میوه هلو زیباترین میوه و بسیار مفید

درخت هلو از زمان های قدیم در چین وجود داشته و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. در قرون وسطی از آن بصورت یک داروی گیاهی استفاده می کردند. درخت هلو درختی است زیبا به بلندی تقریبا 5 متر که دارای شاخه های زیادی می باشد. برگ های آن بیضی شکل، دراز و دارای کناره های اره ای است. گل های هلو زودرس هستند و قبل از باز شدن برگ ها ظاهر شده و منظره زیبایی به درخت می دهد. گل های هلو به رنگ صورتی، قرمز یا سفید می باشد. میوه هلو گرد و به رنگ طلایی و سرخ است که روی آن را کرک های زیادی پوشانده است. هسته هلو بسیار سخت است و درون آن مغز هسته قرار درد که تلخ است. خصوصیات میوه هلو را در ادامه بحث خواهیم کرد.

میوه هلو

خصوصیات درخت هلو

همین طور درخت هلو درختی است زیبا ولی کم دوام و عمر آن 5 یا 6 سال است و می توان آنرا با درخت بادام یا آلو یا زرد الوو شفتالو پیوند زد. برگ های میوه ان از نوع شفتالو ولی درشت تر و پر اب و شیرین با هسته سخت و درشت می باشد.از درخت هلو نوعی انگم ترشح می شود که دارای ماده لاکتوز بوده و پوست درخت دارای تانن است در تمام قسمتهای درخت هلو گلوکزید سمی موسوم به (امیگدالین) وجود دارد که در مغز هسته بادام تلخ و در دانه و جوانه یا اعضا بعضی گیاهان نیز موجود است .هلو دارای مواد قندی زیاد و اسید های الی ازاد مانند اسید سیتریک و اسید وینیک و اسید مالیک و مواد ازته و هیدروکربنه و مواد چرب و برم و کاروتن و ویتامین B ،c می باشد.
در برگ هلو قند های ساکاروز و کستروز و ماده لوروسرازین وجود دارد.
مغز هلو:دارای دیاستاز هایی به نام امولسین و کونگلوتین و روغنی شبیه به روغن بادام تلخ است. علاوه بر میوه این درخت می توان از برگ و گل و مغز آن در مصارف درمانی بهره برد.مصرف جوشانده برگ ان برای درمان بیماری صرع مفید است.گل های درخت را در آب دم کنید و اب خالص آن را برای لینت مزاج بخورید درد اعصاب را تسکین می دهد. گل خشک و برگ خشک هلو را بقدر دو قاشق سوپخوری در یک لیتر اب بجوشانید و پس از صاف کردن اب خالص آن را در فاصله غذاها سه استکان بخورید تب بر است.
البته برگ گل و مغز هلو به علت دارا بودن امیگدالین اثر سمی دارند و مصرف زیاد و مداوم آن ها موجبات مسمومیت را فراهم می سازد .درخت هلو از قدیم الایام در چین وجود داشته و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. درقرون وسطی از آن بصورت یک داروی گیاهی استفاده می شده است. برگ درخت هلو را برای بیماری صرع و سنگینی گوش، پوست درخت هلو را برای رفع بوی بد دهان و مغز هسته آنرا برای رفع سردرد و اختلالات دستگاه هضم و رفع بیماریهای ادراری بکار می رود.
درخت هلو درختی است زیبا به بلندی تقریبا 5 متر که دارای شاخه های زیادی می باشد. برگهای آن بیضی شکل و دراز و دارای کناره های اره ای است. گلهای هلو زودرس هستند و قبل از باز شدن برگها ظاهر شده و منظره زیبایی به درخت می دهد. گلهای هلو برنگ صورتی، قرمز یا سفید می باشد. میوه هلو گرد و برنگ طلایی و سرخ که روی آنرا کرکهای زیادی پوشانده است می باشد. هسته هلو بسیار سخت است و دارون آن مغز هسته قرار درد که تلخ است.

