تولید مثل در همستر ها، بلوغ و زمان جفتگیری در آنها

همستر ها حیواناتی با بلوغ زودرس می باشند و تشخیص یا تعیین جنسیت آن ها نیز کار تقریبا ساده‌ ای است که با راهکار هایی بسیار ساده میسر خواهد شد. در این مطلب به مراحل و شرایط تولید مثل در همستر ها می پردازیم.

تولید مثل در همستر
تولید مثل در همستر ها، بلوغ و زمان جفتگیری در آنها

مشخص کردن جنسیت جهت تولید مثل در همستر

شما می‌توانید با نگاه کردن از دور نیز نر یا ماده همستر ها را به راحتی تشخیص بدهید. همستر نر کشیده‌ تر از همستر ماده است، در قسمت عقبی بدن در طرفین دم، بیضه‌ ها به طور کاملا برجسته و بیرون‌ زده مشاهده می گردند. در همستر نر بیضه‌ ها رشد قابل توجهی دارند و درصد بالایی از وزن کلی بدن را شامل می‌ گردند.

جهت تشخیص جنسیت بچه های همستر نیز می‌ توانید با وارد آوردن فشار به قسمت خلفی شکم، نر یا ماده بودن آن ها را تشخیص دهید. بدین صورت که در بچه هسمتر نر، بیضه‌ ها از محل خود به سمت بیرون برجسته می شوند. ضمن این که فاصله مقعد تا دستگاه تناسلی در بچه همستر نر بسیار بیش از این فاصله در بچه همستر ماده است. در جنس ماده سوراخ دیگری نیز نزدیک مقعد وجود دارد که همان واژن می باشد.

بلوغ و شرایط تولید مثل در همستر

همستر ماده معمولا در 5 الی 6 هفتگی بالغ می‌ گردد و از 6 الی 7 هفتگی توانایی آبستن شدن را دارد. همستر های نر نیز در 6 الی 8 هفتگی به شرایط بلوغ رسیده و از 12 هفتگی قادر به باردار نمودن همستر ماده می باشند. آن ها در موقع بلوغ موادی را توسط غدد سباسه‌شان ترشح می‌ کنند و در واقع از این طریق به تعیین قلمرو خود می‌ پردازند. اصولا همستر ها در طبیعت در فصل بخصوصی به فعالیت تولید مثلی مشغول می‌ گردند اما با نگهداری آن ها در محیط خانه (بدور از طبیعت وحش) این حالت از بین می رود.

سیکل جنسی در همسترهای ماده هر 4 روز یک بار تکرار می گردد و مدت زمان مرحله استروس (جفت‌پذیری) نیز 20 ساعت می باشد. در همستر ماده در سیکل استروس ترشحات شیری رنگ با بوی خاصی از ناحیه واژن خارج می‌ گردد. این ترشحات در روز های اول و دوم سیکل استروس، شفاف، غلیظ و سفید رنگ است و به تدریج در روز سوم به حالت لزج و کدر در می‌ آید. در همین زمان است که حیوان ماده به نر اجازه جفتگیری خواهد داد.

عمل جفتگیری معمولا هنگام عصر (موقع غروب آفتاب) انجام می‌ شود. همستر های ماده جوان به طور معمول نر های مسن‌تر را ترجیح می‌دهند. پیش از جفتگیری، همستر نر و ماده ممکن است حرکاتی نظیر دویدن در قفس، بازرسی و بو کردن اندام های تناسلی یکدیگر و دعوا کردن را از خود بروز دهند. جنس ماده در حین جفتگیری بدن خود را سفت نگه داشته، دمش را بالا و سر خود را پایین نگه داشته و منتظر جنس مخالف می‌ گردد و در هنگام جفتگیری یا به دنبال آن ممکن است به جفت خود آسیب وارد کنند.

جفتگیری معمولا ً در اولین استروس پس از زایمان بندرت منجر به آبستنی می‌ گردد. بهتر است پس از جفتگیری همستر ماده را به قفس خود بازگردانده و پس از گذشت چهار روز دیگر، دوباره آن را با همستر نر بگذارید. اگر جفتگیری صورت نگیرد، همستر ماده در جفتگیری قبلی آبستن شده است اما چنانچه پس از جفتگیری اول، خروج ترشحات شیری رنگ از واژن مشاهده گردد و جفتگیری دوم صورت گیرد در این حالت در جفتگیری اول آبستنی انجام نشده است. طول دوره بارداری همستر بین 16 الی 21 روز می باشد. همستر ماده در 30 الی 50 درصد کل دوران زندگی‌اش قادر به تولید مثل می‌ باشد و تعداد نوزادان در هر زایمان معمولا بین 4 الی 8 عدد است. البته همستر های ماده تا زایمان پنجم و ششم نوزادان بسیاری به دنیا می‌ آورند، اما پس از این مدت زاد و ولد آن ها کاهش می‌ یابد.

تولید مثل در همستر
تولید مثل در همستر: تعداد نوزادان در هر زایمان معمولا بین 4 تا 8 عدد می باشد.

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب؛ تلاش کنید یک رژیم غذایی با کیفیت بالا برای همستر ماده‌ ای که زایمان نموده فراهم آورید و محیطی آرام و تمیز و گرم را برای وی مهیا کنید. به هیچ عنوان سعی در تماشای همستر ماده در حین زایمان نداشته باشید، زیرا این کار موجب ایجاد استرس و هیجان در وی می شود. بهتر است که بچه همسترها را به مدت 7 الی 10 روز با مادرشان تنها بگذارید و به هیچ عنوان نوزادان تازه متولد شده را لمس نکنید، زیرا مادر آن ها با استشمام بوی دست شما، دیگر آن ها را شیر نمی دهد و ممکن است اقدام به کشتن آن ها (خوردن نوزادان) کند.

عوامل دیگری از جمله فضای کم، ایجاد سر و صدا و مزاحمت در موقع شیردهی نوزادان، عدم دقت در تغذیه صحیح همستر مادر، مزاحمت در حین زایمان، نمایان بودن لانه، گاز گرفته شدن مادر توسط بچه همستر ها و عدم رعایت بهداشت نیز ممکن است موجب ایجاد این رفتار (کشتن بچه همسترها توسط همستر مادر) گردد.

بچه همستر ها در هنگام تولد کر و کور به دنیا می‌ آیند. وزن تقریبی آنها در این هنگام 2 گرم می باشد. در روز سوم پس از تولد، مو های حیوان شروع به رشد کرده و در روز پنجم کم کم گوش ها باز می شوند. در سن دو هفتگی، آن ها تقریبا به اندازه 3 برابر، افزایش وزن پیدا می‌ کنند. بچه های همستر معمولا در سن یک ماهگی از شیر گرفته می‌ شوند. برای مشخص کردن سن حدودی همستر های خود می توانید به مقاله موجود در سایت آسان طب با عنوان تعیین سن همستر مراجعه کنید.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‏‫(3 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫9 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشیدهمستر من دوتا بچه فقط به دنیا اورده ولی شکمش خیلی بزرگ تر به نظر میرسید یعنی بازهم بچه داره و زایمانش را عقب انداخته؟

  1. سلام.ببخشید اگر قرار باشه که همستر بعداززایمان احساس آرامش کنه ومزاحم نداشته باشه پس چطور باید بهش غذا بدیم؟.همستر من برای زایمان اول سه‌تا توله زایید ومن فقط براش غذا گذاشتم ولی روز دوم وسوم بچه هاشو خورد وروز اول هم اصلن توجهی بهشون نکرد.

 2. سلام همستر روبروفسکی چند بچه می آورد چون من اولین باره که می خواهم حیوان خانگی بگیرم آیا برای باردار شدن و ایمان همستر و بزرگ کردن نوزاد های کار سختی است

  1. کار سختی نیست فقط باید مدام بهشون برسین غذا بدین مخصوصا کاهو و سویای خیس شده وقتی به غذا میفتن زیاد میخورن جاشونم باید مرتب تمیز بشه موقعی که همستر بارداره هم باید تخم مرغ آب پز و مرغ آب پز بدین بخوره تا ضعیف نشه

 3. سلام
  خیلی خیلی ممنون از اینکه انقدر نکات مهم و دقیق در باره ی همستر ماده به من و به همه اموختید
  باسپای از سایت فوق العادتون🙏🏻🌹

  1. سلام من همستر هامو یه مدت از هم جدا کرده بودم الان که یکجا شون کردم باهم دعوا میکنن ونر الت تناسلی خودشو با دهن تمیز میکنه این علتش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا