اعتماد به نفس : بهترین زمان برای رشد و پیشرفت اعتماد به نفس یک گربه در جوانی و خردسالی می باشد و و در صورتی که گربه شما در سنین جوانی خود تجربه های ترسناک و یا با موضوعات دردناک را تجربه کرده باشد یا مهم تر از همه به دور از خانواده و اجتماع و هم چنین مردم و انسان ها رشد کرده باشد به طور یقین رفتار متفاوتی با انسان های غریبه یا در کل انسان ها و صدا ها خواهد داشت.

اگر گربه ها اجتماعی گردند و از کودکی در کنار انسان ها و روابط و مسائل های آن ها بزرگ بشوند , قطعا اعتماد به نفس بیشتر و آشنایی بیشتری با محیط و انسان ها دارند تا گربه ای که نیمی از سنش را در اسارت یا مریضی به سر برده باشد.

گربه های عصبی ، روش رفتار و آموزش مناسب برای آنها

مطالعه بفرمایید : خرافات در مورد گربه ها و آگاهی از 3 مورد آن ها

گربه های عصبی و ترسیدن از صدا

اگر گربه شما بعد از شنیدن صداهای جدید نظیر رعد و برق ، جیغ و داد و یا صداهای بلند تغییرات رفتاری داشت و رفتارش عوض شد تنها یک راه می تواند به گربه ی شما کمک کند. بدین صورت عمل کنید و او را داخل گوشه از اتاق (داخل جعبه و یا محدوده) قرار بدهید ( ترجیحا آشپز خانه یا مکان هایی دارای محل هایی برای مخفی شدن است نباشد). پوشش جعبه یا محدوده را با پتو یی بپوشانید. این بهترین راه برای معرفی صداهای جدید و اجتماعی کردن گربه خود در مدت زمان کوتاه و با آرامش و سر و صدایی کم می باشد.

داشتن اسباب بازی یا تشویقی باعث می گردد تا گربه احساس آرامش و راحتی کند. زمانی که گربه در حال آشنایی با محیط جعبه یا محدوه است , کنار او نشسته و شروع به صحبت کردن با او کنید و سپس از دیگران نیز درخواست کنید تا بیایند و با صدا هایی متفاوت شروع به حرف زدن با گربه شما کنند تا گربه ی شما با سایر صدا ها و افراد دیگر آشنا گردد.

بسیار سخت است که بتوان گفت چه قدر زمان می برد تا یک گربه به صدا های متفاوت عادت کند ، زیرا گربه ها دارای شخصیت های متفاوت می باشند. این تکنیک می تواند برای عادت دادن گربه به مکان های جدید و صدا ها و همین طور آدم های جدید کمک موثری باشد .

گربه های عصبی ، روش رفتار و آموزش مناسب برای آنها

رفتن به نزد دامپزشک و معاینه گربه های عصبی

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ شاید برای شما غیر ممکن و یا سخت باشد که گربه خود را در زمانی که عصبانی یا نگران باشد داخل باکس قرار داده و سوار ماشین گردید و به دامپزشکی مراجعه کنید. اما بهترین راه برای آرام ساختن یک گربه برای رفتن به نزد دامپزشک تخلیه کردن انرژی گربه است! این کار اصلا سخت نخواهد بود و تنها چیزی که شما نیاز دارید یک حیاط یا فضای باز جهت بازی کردن گربتان با لوازم و اسباب بازی هایش می باشد.

زمانی که گربه خود را در فضای باز قرار می دهید لوازم و اسباب بازی های او را نیز در محل هایی از فضای باز قرار دهید و او را تشویق به پیدا کردن آن ها نمایید. یکی از بهترین بازی ها و سرگرمی برای گربه استفاده از لیزری با نور قرمز می باشد. گربه ها بسیار علاقه دارند تا به دنبال چیزهایی که در حال فرار هستند بدوند و یقینا یک لیزر می تواند انرژی گربه شما را با این بازی تخلیه کند.

گربه های عصبی ، روش رفتار و آموزش مناسب برای آنها
بازی با گربه های عصبی

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ گربه ها چه بی اعتماد به نفس، چه با اعتماد با نفس ،چه ترسو یا عصبی ، عاشق بازی می باشند. بازی کردن با یک اسباب بازی نظیر پرنده یا طناب می تواند به رشد و بلوغ غریز شکار گربه و افزایش اعتماد به نفس گربه کمک کند. با این حال ، سعی کنید به گربه خود فشار زیادی برای جلوگیری از ترس و عصبانیت نیاورید و بسیار آهسته مراحل را طی کنید. در صورتی که گربه شما نمی خواهد با اسباب بازی ها بازی کند، شما باید گربه را با لوازم و اسباب بازی هایش تنها بگذارید و نگران نباشید.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52