ترکیبات شیمیایی:

گل و مغز هسته هلو دارای امیگدالین می باشد. برگها و شاخه های هلو دارای امیگدونیتریل و فلاوونول گلیکوسید است.
مغز هسته سمی است و مصرف مدام آن موجب مسمومیت می شود از این جهت برای معالجه امراض فقط مقدار کمی هسته هلو مصرف می شود و آنهم باید تحت نظر پزشک باشد.

در هر صد گرم هلو مواد زیر موجود است:

آب 88 گرم ویتامین آ 1400 واحد انرژی 35 کالریویتامین ب 1 0/02 میلی گرم فسفر 17 میلی گرم ویتامین ب 20/05 میلی گرم پتاسیم 200 میلی گرمویتامین ب 3 1 میلی گرم کلسیم 8 میلی گرم ویتامین ث 7 میلی گرمآهن 0/5 میلی گرم نشاسته 9 گرم

ضمنا هلو دارای منیزیوم و برومیوم نیز می باشد.

هلو منبع غنی ویتامین های A و C و نیز منبع خوبی از پتاسیم است. به آسانی هضم می شود و تقویت کننده بدن است.

هلو از نظر طب قدیم ایران سرد است.

خواص درمانی هلو:

میوه هلو

– به دلیل داشتن آب فراوان، برای رفع تشنگی و کم آبی بدن می توان از آن استفاده کرد.

– هلو و برگه خیس شده آن، اثر ملین بسیار خوبی برای رفع یبوست دارد.

– برای رفع بوی بد دهان هلو بخورید.

– هلو در افرادی که گرم مزاج هستند باعث تقویت نیروی جنسی می شود.

– روغن مغز هسته هلو برای درد گوش و گرفتگی مجرای گوش مفید است.

– اگر روغن مغز هسته هلو را به محل درد بواسیر بمالید اثر خوبی دارد.

– بهتر است هلو را با پوست بخورید، چون پوست آن دارای ویتامین A است.

– جوشانده گل هلو کرم معده و کرم کدو را دفع می کند.

– هلو با هر معده ای سازگار است و نفخ ایجاد نمی کند.

– زود هضم است و به سرعت از معده و روده ها عبور می کند.

– هلوی خام اشتها آور است.

– هلو صفراآور است که برای این کار باید 185 گرم آب هلو را پس از صاف کردن با مقداری ترنجبین مخلوط کنید و بخورید.

– این میوه با اینکه شیرین است، برای افراد مبتلا به دیابت ضرری ندارد.

– ادرارآور و قلیایی کننده خون است، بنابراین برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و روماتیسم مفید است.

 – اگر خانم های باردار می خواهند بچه زیبایی داشته باشند، هلو بخورند.

– دم کرده برگ یا گل هلو برای رفع سیاه سرفه استفاده می شود.

– این میوه را له کنید و بصورت ضماد برای رفع دل پیچه بچه ها و دفع کرم روده روی شکم آنها قرار دهید.

– برگ این میوه و جعفری را با روغن زیتون مخلوط کرده و روی سوختگی و محل ضرب دیدگی بگذارید.

– بهترین ماسک زیبایی را می توانید از این میوه تهیه کنید . برای جوان کردن پوست خود ، هلو را پوست کنده و آن را له کنید و روی پوست قرار دهید و بگذارید مدت 20 دقیقه بماند . پس از آن صورتتان را با آب بشویید.

مضرات میوه هلو:

– این میوه برای اشخاص سرد مزاج مضر است. به همین دلیل این افراد باید هلو را با عسل یا زنجبیل بخورند.

– هضم هلو برای بعضی از اشخاص دشوار است و نفخ ایجاد می کند . برای اینکه ایجاد نفخ نکند، باید آن را حداقل نیم ساعت قبل از غذا خورد .

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا